Sadaļas Sadaļas

«Latvenergo» koncerna neauditētie ieņēmumi pērn sarukuši par 8%, peļņa augusi par 22,7%

Valsts AS "Latvenergo" koncerna ieņēmumi 2020. gadā sasniedza 774,1 miljonu eiro, kas ir par 67,5 miljoniem jeb 8% mazāk nekā 2019. gadā. Savukārt kompānijas peļņa pērn sasniedz 115,8 miljonus, kas ir par 22,7% vairāk nekā pirms gada. Koncerns pērn investēja 168,9 miljonus eiro jeb par 26% mazāk, salīdzinot ar 2019. gadu, liecina "Latvenergo" koncerna 2020. gada nerevidētais saīsinātais finanšu pārskats.

Uzņēmumā skaidroja, ka "Latvenergo" koncerna darbību 2020. gadā ir ietekmējuši vairāki notikumi ne tikai reģionālā, bet arī globālā mērogā. Elektroenerģijas cena "Nord Pool" reģionā samazinājās, ko galvenokārt noteica gan lielāka atjaunīgās elektroenerģijas izstrāde, gan zemāks pieprasījums siltāku laikapstākļu un Covid-19 ietekmē. Šo iemeslu dēļ Baltijas valstīs 2020. gadā par 2,4 %, salīdzinot ar 2019. gadu, samazinājās  elektroenerģijas patēriņš.

Attiecīgi zemas elektroenerģijas cenas un pieprasījuma krituma dēļ par 6% samazinājās arī elektroenerģijas izstrāde Baltijā. Latvijā kopumā saražotas 5,4 teravatstundas (TWh).

2020. gada 10. jūnijā no "Latvenergo" koncerna tika nodalīti pārvades aktīvi, nododot AS "Latvijas elektriskie tīkli" akcijas Ekonomikas ministrijai 222,7 miljonu eiro vērtībā. Tādējādi par šādu summu tika samazināts "Latvenergo" pamatkapitāls līdz 612,2 miljoniem eiro. Lai daļēji kompensētu veikto pamatkapitāla samazināšanu, "Latvenergo" akcionāru sapulcē tika nolemts pamatkapitālu palielināt līdz 790,3 miljoniem eiro, ieguldot "Latvenergo" iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu 178,1 miljona eiro apjomā. 2020. gadā notikušas arī izmaiņas koncerna pārvaldībā – iecelta jauna uzņēmuma padome, kā arī darbu "Latvenergo" pārtrauca valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs un valdes loceklis Uldis Bariss. Par valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju līdz pastāvīga sastāva izveidei iecelts valdes loceklis un finanšu direktors Guntars Baļčūns.

"Latvenergo" koncerns pērn saražoja 29% no kopējā Baltijas valstīs izstrādātā elektroenerģijas apjoma. 60% no tās ir saražoti no atjaunīgajiem energoresursiem, kas ir par 18 procentpunktiem vairāk nekā 2019. gadā.

"Latvenergo" elektrostacijās ir saražotas 4 249 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas un 1702 GWh siltumenerģijas. Elektroenerģijas izstrādes apjoms Daugavas hidroelektrostacijā (HES), salīdzinot ar 2019. gadu, ir par 23% lielāks, un tas ir 2528 GWh. Salīdzinoši lielāku izstrādi ietekmēja netipiski zemā ūdens pietece Daugavā 2019. gadā. Ja 2020. gadā tā bija 500 m3/s, tad gadu iepriekš tā bija tikai 401 m3/s.

"Būtiski uzsvērt, ka Daugavas HES kaskāde operatīvi nodrošināja Latvijas un kaimiņvalstu energoapgādi 2020. gada jūnijā, kad pārvades tīklā notikusī avārija uz brīdi atstāja bez elektrības lielu daļu no Rīgas un pilsētas apkārtnes," piebilda uzņēmumā.

Elektroenerģijas izstrāde "Latvenergo" TEC pārskata gadā ir 1 685 GWh, un tas ir par 39% mazāk nekā 2019. gadā. Termoelektrocentrāles (TEC) darbība tiek pielāgota elektroenerģijas tirgus apstākļiem un siltumenerģijas pieprasījumam. 2020. gadā saražotās siltumenerģijas apjoms ir samazinājies par 8%, salīdzinot ar 2019. gadu, ko galvenokārt ietekmēja siltāki laikapstākļi.

2020. gadā "Latvenergo" darbojās visos enerģijas tirdzniecības segmentos Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, turpinot arī aktīvi paplašināt darbību jaunos biznesa virzienos, uzsākot darbību Lietuvas elektroenerģijas mājsaimniecību tirgū. Pārskata gadā "Latvenergo" koncerns saviem klientiem Baltijā kopumā pārdeva 6,4 TWh elektroenerģijas, no kā  Latvijā 4,2 TWh, Lietuvā – 1,2 TWh un Igaunijā – 0,9 TWh. Kopējais "Latvenergo" klientu skaits sasniedz 740 tūkstošus, no kuriem ārpus Latvijas – 49 tūkstoši klientu. Atveroties Lietuvas mājsaimniecību elektroenerģijas tirgum, līdz 2020. gada beigām "Latvenergo" ir noslēdzis vairāk nekā 13 tūkstošus līgumu. Pārskata gadā par 70% pieaudzis "Latvenergo" koncerna pārdotās dabasgāzes apjoms mazumtirdzniecības klientiem, un tas ir 516 GWh. Savukārt dabasgāzes klientu skaits Baltijā ir 13,5 tūkstoši, no kuriem 12,1 tūkstotis mājsaimniecības.

Gads bijis īpaši sekmīgs saules paneļu tirdzniecībā – Baltijā noslēgti vairāk nekā 600 līgumi par saules paneļu uzstādīšanu, tādējādi noslēgto līgumu skaits ir gandrīz dubultojies, salīdzinot ar 2019. gadu. Paplašinot šo segmentu, "Elektrum" ir uzsācis divu saules paneļu parku izbūves projektus Lietuvā un Igaunijā ar kopējo jaudu 1,75 MW. 

2019. gadā uzsāktajā darbībā elektromobilitātes tirgū ir paplašināts elektroauto uzlādes staciju tīkls – līdz 36 pieslēgvietām 2020. gada beigās. "Elektrum" publiskajās uzlādes stacijās "Elektrum" mobilās lietotnes klienti veikuši vairāk nekā 8 000 uzlādes. Paralēli tiek attīstīti arī citi elektromobilitātes pakalpojumi un produkti – gan juridiskām personām, izveidojot uzlādes vietas, gan mājsaimniecībām, tirgojot mājas uzlādes iekārtas.

Koncerna ieņēmumu samazinājumu pērn galvenokārt iespaidoja mazāki ieņēmumi no elektroenerģijas pārdošanas zemākas elektroenerģijas cenas un saražotās elektroenerģijas ietekmē, mazāki sadales segmenta ieņēmumi, samazinoties sadalītās elektroenerģijas apjomam un sadales sistēmas pakalpojuma tarifam, un mazāki siltumenerģijas pārdošanas ieņēmumi siltāku laikapstākļu dēļ.

EBITDA (ieņēmumi pirms procentiem, uzņēmumu ienākuma nodokļa, asociēto sabiedrību peļņas vai zaudējumu daļas, nolietojuma un amortizācijas, un nemateriālo ieguldījumu, un pamatlīdzekļu vērtības samazinājuma) sasniedza 278,8 miljinus eiro, kas ir par 14% jeb 35,3 miljoniem eiro vairāk nekā 2019. gadā. To pozitīvi galvenokārt ietekmēja zemākas enerģijas iepirkuma cenas un lielāka elektroenerģijas izstrāde Daugavas HES. 

Kopējais "Latvenergo" koncerna investīciju apjoms 2020. gadā ir 168,9 miljoni eiro, kas ir par 60,6 miljoniem eiro jeb 26% mazāk nekā 2019. gadā, ko nosaka mazākas investīcijas pārvades aktīvos.

Daugavas HES hidroagregātu rekonstrukcijā ir ieguldīti 18,5 miljoni eiro. Rekonstrukcijas programmu plānots īstenot līdz 2023. gadam, un tās kopējās rekonstrukcijas izmaksas pārsniegs 200 miljonus eiro. Palielinot atjaunīgo resursu izmantošanu, rekonstrukcija nodrošinās hidroagregātu darbību turpmākos 40 gadus. Nemainīgi būtisks investīciju apjoms ieguldīts tīklu modernizācijā – 69% no kopējām investīcijām, kas ļauj nodrošināt augstu tīkla pakalpojumu kvalitāti, tehniskos rādītājus un darbības drošumu.

Atbilstoši likumam "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2021., 2022. un 2023. gadam"

paredzamais "Latvenergo" maksājamo dividenžu apjoms par 2020. pārskata gadu ir ne mazāk kā 98,2 miljoni eiro (tai skaitā uzņēmumu ienākuma nodoklis).

"Latvenergo" koncerna kapitāla struktūras rādītāji ir pietiekami, lai veiktu dividenžu izmaksu. Koncerna aktīvi 2020. gada 31. decembrī sasniedz 3,4 miljardus eiro, bet pašu kapitāls pārsniedz 2,1 miljardu eiro.

"Latvenergo" dividendes tiek izmantotas arī obligātā iepirkuma komponentes (OIK) likmes samazinājuma finansēšanai (vērtība no 2021. gada 1. janvāra ir par 23% zemāka – 17,51 EUR/MWh), gan arī kā finansējuma avots valsts budžeta programmai "Elektroenerģijas lietotāju atbalsts".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt