Panorāma

Būs vai nebūs gāze ?

Panorāma

Krieviju atzīst par terorismu atbalstošu valsti

Iedzīvotājus šokē jaunie gāzes rēķini

Lielo gāzes rēķinu dēļ pedagoģe atliek došanos pelnītā atpūtā

Arvien vairāk cilvēku sociālajos tīklos pauž savu sašutumu par jaunajiem gāzes izlīdzinātajiem maksājumiem. Kamēr valsts atbalsts vēl nav pieejams, cilvēkiem lielie rēķini jāmaksā jau tagad.  Kā mainījušies rēķini, un vai tos būs iespējams apmaksāt? 

Pedagoģe Agnija Kempele kopā ar vīru 18 gados uzcēla māju Ikšķilē, pārbūvējot dzimtas īpašumu. Sākumā kurinājuši ar oglēm, bet pirms 20 gadiem pārgājuši uz gāzi.

Agnija vēl tagad atceras, cik toreiz bija jāmaksā par apkuri: "Cena bija 30 lati. To es varēju atļauties, metos visos darbos, gribēju pierādīt, ka ar darbu varu šo visu saglabāt."

Agnija parasti par dzīvi nesūdzas un vienmēr sevi pieskaitījusi pie vidusslāņa. Iepriekšējos gados gāzes izlīdzinātā maksājuma rēķini bija 90–140 eiro katru mēnesi. Šogad pieauga jau līdz 300 eiro.

"Paraudāju, to noriju, darīšu; ir karš, ir kovids bijis. Ļoti lielā priekā noklausījos "Preses klubā", ka Ivars Godmanis stāsta – tiem, kuriem ir izlīdzinātais maksājums, līdz nākamajam aprīlim maksā vienu cenu. Pat aizskrēju uz franču dienām "Lidlā" un nopirku gliemežus aiz prieka. Trešā dienā man atnāk jauns pārrēķins – 575. Līdz aprīlim…" pastāstīja Agnija Kempele.

Tikmēr māksliniecei un pedagoģei Diānai Dimzai-Dimmei nupat kā gāzes izlīdzinātais maksājums pieaudzis divas reizes – no 200 uz 400 eiro.

"Es esmu savu lielāko dzīves daļu jau nocīnījusies. Tagad ir tā, ka es to vairs nespēju.  Tu saproti, ka tev nav iespējas izdzīvot, godīgi darot savu darbu," sacīja Diāna.

400 eiro ir aptuveni puse no Diānas ikmēneša ienākumiem. Līdzekļu apkures sistēmas maiņai viņai neesot.

"Es pati izaudzēju savus ķirbjus un tā tālāk. Es ņemu līdzi uz darbu savas pusdienas, nevis ēdu kaut kur. Nav no kurienes vairs paņemt. Es esmu pirmspensijas vecumā. Es labprāt strādātu nedaudz mazāk, jo man vairs nav tās kapacitātes.

Man vienmēr ir nācies strādāt ļoti daudz, bet es vairs to nevaru," neslēpa Diāna.

Māksliniece un pedagoģe Diāna Dimza-Dimme

Tikmēr Agnija kopā ar dēlu plāno ņemt kredītu, lai uzstādītu granulu katlu. Kredīts gan nozīmē, ka viņai jāatsakās no plāniem doties pelnītā atpūtā.

"Es biju domājusi pamest darbu, lai auklētu mazbērnus. Ir pensija, un es vēl strādāju divos darbos. Bet tagad es nesaprotu..." atklāja Agnija.

Abas dāmas uzsvēra, ka visnepatīkamākā esot neziņa, cik galu galā būs jāmaksā un vai cenas atkal mainīsies. Tāpat viņām nav nekādas skaidrības, kāds būs valsts atbalsts. Agnija sprieda, ka prātīgāk būtu no valsts puses noteikt griestus gāzes cenām un pārējo kompensēt. Tad cilvēki vismaz saprastu, cik būs jāmaksā. "Ja es zinātu, ka 500 un viss, valdība neļaus vairāk paaugstināt, – arī to mēs norītu," sacīja Agnija Kempele.

Dāmas arī uzskata – valsts atbalstam rēķinu apmaksai ir jābūt jau tagad, nevis sākoties apkures sezonai. Par to, kā palīdzēt iedzīvotājiem segt jaunos izlīdzinātā maksājuma rēķinus, valdība varētu lemt nākamnedēļ.

KONTEKSTS:

Valdība sēdē pirms Jāņiem konceptuāli vienojās, ka nākamajā apkures sezonā valsts segs pusi no siltumapgādes izmaksu sadārdzinājuma gan centrālās apkures saņēmējiem, gan tiem, kas apkurei izmanto elektrību, gāzi un granulas. Energoresursu izmaksu pieauguma daļējai kompensācijai apkurē valsts makā būs jārod aptuveni 220 miljoni eiro, bet kopējie izdevumi iedzīvotāju papildu atbalstam plānoti 350 miljonu eiro apmērā.

Valdība par iecerētā atbalsta nosacījumiem lems augusta otrajā nedēļā.

Tikmēr AS "Latvijas Gāze" no 2022. gada 1. jūlija paaugstināja gāzes tarifus, kas atkarībā no patēriņa apmēra pieauga robežās no 65,6% līdz 89,9%.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone (Nacionālā apvienība) pagājušajā nedēļā gan norādīja, ka jaunais tarifs neatbilst tam, par cik gāze tiks iegādāta, lai to nodrošinātu iedzīvotājiem. Attiecīgi zaudējumus, kas saistīti ar gāzes piegādi šajā periodā, piegādātājs iekļaus tarifā nākamajā periodā. Tādējādi ir bažas, ka mājsaimniecībām dabasgāzes tarifs no nākamā gada janvāra varētu kāpt nesamērīgi strauji, tāpēc valdībai noteikti būs jāvērtē tarifa maiņa, norādīja ministre.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt