Latvijā gada inflācija decembrī – zemākā 2017.gada laikā

Latvijā patēriņa cenas pērn decembrī, salīdzinot ar 2016. gada decembri, palielinājās par 2,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati. Precēm cenas pieauga par 2% un pakalpojumiem – par 2,6%.

Kā liecina CSP dati, decembrī sasniegts pērn zemākais gada inflācijas līmenis – visos pārējos 2017. gada mēnešos patēriņa cenu pieaugums gada griezumā bijis lielāks.

Patēriņa cenu pārmaiņas
(procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi)

Savukārt gada vidējā inflācija, salīdzinot patēriņa cenas pērn 12 mēnešos ar attiecīgajām cenām 2016. gada 12 mēnešos, bijusi 2,9%.

CSP norāda, ka  iepriekšējais gads bija raksturīgs ar pārtikas cenu pieaugumu. Piena cenas pieauga par 13,7%.

Rezultātā sadārdzinājās arī citi piena izcelsmes produkti, kā skābais krējums (+26,5%), kefīrs (+16,8%), sviests (+55,8%), biezpiens (+5,8%), saldais krējums (+17,1%), siers (+2,6%).

Strauji augušas cenas arī olām (+24,7%). Cenas palielinājušās žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+4,1%), cūkgaļai (+6%) un mājputnu gaļai (+2,6%). Dārgāki bija āboli (+34,1%), kartupeļi (+12%) un konditorejas izstrādājumi (+ 2,5%).

Tajā pašā laikā atsevišķām pārtikas precēm cenas gada laikā samazinājās. Lētāks kļuva cukurs (-26,1%), gurķi (‑18,7%), maltā kafija (-7,2%), vīnogas (-16,9%), svaigas vai atdzesētas zivis (-4,3%) un saldie pipari (‑10,2%).

Kopumā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 3,8%.

Gada laikā būtiski pieauguši izdevumi transportlīdzekļu īpašniekiem, ko noteica ievērojams cenu kāpums autotransportlīdzekļu apdrošināšanai par 64,1% un degvielai par 4,8%,

tai skaitā benzīnam – par 6,3% un dīzeļdegvielai – par 4,4%. Cenas pieauga arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam.

Vidējais cenu līmenis palielinājās ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (+2%), kā arī veselības aprūpei (+3%). Dārgāka bija siltumenerģija (+3,5%), cietais kurināmais (+6,5%), dabasgāze (+9,8%), atkritumu savākšana (+6,2%), mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi (+3,4%). Cenu pieaugumu veselības aprūpei veicināja farmaceitisko produktu cenu pieaugums (+2,8%), kā arī zobārstniecības pakalpojumu (+5,7%) un ārstu specialistu pakalpojumu (+2,6%) sadārdzināšanās.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 7,1%, ko papildus autotransportlīdzekļu apdrošināšanai noteica cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās mājokļa iekārtu grupā - par 1,8%. Lētāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi (-6,1%), mājsaimniecības tekstilizstrādājumi, mēbeles.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija lietotām automašīnām, tabakas izstrādājumiem, ēdināšanas pakalpojumiem un telekomunikāciju pakalpojumiem. Savukārt cenu samazinājums bija pasažieru aviopārvadājumiem un pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum, apaviem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis decembrī saglabājās nemainīgs

Pircēji varēja vienlaicīgi novērot gan atsevišķu preču un pakalpojumu cenu kāpumu, gan pirmssvētku atlaides un izpārdošanas. Rezultātā vidējais cenu līmenis decembrī, salīdzinot ar novembri, saglabājās nemainīgs. Precēm vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,2%, savukārt pakalpojumiem pieauga par 0,5%. 

Decembrī, līdzīgi kā gadu iepriekš, lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu pieaugumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Vienlaicīgi šo kāpumu kompensēja gada nogalei raksturīgais cenu samazinājums akcijās un izpārdošanās - apģērbiem un apaviem, mājokļa iekārtām, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Cenu pārmaiņas decembrī
(procentos pret iepriekšējo mēnesi)

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis decembrī pieauga par 0,4%. Līdzīgi kā pagājušā gada decembrī, lielākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu šajā grupā bija svaigiem dārzeņiem, kas sadārdzinājās par 5,8%. Atsevišķiem dārzeņiem, piemēram, tomātiem un saldajiem pipariem, straujāks cenu pieaugums bija novērots novembrī, līdz ar to kāpums dārzeņu grupā ir mazāks nekā 2016. gada decembrī.

Decembra laikā akciju ietekmē cenas samazinājās zivīm un jūras veltēm, cukuram un kafijai, kam 2016. gada decembrī bija novērots cenu kāpums. Trešo mēnesi pēc kārtas cenas turpina palielināties olām. Cenas pieauga arī piena produktiem, mājputnu gaļai, cūkgaļai, eļļai un taukvielām, maizei, augļu un dārzeņu sulām. Savukārt lētāki akciju ietekmē bija svaigi augļi, šokolāde, milti un citi graudaugi. 

Šogad, atšķirībā no pagājušā gada, akciju ietekmē lētāki bija alkoholiskie dzērieni (-0,9%). Lētāks bija alus un stiprie alkoholiskie dzērieni.

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, decembrī apģērbu un apavu grupā vidējais cenu līmenis samazinājās. Akciju ietekmē apaviem cenas samazinājās par 7% un apģērbiem – par 1,9%.

Mājokļu iekārtām cenas samazinājās vidēji par 1,7%. Akciju ietekmē par 4,9% lētāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi, galvenokārt veļas pulveris un šķidrie mazgāšanas līdzekļi veļai. Cenas samazinājās neelektriskajiem virtuves piederumiem un priekšmetiem.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi decembrī līdzīgi kā iepriekšējā gadā sadārdzinājās (+1,5%), ko ietekmēja cenu kāpums degvielai (+1,9%), tai skaitā benzīnam (+2,1%) un dīzeļdegvielai (+2,1%).

Degvielai cenas katru mēnesi ir pieaugušas kopš augusta, attiecīgi augustā – par 0,3%, septembrī – par 3,8%, oktobrī – par 2,2%, savukārt novembrī – par 1,4%.

Decembrī dārgāki bija pasažieru aviopārvadājumi un pasažieru pārvadājumi pa jūru.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā akciju ietekmē lētākas bija personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi (-3%).

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija siltumenerģijai, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un barībai lolojumdzīvniekiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt