Latvijas Banka: Nākotnē pensijas varētu būt vien 24% no algas

Līdz ar sabiedrības novecošanos un citiem faktoriem pensiju apjoms attiecībā pret vidējo algu valstī nākotnē saruks, un 2050.-2060. gadā varētu noslīdēt līdz 24%, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.

Uldis Rutkaste par pensiju sistēmu nākotnēLaura Dreimane

  “Ja šobrīd, salīdzinot algu pirms nodokļu nomaksas, saņemamā pensija ir apmēram 40%. Ja cilvēks saņem bruto algu 1000 eiro, pensijā viņš var sagaidīt apmēram 400 eiro. (..) Nākotnē šis pensijas relatīvais apjoms būs daudz zemāks,” sacīja Rutkaste. 

  Viņš norādīja, ka šāda perspektīva var radīt sociālo spriedzi sabiedrībā un tad nāksies saskarties ar protesta balsojumiem.

  Skaidrojot pensijas apmēra mazināšanos pret algām, ekonomists sacīja – nodarbināto cilvēku skaits pret pensionāriem samazinās. Pašlaik ir 37% pensionāru attiecībā pret darbaspējīgā vecuma iedzīvotājiem, bet 2060. gadā tie varētu būt 67%.

  Turklāt, tā kā cilvēki dzīvo ilgāk, pensijā tiek pavadīts vairāk laika. Tāpēc nākotnē noteikti būs jādomā par pensijas vecuma palielināšanu. Latvijā gan tuvākajos gados neesot aktuāls jautājums par pensionēšanās vecuma sasaisti ar mūža ilguma pieaugumu.

  Pensionēšanās vecuma palielināšanai gan ļoti būtisks ir sabiedrības veselības stāvoklis.

  Tāpēc, lai nākotnē varētu atrisināt pensiju jautājumu, jau šobrīd pastiprināti jārisina veselības aprūpes problēmas.

  Vēl viena būtiska lieta ir sociālās apdrošināšanas iemaksas, jo pašlaik daļa strādājošo maksā pilnu, bet citi samazinātu likmi. Arī ēnu ekonomikas mazināšana ir būtiska pensiju problēmu risināšanā.

  Eksperts gan uzskata, ka

  Latvijas pensiju sistēma nebūtu kardināli jāmaina, jo tā ir uzbūvēta pareizi.

  Taču tā ir jāpieregulē, lai nākotnē neveidotos sociālā spriedze. Tas gan neesot viena vai divu gadu jautājums, taču jāsāk diskutēt jau pašlaik.

  Līdzīgi arī Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja uz pensijas aizvienošanas koeficienta kritumu.

