NBS karavīri varēs saņemt valsts atbalstu mājokļa iegādei

Aizsardzības ministrija un Attīstības finanšu institūcija "Altum" vienojušies par garantiju sniegšanu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīriem banku aizdevumiem pirmajai iemaksai mājokļa iegādei vai tā būvniecībai. Pirmā banka, kas sāks nodrošināt kredītus ar valsts garantijām, ir "Swedbank", un tuvākajā laikā programmai gatavojas pievienoties arī citas bankas, informēja "Altum".

Aizdevums īpašumam līdz 250 000 eiro

NBS karavīriem atbalsta programmā būs pieejami aizdevumi nekustamā īpašuma iegādei līdz 250 000 eiro ar garantijas termiņu līdz 10 gadiem. Savukārt garantijas apmērs ir līdz 25% no aizdevuma pamatsummas – līdz 20 000 eiro apmērā. Garantiju varēs saņemt arī atkārtoti, ja būs pagājuši trīs gadi kopš iepriekš piešķirtās garantijas un saistības ir izbeigušās.

Aizņēmējiem, kas vēlas saņemt hipotekāro aizdevumu, kurš nodrošināts ar "Altum" mājokļu garantiju, ir jāiesniedz pieteikums kādā no bankām, ar kurām "Altum" ir noslēgts sadarbības līgums. Pēc pieteikuma saņemšanas banka pārliecināsies, ka aizņēmējs atbilst garantijas saņemšanas nosacījumiem, izvērtēs pieteikumu un lems par garantijas piesaisti. Banka arī sagatavos un iesniegs "Altum" garantijas pieteikumu.

Pēc pieteikuma saņemšanas "Altum" līdz 5 darba dienu laikā to izvērtēs un pieņems lēmumu par garantijas izsniegšanu vai atteikumu sniegt garantiju. Paziņojumu par pieņemto lēmumu "Altum" nosūtīs bankai. Pēc "Altum" izrakstītā rēķina apmaksas un kredīta līguma saņemšanas no bankas "Altum" kredītiestādei izsniegs garantiju par aizņēmējam piešķirto mājokļa aizdevumu, un kredīta ņēmējam tiks izmaksāts bankas aizdevums mājokļa iegādei vai būvniecībai. Process ir organizēts tā, ka karavīriem pašiem nav jādodas uz "Altum", lai iesniegtu dokumentus.

Puse kredītu mājokļiem – ar valsts atbalstu

Šī ir ceturtā "Altum" atbalsta programma mājokļu iegādei vai būvniecībai. Kopš 2015. gada tiek izsniegtas garantijas ģimenēm ar bērniem, bet kopš 2018. gada – jaunajiem speciālistiem.

Pašlaik jaunajos darījumos vairāk nekā puse no banku kredītiem mājokļiem ir izsniegti ar valsts atbalstu, proti, ar "Altum" garantijām.

"Altum" līdz šim ir izsniedzis 4158 garantijas jaunajiem speciālistiem par 33 miljoniem eiro, kas ļāva saņemt banku aizdevumus ar "Altum" garantiju 280 miljonu eiro apjomā. 85,2% no izsniegtajām garantijām ir ņēmuši jaunie speciālisti Rīgā un Pierīgā, kamēr Zemgalē 5,1%, Kurzemē 4,7%, Vidzemē 3,3%, bet Latgalē 1,7%.

Izsniegtas garantijas arī 24 tūkstošiem ģimeņu, kurās aug 35 tūkstoši bērnu. Garantiju apjoms ir 190 miljoni eiro. Arī ģimenes ar bērniem sniegto atbalstu visaktīvāk izmantojušas Rīgā un Pierīgā (77,9%). Kurzemē izsniegti 7,5% garantiju, Zemgalē 7,3%, Vidzemē 4,7%, bet Latgalē 2,6%.

"Altum" sniedz arī vienreizēju subsīdiju "Balsts" daudzbērnu ģimenēm (ģimenē ir vismaz 3 bērni vai vismaz 2 bērni un tiek gaidīts trešais) bankas aizdevuma pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai. Līdz šim izmaksātas 920 subsīdijas 7,6 miljonu eiro kopsummā, kas aizņēmējiem ir ļāvis saņemt banku aizdevumus 76,5 miljonu eiro apjomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti