Panorāma

ES un NATO lems par palīdzību Ukrainai

Panorāma

20 gadu, kopš izvests Krievijas karaspēks

Ķīna atver tirgu Latvijas pārtikas produktiem

Latvijas piena pārstrādātājiem pirmajiem Baltijas valstīs atvērts eksporta tirgus Ķīnā

Pateicoties atbildīgo ministriju un citu institūciju konsekventam darbam, Latvija ir pirmā no Baltijas valstīm, kur piena pārstrādātajiem ir dota iespēja eksportēt savu produkciju uz Ķīnas tirgu, informē Ekonomikas ministrija.

Saistībā ar Krievijas embargo pārtikas preču ražotājiem patlaban ir rasta iespēja eksportēt preci uz Ķīnu, savukārt produkcijas apjoms būs atkarīgs no ražotāju spējas konkurēt ar savas preces kvalitāti pārsātinātajā Āzijas tirgū, ceturtdien pavēstīja ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (Reformu partija).

„Ķīnas tirgus, neapšaubāmi, ir viens no prioritārajiem un perspektīvajiem tirgiem, kuru ir vērts aplūkot mūsu ražotājiem un kur no Ekonomikas ministrijas puses būs atbalsts un palīdzība kontaktu dibināšanā,” preses konferencē norādīja Dombrovskis.

Piena ražotāji ir izrādījuši ļoti aktīvu interesi par šo tirgu, arī citiem pārtikas ražotājiem par to ir interese. Tāpēc aicinu uzņēmējus sekot līdzi informācijai, vērsties pēc konsultācijām Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā un, izmantojot mūsu atbalstu, strādāt pie jaunu kontaktu dibināšanas,” sacīja ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.

2014. gada jūlijā Ķīnas Galvenā kvalitātes uzraudzības, inspekcijas un karantīnas administrācija pieņēma un savā mājas lapā publicēja Latvijas iesniegto piena sertifikātu. Tagad tirdzniecības uzsākšanai nepieciešama tikai sertifikātu apmaiņa (papildu nekādas vienošanās nav jāparaksta), kā arī uzņēmumiem jāsaņem atzīšana no Ķīnas puses, kura notiek pēc uzņēmumu pārbaudes.

Ķīnas puse jau ir veikusi pārbaudes vairākos Latvijas uzņēmumos - piena pārstrādes uzņēmumos, piemēram, AS „Rīga piena kombināts; kā arī gaļas pārstrādes uzņēmumos, piemēram, SIA „Viesuļi” (lopkautuve, Jēkabpils), SIA „Biomeat” (gaļas pārstrāde, Jēkabpils), SIA „Cēsu miesnieks” (lopkautuve, Cēsis), SIA „Mikaitas” (aitu ferma, Limbaži), SIA „Kurzemes gaļsaimnieks” (lopkautuve, gaļas pārstrāde, Priekules novads).

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) jau šobrīd īsteno pasākumus, lai sekmētu gan dažādu nozaru kopēju eksporta projektu attīstību, gan atsevišķu uzņēmumu ieiešanu jaunos tirgos – šobrīd ārvalstīs darbojas 15 Latvijas ekonomiskās pārstāvniecības, tiek organizēta dažādu Latvijas nacionālo stendu darbība ārvalstu izstādēs, tirdzniecības misijas, ārvalstu kompāniju vizītes, starpvalstu biznesa forumi un eksporta semināri, kā arī dažādi mārketinga pasākumi ārvalstīs un sniegtas ārējo tirgu konsultācijas biznesa partneru meklēšanā.

Perspektīvais Ķīnas tirgus ir ārkārtīgi liels un piedāvā plašas iespējas Latvijas komersantiem - iedzīvotāju skaits Ķīnā 2014. gada jūlijā bija 1,35 miljardi, nodarbināto iedzīvotāju skaits pārsniedz 800 miljonus, turklāt pēdējos 15 gados ievērojami ir palielinājusies Ķīnas iedzīvotāju pirktspēja.

„Latvijas piena produktu sertifikācija Ķīnas tirgū ir vairāku gadu darba rezultāts, kurā būtisks ieguldījums ir gan abu valstu augstākajām amatpersonām un diplomātiskajiem dienestiem, gan nevalstiskajām organizācijām kā Latvijas – Ķīnas Biznesa padomei. Ķīnas patērētājs ļoti novērtē augstas kvalitātes produktus, tādēļ Latvijas piena pārstrādātājiem iespējas tirgū ir plašas. Es apsveicu iegūto vispārējo sertifikāciju piena produktiem kā būtisku sasniegumu Latvijai pirmajai starp Baltijas valstīm un ceru, ka drīzumā šāda sertifikācija tiks iegūta arī Latvijā ražotājiem gaļas produktiem,” preses konferencē uzsvēra Ķīnas Tautas Republikas Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Jans Guocjans.

Jau šobrīd Ķīna ir 13. nozīmīgākais Latvijas ārējās tirdzniecības partneris, turklāt pēdējo 5 gadu laikā Latvijas preču un pakalpojumu eksports uz Ķīnu ir palielinājies 5 reizes – no 15,8 miljoniem EUR līdz 84,6 miljoniem EUR.

Papildu informācija par Latvijas – Ķīnas divpusējo ekonomisko sadarbību

2013. gadā (operatīvie dati) kopējais Latvijas preču un pakalpojumu apgrozījums ar Ķīnu bija 455,6 milj. EUR (par 5,8 % vairāk kā 2012. gadā). Latvijas preču un pakalpojumu eksports uz Ķīnu bija 84,6 milj. EUR (par 90,7 % vairāk kā 2012. gadā), savukārt kopējais imports no Ķīnas bija 370, 9 milj. EUR (par 3,9 % mazāk kā 2012. gadā). Tādejādi Ķīna bija Latvijas 23.lielākais eksporta un 10.lielākais importa partneris.

Latvijas preču eksports uz Ķīnu bija 83,9 milj. EUR (par 80,1 % vairāk kā 2012. gadā), savukārt Ķīnas preču imports uz Latviju bija 336,6 milj. EUR (par 3,3 % mazāk kā 2012. gadā).

Latvijas pakalpojumu eksports uz Ķīnu sasniedza 0,7 milj. EUR (par 133,4 % vairāk kā 2012. gadā), bet no Ķīnas Latvija importēja pakalpojumus 34,3 milj. EUR apmērā (par 9,4 % mazāk kā 2012. gadā).

2013. gadā uz Ķīnu no Latvijas tika eksportēti lauksaimniecības, pārtikas un zivsaimniecības produkti par kopējo vērtību 8,41 miljoni eiro. Galvenais produkts, ko Latvija pastāvīgi eksportē uz Ķīnu, ir mellenes, kā arī citas saldētas ogas. 2013. gadā šī produktu grupa veidoja 84 % jeb 7 miljonus eiro no visu lauksaimniecības, pārtikas un zivsaimniecības produktu eksporta vērtības.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti