Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vakcinētajiem un izslimojušajiem jauni atvieglojumi

Latgalē pašvaldības pārdod tām piederošās mediju kapitāldaļas

Latgalē pašvaldības pārdod sev piederošās mediju kapitāldaļas

Pašvaldībām vairs nedrīkst piederēt mediji – to nosaka pirms pusgada spēkā stājušies grozījumi likumā. Vēl pērnā gada nogalē virkne vietvaru no mediju reģistra steidza izņemt savas avīzes jeb informatīvos izdevumus, taču grūtāk gājis tiem, kam joprojām pieder kapitāldaļas komercmedijos. Latgalē šomēnes divās pašvaldībās gatavojas atteikties no īpašumtiesībām vietējos laikrakstos.

Laikraksts "Rēzeknes Vēstis" pie abonētājiem Rēzeknes un apkārtējo lauku pagastu pastkastēs nonāk jau teju 30 gadus. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas avīzi privatizēja, taču dažas kapitāldaļas nonāca arī pašvaldību īpašumā. Tikai tagad to nolemts labot.

"Būtībā lielākais pamudinājums sakārtot šo jautājumu bija izmaiņas likumdošanā. Arī mēs tam piekrītam, ka pašvaldībai nav jāiesaistās mediju tirgū, tāpēc arī tika nolemts pārdod šo kapitāldaļu," skaidroja Rēzeknes novada domes pārstāve Madara Bērtiņa.

Pašvaldībā gan apgalvoja, ka ne agrāk, ne arī tagad šīs īpašumtiesības netika izmantotas, iejaucoties laikraksta redakcionālajā darbā.

"Faktiski nekāda līdzdalība medija lēmumu pieņemšanā, darbībā nav veikta no pašvaldības puses. Mēs arī neesam iejaukušies satura veidošanā, un arī finansiāli pašvaldībai nav bijusi nepieciešamība iejaukties laikrakstā," sacīja Bērtiņa.

Līdzīgi vērtēja arī Daugavpilī. Pilsētas pašvaldībai pieder ceturtā daļa laikraksta "Latgales Laiks". Pērnā gada nogalē pašvaldība sāka sev piederošo kapitālsabiedrību izvērtējumu, un šogad tas noslēdzies ar secinājumu – pašvaldībai nav pamata saglabāt īpašumtiesības medijā.

"Šis uzņēmums nav nedz stratēģisks, nedz valsts nozīmes. Tāpēc Daugavpils pašvaldība ir sagatavojusi domes lēmumprojektu, kur mēs plānojam nodot šīs kapitāldaļas pārdošanā," skaidroja Daugavpils domes izpilddirektore Sabīne Šnepste.

Atšķirībā no Rēzeknes novada, Daugavpilī deputāti šo vēl nav apstiprinājuši vai noraidījuši domes balsojumā. Līdzīgs lēmumprojekts gan dienaskārtībā bijis jau pirms desmit gadiem, bet toreiz deputāti pašvaldības daļas medijā izlēma nepārdot. Izpilddirektore uzsvēra, ka pārmaiņām nevajadzētu ietekmēt pašvaldības sadarbību ar laikrakstu.

"Nav jau tā, ka tāds "Latgales Laiks" visu mūsu informāciju publicē un drukā bez maksas. Nē, mēs tā kā jebkuram medijam piedāvājam, un, izejot no viņu piedāvājuma, mēs īstenojam maksas rakstus," stāstīja Šņepste.

Laikraksta "Latgales Laiks" valdes locekle Iveta Valpētere informēja, ka par šo pašvaldības sagatavoto lēmumprojektu neesot informēti, tāpēc plašākus komentārus pagaidām nesniedz. Līdzīgi arī "Rēzeknes Vēstu" galvenā redaktore un kapitāldaļu turētāja Māra Nizinska vēl nevarēja pateikt, vai izmantos pirmpirkuma tiesības un iegādāsies no pašvaldības esošās daļas. Abi uzņēmumi strādā ar zaudējumiem.

"Protams, ideālā gadījumā būtu, ja paši mediju darbinieki, varbūt ne esošie īpašnieki, bet, iespējams, jau tagad nākamās darbinieku paaudzes varētu iegūt daļas," teica mediju eksperte Anda Rožukalne.

Par to, ka līdz šim mediju tirgus bija izkropļots, gadiem runāts. Pašvaldības nereti arī caur pašvaldību informatīvajiem izdevumiem netieši īsteno savas vietvaras vai politiskās intereses. 

"Katrs medijs būs ļoti atkarīgs no izpratnes, ko īsti jaunais īpašnieks vēlas – vai vēlas attīstīt neatkarīgu mediju, radot iespējas augt un attīstīties, vai tomēr nevarēs atturēties no tādas savu interešu realizēšanas," sacīja mediju eksperte.

Viņa norādīja – pašvaldības daļu pārdošana ir pozitīvs solis pretī mediju neatkarības veicināšanai, ja vien kvalitatīva žurnālistika būs jauno kapitāldaļu īpašnieku mērķis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt