Miljonāram Garkānam «pa lēto» tiek trešdaļa jauno sudraba monētu «Nacionālais uzņēmējs»

Trešo daļu no Latvijas Bankas (LB) nupat izlaistajām jaunajām sudraba kolekcijas monētām nopircis būvniecības kompānijas "Arčers" līdzīpašnieks Armands Garkāns. Turklāt miljonārs monētas iepircis pa vairumtirdzniecības cenu – 60 eiro gabalā, kas ir mazāka par LB noteikto cenu monētas pārdošanas kasēs LB, raksta Rus.lsm.lv.

Jau vēstīts, ka LB nupat laida klajā nacionālo uzņēmēju nopelniem veltītu piecu eiro sudraba kolekcijas monētu "Nacionālais uzņēmējs". Tā tapa kopīgā projektā ar uzņēmējiem, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK). Monētas kopējā tirāža bija 3000 eksemplāru – puse jeb 1500 monētu nonāca LTRK rīcībā.

Taču 1000 no uzņēmēju organizācijai paredzētajām monētām nopircis minētās būvniecības kompānijas vadītājs Garkāns, kurš par vienu monētu maksājis 60 eiro. Tikmēr pārējiem Latvijas iedzīvotājiem, tostarp monētu kolekcionāriem, bija pieejami 1 500 monētu. Tās pārdeva pa vienai, turklāt monētas cena LB kasēs bija 67 eiro. 

Interese par jaunās monētas iegādi bija liela – monēta "Nacionālais uzņēmējs" centrālās bankas kasēs pirmdien izpārdota dažu stundu laikā, aģentūrai LETA iepriekš atzina LB. Jaunās monētas tīkotāju rinda pie LB ēkas Vecrīgā otrdien, 13.septembrī, sāka veidoties agrā rītā. Taču tā kā pieejamais monētu daudzums nebija liels, daļa palika bešā – tagad monētu var nopirkt "no rokas" – par 220-250 eiro gabalā.

Jautāts, kāpēc būvkompānijas "Arčers" līdzīpašniekam bijušas tik ekskluzīvas tiesības jaunās monētas iegādē, LTRK vadītājs Jānis Endziņš Rus.lsm.lv norādīja: tieši Garkāns iniciējis šādas monētas laišanu klajā.

"Jā, tā ir pareiza informācija – 1000 monētu ir viņam. Pārdevām par to pašu summu, par kādu [monētu] iepirka Latvijas Banka," skaidroja LTRK vadītājs Endziņš.

Viņš skaidroja, ka ar Garkānu iepriekš panākta vienošanās, ka šāds apjoms monētu tiks pārdots viņam. "Ņemot vērā, ka tā bija Garkāna kunga iniciatīva un Latvijas Bankai vajadzēja garantēt, ka daļa tirāžas tiks nopirkta, lai Latvijas Bankai nebūtu nevajadzīgu izdevumu, jā, mēs vienojāmies – kurš un cik daudz monētu ņems." Citu monētas kārotāju LTRK neesot bijis.

Būvkompānijā "Arčers" Rus.lsm.lv norādīja, ka Garkāns grasās monētas dāvināt saviem biznesa partneriem un darbiniekiem. Tikmēr numismāts un "Rīgas numismātikas salona" īpašnieks Madis Gerbaševskis atzinis – tas, kas notika ar jauno monētu, bija ļoti dīvaina prakse.

"Izrādās mums ir divu veidu uzņēmēji. Viens – labs un ietekmīgs, kas var iedarbināt savus sakarus un nopirkt tūkstoti monētu. Bet visi pārējie uzņēmēji – kā bars, kam jāstāv rindā pēc vienas monētas kopš agra rīta tikai tāpēc vien, ka viņi nav kompānijas "Arčers" partneri," teica Gerbaševskis.

LB gan norāda, ka tā nezināja, ka trešā daļa no kopējās monētas "Nacionālais uzņēmējs" tirāžas nonāks viena uzņēmēja rokās. "Pēc mūsu informācijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai vajadzēja izmantot šīs monētas reprezentācijas nolūkos – tā viņi mums paziņoja," Rus.lsm.lv sacīja LB Monētu nodaļas vadītāja Ieva Bela.

"Mēģināsim tikt skaidrībā. Un, ja šī informācija atbilst patiesībai – uzdosim jautājumus LTRK, kāpēc viņi tā ir rīkojušies," piebilda centrālās bankas pārstāve.

11 komentāri
Valentins
Kapec atbildiga persona par monetam Kristine Sterna kura nekad nevar dod informacijas telefoniski, kuru gruti sazvanit jo vina necelj telefonu darba laika, negrib tada gadijuma izdot monetas pa pasi? Bus godigi un spekulacijas nebus. Parbaudi ir javeic obligati, jo bijusi visadi gadijumi bet ne tada limeni, izskatas ka tautai jau piegriezas uz visu to skatities un re rezultats. Pasi vainigi, palikusi bezkaunigi un drosmigi.
skan
Buutu zoliidi atdot atpakall cienitam kgm no Arccers , vismaz pusi LTRK un izzinot tirgossanu un nopirks tie, kuri staveja rindaa un nedabuja . Endzinnam atkaapties . .. citadi iznaak ,ka miljonaars vien s pats grib " uzvaariities " ,jeb nospekuleet . Labdaris atradies ,Hi .
Janka
Ārprāts, ārprāts, šausmas, šausmas - netika kolekcionāriem. Lai LB izlaiž kādas 100 0 monētas lai tie kolekcionāri aizrijās :D
Ai,
Vai ir vērts tik ļoti ņemt pie sirds fetišistu ķīviņus. Tiem īpatņiem taču galvās putniņi čivina.
Valentins
Lai LB izveido 10000 tirazu lai visiem millionariem pietiktu.
pusidealists
Monēta jāsauc ''nacionālais spekulants''. Jaunā Endziņa vāvuļošana un attaisnošanās skan bērnišķīgi. Bet lietas izskatās kārtotas dziļi tradicionālā latviešu uzņēmēju stilā. Nu ko ...
arjx
nu tad jau sanāk ka riktīgs uzņēmējs
aldis kokarevics
varbūt tas stulbenis nopirks arī ceņķikus????
Me
Tā lūk notiek skaistu ideju sabojāšana. Tagad monētu var droši saukt : Nacionālais uzmetējs.
krams
Varbūt LTRC uzreiz vajag atklāti pateikt, par tieši cik lielu naudu viņi nolobēs konkrētas monētas izdošanu par nodokļu maksātāju naudu viena "uzņēmēja" interesēs? Lai cenrādis ir skaidrs visiem.
Haha..
"Latvijas Bankai vajadzēja garantēt, ka daļa tirāžas tiks nopirkta" It kā nezinātu, ka Latvijā monētu kolekcionāri JEBKURU monētu izpērk burtiski stundu laikā. :D Nu ja melo, tad vismaz vajadzēja ko ticamāku izdomāt.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti