Sadaļas Sadaļas

Nākamgad varētu «atlaist» nodokļu parādniekiem nokavējuma un soda naudu

Valsts ieņēmumu dienests (VID) nākamgad varētu fiziskām un juridiskām personām dzēst uzkrātās nokavējuma un soda naudas, dodot iespēju noteiktā termiņā atmaksāt izveidojušos nodokļu parādus, informēja Finanšu ministrija.

Par to otrdien, 30. maijā spriests Finanšu ministrijā, Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Budžeta un nodokļu politikas apakšpadomes sēdē. Jaunās programmas mērķis ir atvieglot nodokļu parāda nomaksu.

Šobrīd nodokļu parāds, kuru skartu šis priekšlikums, ir aptuveni 163 miljoni eiro. Vienkāršota nodokļu parāda nomaksa sekmēs godprātīgas uzņēmējdarbības attīstību, kā arī mazinās ēnu ekonomikas riskus.  

Vidējais piedzenamā parāda apmērs ir 1570 eiro uz vienu šādu parādnieku. Privātpersonām visbiežāk parādi ir par kapitāla pieauguma nodokli, jo, pārdodot īpašumu, cilvēks nereti aizmirst vai nav zinājis, ka šāds nodoklis ir jāmaksā.

Tāpat grūtības piedzīvo salīdzinoši nelieli uzņēmumi, kuriem nav paveicies ar sadarbības partnera izvēli, jo tie savlaicīgi nesamaksā par sniegtajiem pakalpojumiem un precēm.

Atbalsts nokavējuma un soda naudas dzēšanai būs vienreizējā aktivitāte tiem nodokļu maksātājiem, kas līdz noteiktam brīdim, vienojoties ar VID,  būs nomaksājuši  nodokļu pamatparādu.

Programmu plānots attiecināt uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzņēmumu ienākuma nodokli, pievienotās vērtības nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.

Programmā varēs piedalīties nodokļu maksātāji ar parādiem, kuru samaksas termiņš ir iestājies līdz 2017. gada 1. jūnijam.

Lai pieteiktos nodokļu parāda sloga atvieglošanai, nodokļu maksātājam VID būs jāiesniedz iesniegums par atbalsta izmantošanu. Pieteikšanās datums atbalsta pasākumam vēl tiks precizēts šā gada rudenī, kad Saeima izskatīs attiecīgo likumprojektu.

Plānots, ka VID, izskatot iesniegumu, 30 dienu laikā pieņems lēmumu par atbalsta piemērošanu. Ja nodokļu maksātājs samaksās atbalsta pamatparādu, VID dzēsīs uz atbalsta pamatparādu attiecināmo nokavējuma naudu un soda naudu pilnā apmērā. Savukārt, ja nodokļu maksātājs nesamaksās atbalsta pamatparādu, nokavētie nodokļu maksājumi tiks piedzīti bezstrīda kartībā.

Atbalsts netiks piemērots nodokļu atbalsta pasākuma maksājumam, kas piešķirts saskaņā ar Nodokļu atbalsta pasākuma likumu. Uz atbalstu nebūs tiesību pieteikties nodokļu maksātājam, ja attiecībā uz to ir pieņemts lēmums par saimnieciskās darbības apturēšanu, kā arī gadījumā, ja tas izslēgts no PVN maksātāju reģistra.

Tāpat uz atbalstu nebūs tiesību pieteikties nodokļu maksātājam, ja tā amatpersona/adrese ir iekļautas riska personu/adrešu sarakstā, vai, ja VID ir informējis Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru par to, ka sabiedrības valdei ilgāk par trim mēnešiem nav pārstāvības tiesību, bet sabiedrības darbība vēl nav izbeigta.

Uz atbalstu nebūs tiesību pieteikties nodokļu maksātājam, ja tiesa attiecībā uz to ir pieņēmusi lēmumu par maksātnespējas procesa pasludināšanu.

Līdzīgs atbalsts nodokļu maksātājiem tika piedāvāts jau 2012. gada nogalē, kas veicināja labprātīgu nodokļu parādu nomaksu pēckrīzes gados. Tas bija pasākums nokavējuma naudas un soda naudas 90% apmērā dzēšanai, ja persona līdz noteiktam brīdim samaksāja nodokļu pamatparādu un 10% no soda naudas.

 

   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt