Dienas ziņas

Latvijas muižas medī idejas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Liepājā no jūras aļģēm mēģina ražot biogāzi

Liepājā no jūras aļģēm mēģina ražot biogāzi

Vairāki desmiti tūkstoši eiro – apmēram tik daudz līdzekļu ik vasaru tērē Liepājas pašvaldība, lai savāktu pludmalē izskalotās un atpūtniekiem traucējošās aļģes. Tās kā nederīgi atkritumi vēlāk tiek sastumti kaudzēs pie Dienvidu mola.

Liepājas Universitātes pasniedzējs, Dabaszinātņu un inovatīvo tehnoloģiju institūta direktors Uldis Žaimis nolēmis, ka aļģes var izmantot lietderīgāk. Viņa vadībā studenti no tām mēģina radīt papīru, augu mēslojumu, kā arī biogāzi. Pētījumi par biogāzes ieguvi no aļģēm Latvijā veikti jau agrāk, taču Liepājas Universitāte lepojas, ka izdevies atklāt, kuras piedevas jeb fermenti divkāršo biogāzes apmērus.

“Sākumā eksperiments tika veikts ar salmiem, lai uzlabotu biogāzes daudzumu. Bet tas nebija īsti piemēroti, jo salmi satur daudz celulozes,” skaidroja studente Laura Ernsone.

Pētījumu gaitā aļģēm klāt liktas arī ābolu mizas un citi bioloģiski atkritumi, kas veicina pūšanu. Tagad noskaidrotas gan nepieciešamās sastāvdaļas, gan proporcijas, lai no eksperimenta pārietu uz biogāzes ražošanu.

“Esam iesnieguši projekta pieteikumu procesa tehnoloģijas izstrādei. Šis process tiks balstīts uz mākslīgā intelekta iespējām. Sākumā tas notiks zinātniskā līmenī četru litru reaktoros, pēc tam – 30 litru, tad 2,5 tonnu reaktorā, kas ir Liepājas Universitātes rīcībā. Pēc tam mērogošana pie komersanta. Tur ir runa par tūkstošiem tonnu,” pastāstīja Žaimis.

Liepājas Universitātes Dabaszinātņu un inovatīvo tehnoloģiju institūta direktors Uldis Žaimis

Šobrīd pētījumus finansē Liepājas Universitāte. Bet, lai uzsāktu biogāzes rūpniecisku ražošanu, Uldis Žaimis cer piesaistīt Eiropas Savienības fondu naudu aptuveni viena miljona eiro apmērā. Ieinteresēti iespējamās sadarbības partneri esot gan Latvijā, gan Dānijā.

Pēc Latvijas Biogāzes asociācijas datiem, šobrīd Latvijā strādā 39 biogāzes stacijas, kas šo produktu iegūst no sadzīves un lauksaimniecības atkritumiem vai kūtsmēsliem, taču no aļģēm tas vēl nenotiek. Biogāzi var izmantot siltumenerģijas, elektroenerģijas vai biodegvielas ražošanā. Asociācija vēlas lielāku atbalstu no valsts puses, un tās vadība uzskata, ka, ņemot vērā Eiropas nosprausto Zaļo kursu, uzņēmējdarbībai šajā jomā ir nākotne.

“Ja grib ienākt, tad ir īstais brīdis. Ir uzņēmumi, kas grib attīstīt biogāzi. Mēs videi draudzīgā veidā caur aprites ekonomiku utilizējam piesārņojumu, attīrām jūru, sakārtojam piekrasti,” pauda Latvijas Biogāzes asociācijas valdes priekšsēdētājs Andis Kārkliņš.

Vai Liepājas Universitātē izstrādātajam projektam piešķirs Eiropas finansējumu, būs zināms februāra beigās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti