Eiro fokusā

“Swedbank” klienti varēs arī citu banku kontu atlikumu redzēt vienā internetbankā

Eiro fokusā

Klupšanas akmeņi granta saņemšanai remigrantiem

Meža veltes - papildu ienākuma avots

Mellenēm šogad nabadzīga raža; cerības uz labāku brūkleņu un dzērveņu ievākumu

Meža veltes ir ne tikai pārtikas avots, bet daudziem tā ir iespēja, kā vasaras un rudens sezonā iegūt papildu iztikas līdzekļus. Šis gads gan nav īpaši labvēlīgs. Melleņu bija ļoti maz, brūklenes izaugušās labāk. Drīzumā ogu lasītāji varēs doties arī purvā, lai lasītu dzērvenes. 

Rēzeknē dažādās tirgošanās vietās nelielos apjomos cilvēki pārdod salasītās meža veltes. Šobrīd tās ir gailenes, baravikas un brūklenes. Uz tirgu nāk lielākoties tie, kuri vēlas nedaudz piepelnīties, tomēr nespēj salasīt tik lielos apjomos, lai ogas un sēnes nodotu uzpircēju firmām.

"Šogad ogām ir slikta raža. Brūklenes zied vēlāk, tāpēc ir saglabājušās, izaugušas," stāsta kāda sirmgalve, kura uz tirgu pārdot ogas nedodas regulāri. Šajā sezonā vienkārši esot brīvāks laiks, nopelnīt šādi neko daudz nevar, ogas lasīt ir grūti, laiks karsts. Cena brūklenēm 1,5 eiro.

Blakus turpat netālu kāda sieviete tirgojas ar brūklenēm un gailenēm. Sieviete secinājusi, ka daudzi ogas lasa vēl zaļas, tāpēc mežā grūti ko atrast. "Nevar teikt, ka bada gads, bet maz mežā," stāsta sieviete, norādot, ka peļņa šādi nesanākot. "Neko nevar nopelnīt, ja noskaita benzīnu un to trako darbu. Citreiz liekas, ka es piemaksātu, lai tik paņem, lai man vairs nav jābrauc.

Varbūt, kas lasa ar mašīnu vai brigādēm, vai zina vietas, tie varbūt var kaut ko nopelnīt, bet, ja tā ar savām rociņām trīs litrus pielasi, tāds trakais darbs neatmaksājas."

Ogu iepirkšanas uzņēmums "Pharmeko Lettland", kas atrodas Madonas novadā, ogas iepērk Vidzemē, Latgalē un nedaudz arī Zemgalē. Uzņēmuma pārstāve Silvija Grigorjeva atzīst, ka šis esot slikts gads.

"Mellenes ļoti slikti. Kopš es strādāju, vispār nav pieredzēts, jo iepirktas ir tikai 142 tonnas. Piemēram, salīdzinot - pagājušajā gadā mēs iepirkām Latvijā 745 tonnas. Brūklenes vēl tikai nedēļu pērkam, apjomi nav lieli, bet ir cerīgāks skats, ka būs drusku labāk nekā ar mellenēm, kaut gan, skatoties plašāk, ir ļoti slikti pārziemojušas brūklenes gan Skandināvijā, gan citās Eiropas valstīs,

tāpēc iepirkuma cena ir salīdzinoši augsta, ogotājiem ir iespēja pelnīt ļoti labi," stāstīja "Pharmeko Lettland" pārstāve Silvija Grigorjeva.

Uzņēmuma iepirktā produkcija tiek eksportēta - lielākā daļa uz Ķīnu, tāpat arī uz Eiropas un Skandināvijas valstīm. Brūklenēm šobrīd cena ir no 1,20 eiro līdz 1,40 eiro. Mellenēm bija ap 2,40-2,50 eiro, kas esot ļoti augsta.

"Lasa bezdarbnieki, ģimenes ar bērniem, mums uz Madonu atved regulāri ogas un sēnes daudzbērnu ģimene, veci cilvēki arī ir enerģijas pilni, iet, bet ar jaunajiem cilvēkiem diemžēl ir tā, kas ir spēka gados, tie vai nu strādā, vai ir aizbraukuši," stāstīja Grigorjeva.

Arī Talsu pusē šis nav ražas gads, stāstīja uzņēmumā "Ice Berry" iepirkumu speciālists Kaspars Kantors. Uzņēmumus gan gatavo sulas un sīrupus, gan iepirkto eksportē uz Vāciju, Poliju, Zviedriju. Vērtējot lasītāju aktivitāti, tā esot lielāka, ja ir, ko lasīt, protams, ir tādi, kuri zina vietas un katru gadu var ko salasīt un nodot.

"Mellenes maksā 2,20 eiro, gailenēm cena svārstās no 2,50 līdz 3,50 eiro vai pat līdz 4 eiro, brūklenes pašreiz 1,20 eiro. Pa dienu cik var nopelnīt? Tas kā kuru dienu, var 60-70-80 eiro, bet, ja lasa pēc darba - cilvēki, brauc un lasa mellenes -, tad divās trijās stundās var nopelnīt 30 eiro," saka "Ice Berry" iepirkumu speciālists Kantors.

Dzērveņu lasīšana vēl nav sākusies, tomēr, kā novērojuši ogu lasītāji, šogad par dzērveņu ražu nevarēs sūdzēties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt