Latvijā bāzētā aviokompānija «Primera Air» finanšu problēmu dēļ pārtrauc reisus

Latvijā bāzētā Islandes kapitāla aviokompānija "Primera Air" finanšu problēmu dēļ pārtraukusi reisus.

Lidsabiedrības izplatītajā paziņojumā teikts, ka reisi pārtraukti no pirmdienas, 1.oktobra.

"Primera Air" bijušais pārstāvis pastāstīja, ka visiem "Primera Air Nordic" un "Primera Air Scandinavia" darbiniekiem ir paziņots par uzņēmumu likvidāciju un lielākā daļa ir parakstījušies par darba attiecību izbeigšanu.

Savukārt starptautiskās lidostas "Rīga" Komunikācijas vienības vadītāja Laura Karnīte norādīja, ka lidosta "Rīga" izsaka dziļu nožēlu par aviokompānijas "Primera Air" darbības pārtraukšanu, kas šā gada vasaras sezonā veiksmīgi sāka darbību Rīgas lidostā, piedāvājot lidojumus uz Malagu.

Vienlaikus viņa pauda, ka aviokompānijas darbības izbeigšana būtiski neietekmēs lidostā apkalpoto pasažieru skaitu - tā kā lidsabiedrība bija tikko sākusi lidojumus no Rīgas, tās tirgus daļa bija niecīga.

Tāpat viņa uzsvēra, ka attiecīgais lēmums neietekmēs Baltijas valstu pasažierus, kas ceļo no Rīgas lidostas, jo "Primera Air" vasaras lidojumu sezonu noslēdza 30.septembrī.

"Ši ir skumja diena visiem "Primera Air" darbiniekiem un pasažieriem. Pēdējo mēnešu laikā kompānija neatlaidīgi centās nodrošināt ilgtermiņa finansējumu lidsabiedrībai. Nespējot vienoties ar mūsu banku par īstermiņa finansējumu, mums nebija citas iespējas, kā iesniegt bankrota pieteikumu," atzina "Primera Air".

Aviokompānijā skaidroja, ka "pēdējos divos gados vairāki neparedzēti neveiksmīgi notikumi būtiski ietekmēja "Primera Air" finanšu stāvokli. 2017.gadā uzņēmums bija spiests pārtraukt izmantot vienu lidmašīnu nopietnu korozijas problēmu dēļ un bija spiests segt visas atjaunošanas izmaksas, tādēļ ciešot vairāk nekā desmit miljonu eiro zaudējumus".

Savukārt šis gads sācies "fantastiski ar mūsu zemo cenu tālo reisu projektu, izmantojot pilnīgi jauno "Airbus 321neo" floti, tomēr būtiskas lidmašīnu piegādes kavēšanās dēļ šis sākums izvērtās nestabils un neticami problemātisks - operacionālie jautājumi, vairāku reisu atcelšana, zaudēti ieņēmumi ir tikai dažas no problēmām", piebilsts paziņojumā.

Tajā arī teikts, lai pildītu saistības pret pasažieriem, aviokompānija bijusi spiesta papildus iztērēt vairāk nekā 20 miljonus eiro.

"Izvērtējot potenciālos zaudējumus, kas varētu rasties, kavējoties [lidmašīnu] piegādēm nākotnē, kā arī papildu saistības pret mūsu partneriem un līzinga pakalpojumu sniedzējiem, kā arī ņemot vērā pašreizējos sarežģītos apstākļus lidsabiedrībām zemo cenu un augsto degvielas izmaksu dēļ, mēs esam nolēmuši pārtraukt darbību tagad, (..) nevis turpināt palielināt saistības," vēsta "Primera Air".

Kompānijā uzsvēra, ka neredz iespēju turpināt darbību bez papildu finansējuma.

KONTEKSTS:

SIA "Primera Air Nordic" zaudējumi pagājušajā gadā sarukuši par 3,3% - no 2,96 miljoniem eiro 2016.gadā līdz 2,86 miljoniem eiro pērn. Savukārt "Primera Air Nordic" apgrozījums auga par 7,1% - no 89,39 miljoniem eiro 2016.gadā līdz 95,71 miljonam eiro pagājušajā gadā.

Kompānijas vadības ziņojumā norādīts, ka zaudējumi 2017.gadā saistīti ar vienas no deviņām flotē esošām lidmašīnām tehniskajām problēmām, kuru rezultātā nebija iespējams veikt lidojumus. Plānoto lidojumu nodrošināšanai tika nomātas lidmašīnas. Tāpat pērn ievērojami palielinājās degvielas izmaksas.

2017.gadā "Primera Air Nordic" parakstīja līgumu par astoņu jaunu "Boeing 737 Max" lidmašīnu iegādi. Lidmašīnas bija plānots piegādāt 2019.-2020.gadā. Bija arī plānots, ka visas jaunās lidmašīnas tiks reģistrētas Latvijā. Uzņēmums ar jaunu lidmašīnu iegādi cerēja uzlabot rentabilitāti.

"Primera Air Nordic" ietilpst Islandē reģistrētajā kompānijā "Primavera Travel Group", kas ir viens no lielākajiem ceļojumu aģentūru operatoriem Ziemeļeiropā un Islandē. "Primera Air Nordic" nodrošināja pasažieru aviopārvadājumus, galvenokārt pēc ceļojumu aģentūru pasūtījumiem, kā arī uzņēmums nodrošināja lidmašīnu nomas pakalpojumus, to tehnisko uzturēšanu.

99% aviokompānijas darbības notika Skandināvijā, ASV, Kanādā, Anglijā, Francijā un Dienvideiropā, savukārt no Rīgas vasaras periodā lidots uz Malagu. Pagājušā gada beigās Latvijā bija reģistrētas septiņas no deviņām "Primavera Travel Group" lidmašīnām. 

SIA "Primera Air Nordic" reģistrēta 2014.gada maijā. Tās pamatkapitāls ir 35 000 eiro, un visas daļas pieder Islandē reģistrētai kompānijai "Primera Air ehf". Bez "Primera Air Nordic" Latvijā šā gada pavasarī bija reģistrētas vēl trīs aviokompānijas – «Air Baltic Corporation» un tās meitas sabiedrības, «SmartLynx Airlines» un «RAF-Avia».

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti