Dienas ziņas

Auto var vadīt arī bez rokām! Auto vadīšana ar kustību un dzirdes traucējumiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

No 1. janvāra ievērojami pieaugs gāzes tarifi

«Latvijas gāzes» dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām no janvāra pieaugs robežās no 54% līdz 93%

AS "Latvijas gāze" dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām no 2022. gada 1. janvāra atkarībā no patēriņa apmēra pieaugs robežās no 54,2% līdz 93%, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Mājsaimniecībām, kuras patērē līdz 250 kubikmetriem dabasgāzes gadā, diferencētais tirdzniecības gala tarifs ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli 2022. gada pirmajam pusgadam pieaugs par 54,2% – no 0,71472 eiro par kubikmetru līdz 1,10209 eiro par kubikmetru, bet mājsaimniecībām, kuras patērē no 250 līdz 500 kubikmetriem dabasgāzes, gala tarifs kāps par 66,9% – no 0,57912 eiro par kubikmetru līdz 0,96649 eiro par kubikmetru.

Vienlaikus mājsaimniecībām, kuras patērē no 500 līdz 25 000 kubikmetru dabasgāzes gadā, gala tarifs palielināsies par 93% – no 0,41668 eiro kubikmetrā līdz 0,80405 eiro kubikmetrā.

Savukārt maksājuma par dabasgāzi fiksētā daļa pirmajā pusgadā saglabāsies nemainīga, proti, sadales pakalpojuma fiksētā maksa ar PVN par atļauto slodzi līdz sešiem kubikmetriem stundā joprojām būs 3,27 eiro mēnesī, par atļauto slodzi no 6,1 līdz 10 kubikmetriem stundā – 8,99 eiro mēnesī, par atļauto slodzi no 10,1 līdz 16 kubikmetriem stundā – 14,36 eiro mēnesī, par atļauto slodzi no 16,1 līdz 25 kubikmetriem stundā – 21,91 eiro mēnesī, bet par atļauto slodzi no 25,1 līdz 40 kubikmetriem stundā – 32,55 eiro mēnesī.

"Latvijas gāzes" valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

 "Latvijas gāzes" valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis skaidroja, ka situācija pašlaik ir grūti prognozējama: "Mēs jau nevaram pirkt gāzi par 90 eiro un tirgot lētāk. Jau tā, ja nebūtu vasarā paspējuši iesūknēt par vasaras cenām kaut kādu apjomu, tarifs būtu daudz augstāks. Biržās šobrīd tirgojas par 100 eiro. Prognozes neviens šobrīd nevar pateikt.

Cena pēdējās nedēļas laikā pieaugusi par vairāk nekā 10 eiro. Visi jau gaida, ka tā cena kaut kad varētu krist, bet šobrīd tā tikai turpina kāpt.

Es domāju, ka jebkurā gadījumā tā cena ir divreiz zemāka nekā šobrīd biržā tirgojas. Latvijā ir ļoti laba cena, jo daudzas citas valstis vispār gāzi pērk šobrīd par biržas cenām."

"Faktiski arī mēs esam zināmā mēra ķīlnieki, jo mēs arī esam atkarīgi no tā visa, kas notiek pasaulē. Bet tomēr, protams, katrs mēs varam padomāt arī par saviem ikdienas paradumiem, par energoefektivitāti. Pamainot  telpā tās temperatūras uz, cik mēs gribam uzturēt to siltumu mājās. Loģiski, ka pamainās arī mans kopējais rēķins par apkuri," komentēja "Latvijas gāzes" Mājsaimniecību departamenta vadītājas vietniece Sintija Aire.

“Latvijas gāze” atzīmēja – no 2022. gada 1. janvāra mājsaimniecībām, kas iegādājas dabasgāzi pēc regulētā tarifa, dabasgāzes cenas pieaugums būs daudz mazāks par kopējo dabasgāzes cenu pieaugumu tirgū. 

Uzņēmumā norādīja, ka 2022. gada pirmajā pusgadā dabasgāzes tirdzniecības gala tarifi mājsaimniecībām atkarībā no patēriņa pieaugs par 3,8 centiem par katru patērēto kilovatstundu (kWh), iekļaujot PVN un akcīzes nodokli, ja dabasgāze tiek izmantota kā kurināmais. Fiksētā maksa par dabasgāzes sadali paliks nemainīga – 3,27 eiro mēnesī ar PVN, pie atļautās slodzes līdz 6 kubikmetriem stundā. Piemēram, mājsaimniecībai, kas izmanto dabasgāzi ēdiena gatavošanai un patērē četru kubikmetrus mēnesī, vidējais ikmēneša maksājums būs aptuveni 7,67 eiro līdzšinējo 6,12 eiro vietā.

Tā kā dabasgāzes cenas Latvijā ir piesaistītas Rietumeiropas dabasgāzes tirdzniecības biržu indeksiem, šajos tirgos notiekošie ekonomiskie un ģeopolitiskie notikumi, kuru rezultātā jau kopš 2021. gada aprīļa ir novērojams straujš dabasgāzes cenu kāpums, sasniedzot vēsturiski augstākos cenu līmeņus, ietekmē arī Latvijas iedzīvotāju izmaksas par dabasgāzi, informēja uzņēmumā.

Aukstā ziema 2021. gada pirmajā ceturksnī, kā arī ekonomikas atkopšanās pēc Covid-19 krīzes, ir radījusi strauju dabasgāzes pieprasījuma pieaugumu ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē, jo īpaši Āzijas tirgos, tādējādi paaugstinot dabasgāzes cenas līdz rekordaugstiem līmeņiem. 

Sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) ražotāji iepriekšējos gados Eiropas tirgiem piegādātās LNG kravas realizē Āzijas tirgos, kur dabasgāzes cena ir vēl augstāka nekā Eiropā, tādējādi radot resursa deficītu. Tāpat arī kavējas process ar “Nord Stream 2” cauruļvada sertifikāciju. Arī Eiropas Savienības uzsāktais “zaļais kurss”, lai mazinātu CO2 izmešus un globālo sasilšanu, ir mazinājis fosilo kurināmo – akmeņogļu, naftas un lignīta – izmantošanu Eiropas enerģētikā, pieprasījumu pēc dabasgāzes palielinot vēl vairāk. Savukārt atjaunojamo energoresursu saražošanas jaudas joprojām ir nepietiekamas, atzīmēja kompānijā.

2021. gadā notika vairākkārtējs dabasgāzes cenas pieaugums salīdzinājumā ar 2020. gadu, cenai pārsniedzot pat 90 eiro par megavatstundu. Arī šā brīža nākotnes cenu prognozes liecina, ka dabasgāzes cena ziemas mēnešos saglabāsies šajā cenu līmenī. Neskatoties uz to, pārdomāti veicot dabasgāzes iesūknēšanu krātuvē un lielāko daļu mājsaimniecību vajadzībām nepieciešamās dabasgāzes iegādājoties vasaras mēnešos, kad cenas bija vēl samērā zemas, dabasgāzes cenu mājsaimniecībām “Latvijas gāze” varējusi nodrošināt 50,63 eiro par megavatstundu, kas ir aptuveni par 41% zemāka nekā biržā, tādējādi pasargājot mājsaimniecības no vēl lielāka cenu kāpuma apkures sezonā. 

Kopējo dabasgāzes maksājumu mājsaimniecībām veido piecas komponentes: dabasgāzes cena, ko ietekmē resursa cenas svārstības pasaules tirgos un kas tiek aprēķināta atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) apstiprinātajai metodikai; maksa par pārvades pakalpojumu, ko aprēķina un ar SPRK saskaņo AS “Conexus Baltic Grid”; sadales operatora pakalpojumi, kuru tarifus aprēķina un ar SPRK skaņo AS “Gaso”; kā arī akcīzes un pievienotās vērtības nodoklis, ko regulē valsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt