Mūrniece: Risinājums OIK problēmām jāatrod - «lūst vai plīst»

Obligātā iepirkuma komponente (OIK) jeb atbalsta maksājums “zaļās enerģijas” ražotājiem, ko maksā visi elektrības patērētāji, ir “smags mantojums”, un topošajai OIK reformas darba grupai jāatrod risinājums, “lai tur lūst vai plīst”, uzskata Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība).

ĪSUMĀ:

  • Mūrniece: OIK ir smags mantojums politiķiem un sabiedrībai.
  • Mūrniece uzskata – risinājumu atrast nebūs viegli, bet tas jāizdara.
  • “Zaļās enerģijas” lobijs parlamentā pagaidām esot izjūtams mazāk.
  • Mūrniece: Pirms vēlēšanām dažreiz ātri atrisina iepriekš “buksējošie” jautājumi.

Obligātā iepirkuma komponente (OIK)

Obligātais iepirkums ir valsts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamiem energoresursiem.

Valsts iepērk elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, maksājot garantēto maksu par elektrostacijās uzstādīto jaudu, sedz balansēšanas izmaksas, kā arī administratīvās izmaksas.

Savukārt šīs izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam kā OIK maksājumu.

OIK apmēru ietekmē dabasgāzes cena, elektroenerģijas cena biržā un elektroenerģijas patēriņš. No 2018.gada OIK sistēma mainīta – iepriekš elektrības patērētāju maksājums piesaistīts patērētajai enerģijai kā konkrēts tarifs par katru patērēto kilovatstundu. No šī gada OIK maksā gan kā fiksēto tarifu par katru patērēto kilovatstundu - un šis maksājums samazinājies -, gan kā “jaudas OIK par ampēriem”, kas ir fiksētais tarifs par pieslēguma jaudu. Jo pieslēguma jauda lielāka, jo lielāks fiksētais maksājums.  

Mūrniece atzina, ka OIK ir smags mantojums gan Saeimai, gan valdībai, gan arī sabiedrībai, un viņa saprot sabiedrības neapmierinātību ar elektrības rēķiniem, tieši tāpēc topošajai ekonomikas ministra vadītajai darba grupai jāatrod risinājums.

Saeimas priekšsēdētāja atzina, ka tas nebūs viegli, bet viņa ļoti cer, ka to varēs izdarīt.  

Jautāta, vai parlamentā šobrīd izjūtams “zaļās enerģijas” ražotāju lobijs, Mūrniece sacīja, ka “šobrīd tas ir mazāks”. Viņa atzina, ka iepriekš šis lobijs bija spēcīgāks, “šobrīd izskatās mazāks, bet pieļauju, ka situācijas var būt dažādas”.

Savukārt runājot par parlamenta pēdējo mēnešu darbu pirms rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, Mūrniece atzina, ka šajā laikā darbs ir gan vieglāks, gan grūtāks. Ir jautājumi, kuri ilgu laiku buksējuši un tos bijis grūti izkustināt, bet tad pēkšņi rodas politiskā griba un sabiedrības spiediena rezultātā atrisina jautājumus ātrāk, nekā jebkad varēja cerēt.

KONTEKSTS:

Lēmumu par augsta līmeņa darba grupas izveidi līdzšinējās OIK sistēmas reformai valdība varētu pieņemt nākamnedēļ. Par nepieciešamību mainīt OIK sāka runāt pēc tam,  kad žurnālisti atklāja, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā – uzņēmumi nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS "Sadales tīkls" testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Pēc tam Ekonomikas ministrija solīja pārbaudīt visas pagarinātās atļaujas elektrības ražošanai, ko valsts gatavojās iepirkt par paaugstinātu cenu, un vairākiem uzņēmumiem atļaujas anulētas. Daži uzņēmumi gan sākuši vai sola uzsākt tiesāšanos par ministrijas lēmumu anulēt atļaujas, bet ministrija par to nav pārsteigta un gatava aizstāvēt savas pozīcijas.

Lielas diskusijas un asumus izraisīja arī elektrības rēķinu kāpums, ko izraisīja OIK sistēmas maiņa, tagad liekot elektrības patērētājiem maksāt “zaļās enerģijas” komponenti par uzstādītajām jaudām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti