Meksika pirmā ratificē jauno brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV un Kanādu

Meksika kļuvusi par pirmo valsti, kas ratificējusi jauno brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV un Kanādu. Jaunais līgums aizstās 1994. gadā noslēgto Ziemeļamerikas Brīvās tirdzniecības līgumu jeb NAFTA. Tagad līgumu nepieciešams ratificēt arī abām pārējām valstīm, un ASV prezidents Donalds Tramps jau aicinājis ASV Kongresu sekot Meksikas piemēram.

Meksika pirmā ratificē jauno brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV un KanāduRihards Plūme
Turpinoties tirdzniecības saspīlējumam starp ASV un Ķīnu, paralēli noticis darbs pie jauna brīvās tirdzniecības līguma ratifikācijas starp ASV, Kanādu un Meksiku. Jaunais līgums, kas tika parakstīts pagājušā gada novembrī, aizstās 1994. gadā noslēgto Ziemeļamerikas Brīvās tirdzniecības līgumu jeb NAFTA.

 

ASV prezidents Tramps pirms vairāk nekā 20 gadiem noslēgto Ziemeļamerikas Brīvās tirdzniecības līgumu ilgstoši kritizējis, sakot, tas bija neizdevīgs amerikāņu ražotājiem un preču eksportētājiem, kā arī izkropļoja ASV darba tirgu.

Kanādas un Meksikas attiecības ar ASV pēdējā laikā gan nav bijušas vienkāršas un tuvināšanās ratifikācijai nenotika ļoti raiti. ASV attiecības ar Meksiku pasliktināja Trampa nesen izteiktie draudi par muitas tarifu noteikšanu visam Meksikas preču importam. Eksperti minēja, ka Trampa paziņojums apdraud jaunā brīvās tirdzniecības līguma ratifikāciju Meksikā, tomēr abas valstis pēdējā brīdī panāca vienošanos, ar kuru tika novērsta šo tarifu noteikšana šomēnes.

Savukārt ASV prezidents un Kanādas premjers Džastins Trudo ne vienu reizi vien apmainījušies ar asiem izteikumiem. Tieši šodien Trudo viesojas Vašingtonā, lai aicinātu ratificēt līgumu.

Atrisinoties ASV un Meksikas strīdam, raiti notikusi arī jaunā līguma ratifikācija Meksikā, kas notikusi trešdien, 19. jūnijā. Meksikā jaunais līgums bija jāratificē tikai parlamenta augšpalātai Senātam, kura pārziņā ir starptautiskie līgumi. Meksikas Senāts apstiprināja šo līgumu ar 114 balsīm "par" un četrām "pret", trim senatoriem atturoties.

Pēc balsojuma Senāta priekšsēdētājs Marti Batress skaidroja, ka Senāta lēmums sekmēs spēcīgas pozīcijas piešķiršanu Meksikai pašreizējā starptautiskajā konjunktūrā.

Bet Ekonomikas ministrija paziņoja, ka šis lēmums ir "skaidra vēsts par labu atvērtai ekonomikai un ekonomiskās integrācijas padziļināšanai reģionā". Ekonomikas ministre Grasjela Markesa tviterī ierakstīja, ka šis līgums dos noteiktību investīcijām un impulsu nodarbinātībai Meksikā.

Savukārt ASV prezidents tviterī apsveica Meksikas prezidentu Andresu Manuelu Lopezu Obradoru ar līguma ratifikāciju un norādīja, ka arī ASV Kongresam, kurā netrūkst līguma kritiķu, pienācis laiks līgumu ratificēt. Arī Meksikas prezidents tviterī ievietoja nelielu video vēstījumu.

"Šīs ir ļoti labas ziņas.

Ratifikācija nāks par labu Meksikas un ASV attiecībām. Šī līguma ratifikācija nozīmē ārvalstu investīcijas Meksikā. Tā nozīmē jaunas darbavietas Meksikā un mūsu produktu pieeju ASV tirgum," paziņoja Obradors.

Jaunais līgums USMCA (United States-Mexico-Canada) , ko ASV saīsināti sauc pēc valstu nosaukumu pirmajiem burtiem, aptver trīs valstu tirgu ar apmēram 500 miljoniem iedzīvotāju. Tas ietver stingrākus noteikumus par nemuitotu automašīnu un piena produktu eksportu uz ASV, kā arī liek Meksikai nostiprināt strādnieku tiesības, cerot samazināt meksikāņu imigrantu plūsmu uz ASV labāka darba meklējumos. Izvirzītas arī vairākas citas prasības, kurām Meksikai nācies piekrist, ņemot vērā to, ka 80% no Meksikas eksporta saistīti ar ASV tirgu.

ASV preču un pakalpojumu tirdzniecības apjoms ar Kanādu pērn sasniedza 714 miljardus ASV dolāru, bet ASV tirdzniecības apjoms ar Meksiku bija 671 miljards dolāru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt