Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Eiro fokusā

Varēs mantot 2.pensiju līmenī uzkrātā kapitālu. Scenāriji būs divi

Eiro fokusā

Kampaņa “Lai jūra čum un mudž” neiepriecina zvejniekus un nepārliecina zinātniekus

Sākas čeku loterija: eksperti piesardzīgi optimistiski, sabiedrība par iespēju laimēt zina

Ne panaceja, ne sudraba lode. Eksperti vērtē, kā čeku loterija palīdzēs cīņā ar ēnu ekonomiku

Ar iespēju reģistrēt čekus, kvītis vai biļetes pirmdien, 1. jūlijā, startēja sen lolotā čeku loterija. Lai mudinātu iedzīvotājus tajā piedalīties, valsts ir apsolījusi dāsnus naudas laimestus, pretī cerot uz diviem labumiem mums visiem. Pirmkārt, ņemt čekus un uzreiz jau pateikt "nē" ēnu ekonomikai, bet, otrkārt, sniegt iespēju Valsts ieņēmumu dienestam (VID) pārbaudīt, cik godīgi nodokļu maksātāji ir čeku izsniedzēji. Uzrunātie eksperti piesardzīgi optimistiski vērtē čeku loteriju un tās pienesumu cīņā ar ēnu ekonomiku.

Ja šajās dienās esat nopircis preces vai maksājis par vismaz piecus eiro vērtiem pakalpojumiem un ticis pie čeka, kvīts vai biļetes, interneta vietnē "cekuloterija.lv" to var reģistrēt un cerēt, ka jau pirmajā izlozē 11. augustā tiksit pie galvenās mēneša balvas – 10 000 eiro –, kādas no trim naudas balvām 5000 eiro vērtībā vai būsit viens no pussimta, kam tiks 100 eiro. Gada izlozes balvas būs vēl dāsnākas: vienam tiks 20 000 eiro, četriem – pa 10 000 eiro, bet pieci dabūs pa 2000 eiro.

Nekontrolēs čeku iesniedzējus

Čeku loterijas rīkotājs ir VID, projektu vada Anna Šapovala. "Cēlais mērķis ir, lai uzņēmēji reģistrētu visu, ko viņi pārdod vai kādus pakalpojumus sniedz, jo, kā zināms, lielākā ēnu ekonomika ir pakalpojumu nozarē," sacīja Šapovala. Kā piemēru viņa minēja brīvdabas parka apmeklējumu, par ko samaksājam ieejas maksu, bet biļeti pretī nedabūjam. Viņas pašas pieredze rādot, ka tādās vietās parasti ir skaidras naudas norēķini, tādējādi esot nozares, ko VID nespēj kontrolēt.

Šapovala noliedza dažkārt sabiedrībā dzirdamās bažas, ka VID varētu kontrolēt pašus čeku iesniedzējus, skaitot iedzīvotāju tēriņus un vērtējot, vai tie atbilst loterijas dalībnieku ienākumiem.

Čeku loterijā iegūtos datus izmantos uzņēmēju risku analīzē. "Nekādā veidā nevēršamies pret iedzīvotājiem. Mēs arī bērniem ļaujam piedalīties loterijā, jo jau no mazotnes ir jāsaprot, ka čeki ir jāņem, lai veikala pārdevējai nerodas jautājums, vai čeku vajag."

Loterijas praktiskā puse ir šāda: jāiepērkas par vismaz pieciem eiro, ieskaitot frizieru un manikīru pakalpojumus, izklaides pasākumus vai baseina apmeklējumu, jāpaņem čeks. Pēc tam interneta lapā "cekuloterija.lv" jāievada čeka izsniedzēja nosaukums, dokumenta numurs, datums un iesniedzēja mobilā telefona numurs, lai sazinātos laimēšanas gadījumā.

VID ir pārliecināts, ka čeku loterija ļaus uziet tos komersantus, ko ar līdzšinējām metodēm nodokļu nemaksāšanā nevar pieķert.

"Lietuvai bija ļoti spilgts piemērs – loterijas laikā viņi dabūja redzēt tādas lietas, ko pat iedomāties nevarēja. Piemēram, uzņēmums bija norādījis, ka čeks izsists no tāda un tāda kases aparāta, bet šim uzņēmumam tāds kases aparāts nemaz nebija reģistrēts,» Šapovala norādīja, ka atklāties var virkne nodokļu nemaksāšanas gadījumu.

Eksperti piesardzīgi optimistiski

Eksperti čeku loteriju vērtē kā jau desmit gadu lolotu ideju, kas beidzot tiek īstenota. Tomēr tā būs tikai neliels ierocis cīņai pret ēnu ekonomiku, sacīja Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors, ikgadējā «Ēnu ekonomikas indeksa» līdzautors un Ilgtspējīga biznesa centra direktors Arnis Sauka.

"Tā ir laba iniciatīva – viena no tādām, kas var veicināt godprātīgu nodokļu nomaksu. Bet, protams, tā nav nekāda panaceja, kas atrisinās visas problēmas," pauda Sauka.

Viņš arī nedomā, ka valstis, kas tādu loteriju jau ieviesušas, būtu rēķinājušas, cik procentuāli no iekšzemes kopprodukta tas mazina ēnu ekonomiku.

Tikmēr Jānis Endziņš, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs, par čeku loteriju ir skeptiskāks: "Kamēr mēs netiksim galā ar galvenajiem cēloņiem, kas ir daudz dziļāki, būtisku uzlabojumu ēnu ekonomikā neredzēsim. Līdz ar to nav tādas sudraba lodes, lai ar vienu šāvienu atrisinātu ēnu ekonomiku."

Endziņš gan atzina, ka loterija zināmu uzlabojumu dos, bet rezultātus varēs sākt vērtēt pēc gada. Viņaprāt, daudziem uzņēmumiem ir jāpalīdz attīstīt biznesa modelis un eksportspēja, lai nodokļus vispār varētu maksāt. Tāpat būtu stingrāk jārevidē valsts un pašvaldību tēriņi, lai uzņēmēji neapvainotos, ka viņu sūri grūti samaksātos nodokļus izlieto vieglprātīgi vai savtīgi.

"Ja cilvēks kādā brīdī apvainojas uz valsti, ka kāda valsts iestāde nepamatoti soda, tad sāk strādāt modelis, ka, ja jūs man tā, tad es arī pretī. Ja šīs lietas atrisinās, arī ēnu ekonomikas līmenis būtiski mazināsies," uzskata Endziņš.

Pēc reģistrācijas loterijā čeks obligāti jāsaglabā, jo laimesta gadījumā tas būs jāuzrāda VID klātienē vai jāiesniedz Elektroniskās deklarēšanas sistēmā skenētā veidā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti