Sadaļas Sadaļas

«Lursoft»: Pēdējā mēneša laikā uzņēmumu kopējais nodokļu parāds audzis par 7,5%

Latvijas uzņēmumu kopējais nodokļu parāds līdz šā gada 7. aprīlim sasniedzis 594,38 miljonus eiro. Martā parāda summa, salīdzinot ar februāri, bija pat nedaudz samazinājusies, bet aprīlī tā palielinājusies par 7,5%, to, balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegto informāciju, aprēķinājis "Lursoft". 

Pēc "Lursoft" apkopotās informācijas, nodokļu parāds audzis visās nozarēs, izņemot veselību un sociālo aprūpi, kā arī elektroenerģijas, siltumapgādes un gāzes apgādes nozares.

Straujākais nodokļu parāda pieaugums, salīdzinot ar martu, aprīlī reģistrētas ūdens apgādes; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas un sanācijas nozarē.

Šā gada martā nozare bija uzkrājusi 17,06 miljoni eiro nodokļu parādu, bet aprīlī parāda summa palielinājusies līdz 28,16 miljoniem eiro, kas mēneša laikā ir pieaugums par 65,06%. Tiesa, teju pusi no nozares nodokļu parāda summas - 13,03 miljonus eiro - veido AS "Latvijas zaļais elektrons" parāds. Uzņēmumam kopš pagājušā gada augusta ir apturēta saimnieciskā darbība un šī gada februārī tam arī izbeigta darbība. Tajā pašā laikā uzņēmuma nodokļu parāds ik mēnesi turpina palielināties, norādīja "Lursoft".

Otrs straujākais nodokļu parāda pieaugums bijis izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē. Šī nozare bija viena no pirmajām, kas izjuta Covid-19 izraisītās pandēmijas sekas. "Lursoft" dati liecina, ka no visiem uzņēmumiem, kuru darbiniekiem līdz šā gada 20. aprīlim izmaksāti dīkstāves pabalsti, izmitināšanas un ēdināšanas nozarē strādā 598 uzņēmumi jeb teju piektā daļa (18,38%).

Izmitināšanas un ēdināšanas nozarē strādājošo uzņēmumu nodokļu parāds aprīļa sākumā bija 28,80 miljoni eiro. Šo parādu veidoja kopskaitā 2316 nozarē strādājošie uzņēmumi. "Lursoft" aprēķini rāda, ka marta sākumā nozarē bija 2078 uzņēmumi ar nodokļu parādu, kas pārsniedz 150 eiro, savukārt februāra sākumā – 2080 uzņēmumi.

Lielākais nodokļu parāds starp ēdināšanas un izmitināšanas nozares uzņēmumiem uz šā gada aprīļa sākumu reģistrēts AS "Lido" – 857 010 eiro.

Iepriekš nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro, "Lido" bija reģistrēts aizvadītā gada martā, un pēdējā gada laikā uzņēmumam nodokļu parādi nav bijuši. Pērn "Lido" nodokļos valsts kopbudžetā samaksājis 11,74 miljonus eiro.

Otrs lielākais nodokļu parādnieks starp izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem ir SIA "Čilija pizza". Tiesa, atšķirībā no "Lido", kam iepriekš nodokļu parādi nebija reģistrēti, picēriju tīklam nodokļu parādi reģistrēti jau vairāku gadu garumā un aprīļa sākumā tie pieauguši līdz 663 340 eiro, kas veido vairāk nekā pusi no nodokļu summas, ko tas pērn visa gada laikā samaksājis nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā.

"Lursoft" dati rāda, ka aprīļa sākumā bija 37 036 uzņēmumi, kuru nodokļu parāds pārsniedz 150 eiro. No tiem 4372 uzņēmumi vēl mēnesi iepriekš nav bijuši nodokļu parādnieku rindās, savukārt 2954 uzņēmumiem nodokļu parāds aprīlī reģistrēts pirmo reizi šogad. No tiem ceturtā daļa uzņēmumu strādā mazumtirdzniecībā.

Raugoties uz nodokļu parādu apjomiem, redzams, ka 60 uzņēmumiem parāds aprīļa sākumā pārsniedza vienu miljonu eiro.

No tiem lielākie parādnieki jau ilgstoši ir SIA "VEXOil Bunkering", SIA "ORMUS" un SIA "Bebriko Ltd", norādīja "Lursoft".

Ja raugās uz tiem uzņēmumiem, kuri nodokļu parādnieku rindās aprīlī šogad iekļuvuši pirmo reizi, to kopējais nodokļu parāds šajā mēnesī ir 24,25 miljoni eiro. Tikmēr šo uzņēmumu kopējā valsts kopbudžetā pērn samaksātā nodokļu summa 2019. gadā kopumā bijusi 430,85 miljoni eiro. Tātad pašreizējā nodokļa parāds veido 5,63% no pagājušajā gadā nodokļos samaksātās summas, atzīmēja "Lursoft".

Savukārt, apkopojot šo uzņēmumu kopējo nodarbināto skaitu, "Lursoft" atzīmē, ka 2019. gadā tie nodarbināja 36 800 strādājošos. 11,46% no šiem uzņēmumiem līdz šā gada 21. aprīlim ir apstiprināts un izmaksāts darbinieku dīkstāves pabalsts.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt