Latvijas lauksaimnieki ir sašutuši par Eiropas Savienības (ES) prezidenta jauno piedāvājumu tiešmaksājumu izlīdzināšanai, kas paredz tiešmaksājumu apmēru Latvijas lauksaimniekiem 196 eiro par hektāru tikai 2020.gadā, aģentūrai BNS atzina aptaujātie lauksaimnieki.
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs aģentūrai BNS norādīja, ka Latvijas lauksaimniekus jaunais piedāvājums neapmierina. "Mēs esam sašutuši par šādu piedāvājumu, jo šie 196 eiro par hektāru, kas ir nepilni 80% no pašreizējā vidējā ES tiešmaksājumu apmēra, Latvijas lauksaimniekiem paredzēti vien 2020.gadā. Turklāt arī lauku attīstībai finansējums samazināts par 170 miljoniem," sacīja Treibergs.
Viņš arī uzsvēra, ka tiešmaksājumu apmēra palielināšana nākamajā ES budžeta plānošanas periodā paredzēta ļoti lēna. "Tā pāreja ir ļoti lēna. Mūsu prasība ir, ka tiešmaksājumus Baltijas lauksaimniekiem 80% no ES vidējā jāsāk maksāt jau no 2014.gada 1.janvāra. Bija gan runāts, ka pāreja varētu būt periodā no 2014. līdz 2017.gadam, taču 2020.gads mūs galīgi neapmierina," atzina LOSP vadītājs.
Treibergs arī aicināja premjeru turpināt cīnīties par Latvijas lauksaimnieku interesēm. "Patlaban jautājums ir atkarīgs no valdību vadītājiem. [Ministru prezidentam Valdim] Dombrovskim ir jābloķē šis piedāvājums. Turklāt arī kohēzijas finansējuma piedāvājums nākamajam periodam ir Latvijai ļoti neizdevīgs. Abos jautājumos – gan tiešmaksājumu, gan kohēzijas – piedāvājums nav tāds, kādu bijām gaidījuši," teica LOSP valdes priekšsēdētājs.
Arī biedrības "Zemnieku saeima" priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja aģentūrai BNS apliecināja, ka lauksaimniekus jaunais ES piedāvājums tiešmaksājumu izlīdzināšanai neapmierina. "Lauksaimniekus šis piedāvājums neapmierina, jo, pirmkārt, summāri Latvija praktiski neko neiegūst, jo tiek piedāvāts būtisks samazinājums lauku attīstībā! Un, otrkārt, arī tiešmaksājumos tie 196 eiro par hektāru ir tikai 2020.gadā. Mēs esam pret nākamo septiņu gadu pārejas periodu, mums tāds jau bija," sašutumu pauda Dzelzkalēja.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka ES prezidenta pašreizējais piedāvājums Latvijai ir tiešmaksājumu apmērs 196 eiro (138 lati) par hektāru 2020.gadā un kohēzijas palīdzības griesti 2,59% līmenī no iekšzemes kopprodukta (IKP). Sarunas par piedāvājumu Latvijai ES daudzgadu budžeta 2014.–2020.gadam ietvaros turpināsies piektdien.
Pašlaik Latvijas lauksaimniekiem ES tiešmaksājumi tiek maksāti 83 eiro par hektāru. Iepriekš Eiropas Parlamenta priekšlikums par tiešmaksājumu apmēru no 2014. līdz 2020.gadam Latvijai piedāvāja 176 eiro par hektāru.