  14 komentāri
  Anonīms lietotājs 17897
  Ko jus te muldat arzemju latviesi. Dzivo arzemes uz pabalstiem.. Un ja ta notiktu, tad nahren mes maksajam tos lielos nodoklus?? Baigais stimuls, ne??
  Zane Līvmane
  Tā nu nedrīkstētu notikt.. Pāries vēlme maksāt nodokļus!
  Kristina Girgin
  Pareizi tā arī vajag pensionāriem a to visu var viņi atļauties nopirkt a jauniem ģimenēm tikai kredīti pilni un neko nevar atļauties piemēram tos pašus zāles nopirkt nevar a pensionāriem kompensē labāk jauniem ģimenēm palīdz tos pašus zāles kompensēt un ģimenes pabalstus lielākus jo nebūs jaunie cilvēki nebūs pensijas parko maksāt un vēl pensionārs saņem 700eiro pensiju a jaunais cilvēks kam ir ģimene 2 vai 3berni saņem 350eiro algu kur taisnība tāpēc daudzi brauc prom
  Valdis Bērziņš
  Pensijas vecuma palielināšana ir 1 no veidiem, kā samazināt soc. budžeta slodzi uz strādājošajiem. Taču tas nav universāls risinājums, jo vecums nenāk viens un ir saistīts ar fizisko un kognitīvo spēju zudumu. Jāņem vērā arī tas, ka LV ekonomika aug, kā rezultātā vidējā alga konstatnti pieaug - pieaug arī soc. iemaksu apjomi. Darbaspēka trūkumu, visticamāk, ka nāksies risināt ar darbaspēka ievešanu, jo visu nav iespējams robotizēt un automatizēt. Noteikti vajadzētu pārskatīt uzkrāto soc. apdrošināšanas iemaksu apsaimniekošanas sistēmu. Banku komisijas maksas ir pārmērīgi augstas un negarantē pozitīvu pieaugumu.
  Valdis Bērziņš
  LOL LOL LOL. Es pat nekomentēšu visas tavas stulbības, ej gulēt dumjais trollēn.
  Mareks Markuss
  Bet par bankām runājot, arī šajā segmentā mūs apkāš... Piemērs, tā pati swedbanka( un šī banka nav vienīgā),kuras pakalpojumus lietojam un katru gadu tā paņem no katra viņu kartes lietotāja tā saukto gada maksu .apm.15euro. Pajautājiet nabadzīgajiem zviedriem, vai viņiem arī ir jāmaksā šāda karšu karšu lietošanas nodeva gadā?!- cik zināms, nē ! Tad rodas jautājums, kāpēc lv valdības ir pieļāvušas šādu bankas politiku mūsu zemē ??? Un šādu pozīciju nav maz, kur mūsu tiesības krietni atšķirās no Eiropas savienības cilvēku tiesībām; no mums nez kāpēc grib paņemt vairāk- no mūsu mazumiņa- tā kā verdzības sistēmā.
  Mareks Markuss
  Valdi, kā Jūs labi zināt, algu pieaugums vairākumam Latvijas sabiedrības krietni atpaliek no tādiem kritērijiem ka inflācija un nodokļu sloga pieaugums, ieskaitot papildus un slēptos nodokļus, ar visādiem OIK utt. ieskaitot... Mūsdienu interneta paaudzes veselība vecumdienās ne tuvu būs tāda, kā sagaidām... Jā ,tas vēl ir lielais nezināmais, bet noteikti, sabiedrība fiziski vairs nav tik izturīga , spēcīga un imunitāte nereti tiek barota ar blakus produktiem, kas daļai sabiedrības norij lauvas tiesu no jau tā nabagu algas... Pavērtēsim paši ,cik vērtīgi bija 50euro pirms 5-7gadiem un cik liels resurss tas ir tagad!?- pat šādā tik īsā laika griezumā redzams, ka inflācija, kopsolī ar biznesa vides kāri pēc peļņas dara savu... Tauta neskatoties uz algas pieaugumu paliek nabadzīgāka !
  Ventis Līvmanis
  Smalks mājiens: 1 Tiem kas aizbraukuši uz ārzemēm strādāt - atpakaļ nebrauciet līdz nebūsiet tur nopelnījuši pensiju. 2.Tiem kas prāto vai nebraukt uz ārvalsīm pelnīt - dariet to pēc iespējas ātrāk.
  Mareks Markuss
  Vent, Jums ir pilnīga taisnība ! Jāteic, diemžēl, bet īstenotā Latvijas politika nespēs sniegt kaut cik ciešamas pensijas dienas to algu saņemējiem, kuri nodokļus maksā no atalgojuma 1500euro un uz leju... Arī zinu tadas ģimenes un cilvēkus jau gados, kas šī iemesla pēc dzīvo un strādā Norvēģijā: plāno tur nopelnīt minimālo viņu pensiju un tad atgriezties lv ; ja esmu pareizi informēts, tad tur tas minimālais darba termiņš ,lai pretendētu uz mazāko pensiju ir 10darba dzīves gadi...
  Anonīms lietotājs 34185
  JO PENSIJA IR MŪSU INVESTĪCIJAS.
  Artis Āboliņš
  KUR PALIKS 76% JA JAU TĀ UZSTĀJAT. LŪGUMS PILNĪGI VISIEM IZSKAIDROT -SĪKI UN SMALKI, VAI TAM PIEKRIST.
  Mārtiņš Sīlis
  ...kur paliks 76% jūsu algas? Uz to gan laikam atbildēt varēsiet tikai jūs pats.
  Anonīms lietotājs 18103
  ''Pašlaik ir 37% pensionāru attiecībā pret darbaspējīgā vecuma iedzīvotājiem, bet 2060. gadā tie varētu būt 67%.'' Nu šitā jau var līdz jebkam aizrunāties, vienīgā problēma ir tā, ka mēs dzīvojam pasaulē, kur robežas ir daudz maz vaļā un ceļošana ir lēta un augot algām valstī, augs arī iedz. skaits. Protams, ļoti šabos, ka daudzi izbraukušie atgriezīsies, bet imigranti vietā brauks gan, kas jau notiek Igaunijā. Līdz ar to protams ar būs protesta balsojumi, bet vairāk uz anti-imigrantiem un anti-ES vērsti, ne par pensijām (kas arī jau bišķi sāk notikt Igaunijā). Protams, nav tā, ka par šo nav jādomā. Sevišķi, ja gribam mazināt imigrāciju nākotnē. Bet šai problēmai ir atrisinājums, vienīgi vai tas mums patiks.
  Raimonds Grīva
  Super- 70 gadīgs ķirurgs, zobārsts, utt. Ne visi var 70 gados sēdēt valsts apmaksātā darba vietā, kur nekas nav jādara, tikai jādzer kafija un jāpļāpā ar kolēģiem.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Ekonomika
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti