Liepājā sākusi darboties modernākā zivju audzētava Baltijā

Piesaistot Eiropas Savienības līdzfinansējumu, Liepājā sākusi darboties modernākā zivju audzētava Baltijā. Divus miljonus latu vērto projektu īstenojis uzņēmums L SEZ SIA „Kolumbija LTD”. Slēgtos baseinos plānots audzēt samus, zušus, stores un foreles. Šādā veidā zivju pārstrādes uzņēmums sev pats sarūpēs vajadzīgās izejvielas, turklāt ekoloģiskas.

Liepājas ostmalā vecie padomju laiku grausti pārvērtušies mūsdienīgā zivju audzētavā. Lielie baseini, kuros audzēs zivis, lielākoties vēl ir tukši, taču mūsdienīgās zivju audzēšanas tehnoloģijas, kas aizgūtas no Vācijas, jau sākušas darboties.

Uzņēmuma vadītājs Igors Krupņiks ar lepnumu var izrādīt ilgāku laiku loloto ideju - blakus zivju pārstrādes uzņēmumam uzbūvēto moderno zivju audzētavu. „ Esam pirmajā zālē, te mums augs foreles. Šī mums ir pati aukstākā zāle, kur ūdens temperatūra ir 14 - 16 grādi. Mums ir pašiem savas dziļurbumu tilpnes, līdz ar to mums uzreiz jau ir pieejam atbilstoša ūdens temperatūra tieši forelēm. Ziemā ūdens nav jāuzsilda un vasarā nav jāatdzesē,” saka Krupņiks.

Ja ūdens ir pārāk silts, foreles var uzreiz nosmakt, skaidro Krupņiks. Modernā zivju audzētava ir aprīkota ar automatizētu sistēmu un iespaidīgu ūdens attīrīšanas sistēmu, kā arī citām tehnoloģijām, kas ļauj nodrošināt zivju audzēšanai un videi draudzīgus apstākļus. ”Tā ir kompleksa sirds. Bioloģiskie filtri, kur attīrām artēzisko ūdeni no dzelzs, kalcija, nātrija, sāļiem. Mūsu parametri pārspēj pat „Venden” ūdeni,” norāda Krupņiks.

Vienā no iekārtām var uzskatāmi redzēt, kādā stāvoklī atrodas foreļu, samu, storu un zušu baseini, stāsta ihtioloģe Tatjana Pančenko. Viņa vadīs zivju audzētavu. „Nepietiek ar to, ka te ir jāspēj orientēties bioloģijā un jābūt zivju ekspertam, paralēli tam ir jāstrādā visām šīm sarežģītajām iekārtām. Nepārtraukti jāseko līdz tehnoloģiskajiem procesiem, ūdens sagatavošanai, attīrīšanai. Tam visam ir jāstrādā bez pārtraukumiem,” par audzētavas darbu stāsta Pančenko.

Katrā zālē, kur izvietoti lielie un apaļie ūdens baseini, iespējams izaudzēt līdz 50 tonnām zivju. Baseinos pašlaik var redzēt, kā aug Āfrikas sami - viena no pieprasītākajām zivju sugām pasaulē, kas atgādina pēc savas struktūras dzīvnieku gaļu un tiek uzskatīta par diētisku produktu. Vienu kilogramu smagu samu var izaudzēt četru mēnešu laikā, bet zutis augs gadu un vēl ilgāk, skaidro ihtioloģe. „Te tiešām atbildība ir ļoti liela, jo zivs atrodas mākslīgā baseinā, nevis dīķī, savvaļā, kur viņa var izdzīvot un atrast barību. Te zivs apēdīs to, ko mēs iedosim. Arī ūdens parametriem jābūt atbilstošiem katrai zivju sugai,” saka Pančenko.

Pirmās zivis kompleksā sāka audzēt jau maija sākumā. Liepāja šobrīd būs vienīgā vieta Latvijā , kur audzēs zušus. Uzņēmums zivis pārstrādās konservos, kas tiks eksportēti uz dažādām pasaules valstīm. Trīs gadu laikā L SEZ SIA „Kolumbija LTD” no nulles līdz 7% ir vairojusi arī savas produkcijas pieprasījumu Baltijas valstu tirgos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt