Līdz 19. jūnijam pagarina pieteikšanās termiņu juridisko personu kredīta moratorijam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pieteikšanās termiņš juridisko personu kredītu moratorijam pagarināts līdz 2020. gada 19. jūnijam. Savukārt finanšu iestādei lēmums jāpieņem līdz 2020. gada 30. jūnijam.

Moratorijs sniedz atbalstu klientiem, kuru īstermiņa finanšu grūtības izraisījis Covid-19. Moratorijs paredz iespēju atlikt aizdevuma pamatsummas atmaksu līdz sešiem mēnešiem, informēja  Finanšu nozares asociācija.

Līdz šim bankas ir pārskatījušas kredītlīgumus un atlikušas pamatsummas maksājumus vairāk nekā 2984 darījumiem par kopējo līgumu summu 504,3 miljoni eiro uzņēmumu segmentā.

Moratorijs attiecas uz kredītu līgumiem ar fiksētu atmaksas grafiku. Kopējais klienta saistību apjoms saskaņā ar visiem aizdevuma līgumiem vienas finanšu iestādes ietvaros nedrīkst pārsniegt piecus miljonus eiro. Klienti, kuru saistību apjoms pārsniedz šo summu, tiek izvērtēti individuāli,  informēja asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre.

Moratorijs attiecināms uz juridiskajām personām un citiem saimnieciskās darbības veicējiem, kas nav pašnodarbinātie. Tas paredz mainīt aizdevuma pamatsummas maksājuma grafiku, ja aizdevuma līgumā paredzēta pamatsummas atmaksa pa daļām.

Pēc klienta izvēles pilnībā vai daļēji saistību pamatsummas atmaksa tiek atlikta uz moratorijā noteikto periodu līdz sešiem mēnešiem. Šajā periodā klientam jāturpina maksāt procenti, apdrošināšanas prēmijas un citi aizdevuma līgumā paredzētie maksājumi, kas nav pamatsumma.

Finanšu iestādes nevar pieprasīt papildu nodrošinājumu vai paaugstināt procentu likmi.

Atlikt aizdevuma pamatsummas atmaksu atbilstoši moratorija noteikumiem var vienu reizi. Ja klientam aizdevuma pamatsummas atmaksa atlikta laikā no 2020. gada 12. marta līdz moratorija spēkā stāšanās dienai, finanšu iestādei pēc klienta lūguma ir tiesības to mainīt atbilstoši moratorijam. Komisijas maksa par līguma grozījumu noformēšanu moratorija ietvaros ir piemērojama tikai apmērā, kas nepieciešams, lai segtu grozījumu dokumentācijas sagatavošanu.

Moratorijs paredz, ka uzņēmumam būs iespēja saņemt saistību pamatsummas izpildes atlikšanu, ja tam nav bijušas finanšu grūtības pirms 2020. gada 12. marta vai nepastāv nepārvarami šķēršļi aizdevuma atmaksai.

Uzņēmums var pretendēt uz moratorija piemērošanu, ja uzņēmuma pašu kapitāls pēdējā noslēgtā finanšu gada beigās ir pozitīvs, kā arī kredīta maksājumi nav kavēti ilgāk par 30 dienām gada laikā no 2019. gada 12. marta. Klientam finanšu iestādei jānorāda ar Covid-19 pandēmiju saistīts finanšu stāvokļa pasliktināšanās iemesls.

Moratorijs nav attiecināms uz uzņēmumu, kura pamatdarbības veids ir azartspēles.

Moratoriju arī nepiemēro uzņēmumam, ja tas ir pasludināts par maksātnespējīgu, bankrotējušu vai ir uzsākts tiesiskās aizsardzības process. Tāpat to nepiemēro uzņēmumam, ar kuru ir pārtrauktas darījuma attiecības atbilstoši noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma vai proliferācijas finansēšanas novēršanas vai starptautisko finanšu sankciju ievērošanas noteikumiem.

Moratorijs stājās spēkā 2020. gada 5. maijā un ir spēkā, līdz Asociācija paziņos par tā izbeigšanu.  

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā 12. martā izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēma, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 9. jūnijam, bet arī mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.

 Atbalstam uzņēmējiem un iedzīvotājiem valsts mobilizējusi līdzekļus nedaudz vairāk kā 4 miljardu eiro apmērā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti