Kūtris: «Citadeles» pārdošanas dokumentus varētu atslepenot marta beigās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Bankas „Citadele” pārdošanas dokumentus varētu atslepento marta beigās, kad būs pabeigts bankas pārdošanas darījums, cer „Citadeles” pārdošanas parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītājs Gunārs Kūtris ("No sirds Latvijai").

Komisija pirmdien slēgtā sēdē iztaujāja bijušo ekonomikas ministru Vjačeslavu Dombrovski un bijušo Privatizācijas aģentūras valdes priekšsēdētāju Ansi Spridzānu. Šāds priekšlikums, ko atbalstīja vairums komisijas deputātu, nāca no komisijas vadītāja Kūtra puses.

Viņš skaidroja, ka bankas pārdošanas dokumentiem ir ierobežotas pieejamības informācijas statuss, tāpēc amatpersonu atbildes atklātā sēdē būtu ļoti vispārīgas. Pēc sēdes Kūtris gan atzina, ka Valsts kancelejai ir lūgts šos dokumentus atslepenot, taču komisija atbildi vēl nav saņēmusi.  

„Mēs paši atslepenot nevaram, bet mēs lūdzām pamatojumu”, kāpēc dokumentiem ir ierobežotās pieejamības informācijas statuss, sacīja Kūtris.

Viņš arī norādīja, ka daudzos gadījumos pagājis gads, kopš noteikts ierobežotas pieejamības informācijas statuss, un tagad būtu jālemj, vai nu atslepenot šos dokumentus vai arī pagarināt šo termiņu.

Komisija prasa šos dokumentu atslepenot un Kūtris cer, ka pēc marta beigām, kad bankas pārdošanas darījums būs pabeigts, dokumenti būs publiski pieejami.

Jau vēstīts, ka Saeima izveidoja parlamentārās izmeklēšanas komisiju, kas izvērtēs valstij piederošo „Citadeles” bankas akciju pārdošanas procesu. Novembra sākumā parakstīts līgums par 75% valstij piederošo bankas „Citadele” akciju pārdošanu starptautisku investoru grupai un "Ripplewood" par 74 miljoniem eiro. Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) savā īpašumā saglabās 25% kapitāldaļu.  Darījuma nosacījumi paredz, ka investori un ERAB palielinās bankas kapitālu par 10 miljoniem eiro.

„Citadeles” pārdošanas darījums noslēgsies 2015. gada 1. ceturksnī, kad tiks saņemts  atbilstošu uzraudzības iestāžu apstiprinājums. Valdības atbalstītā bankas pārdošanas līguma nosacījumi paredz, ka "Ripplewood Holdings" bankas akcijas varēs pārdot pēc diviem gadiem.  

Lai darījumu pabeigtu, ir jāizbeidz Privatizācijas aģentūras  un ERAB noslēgtais bankas „Citadele” akcionāru līgums, kā arī nepieciešams restrukturizēt saistības pret ERAB.

2009.gada pavasarī ERAB kļuva par 25% nacionalizētās “Parex” bankas akciju īpašnieci. Apmaiņā pret 93 miljoniem eiro, ERAB izvirzīja savas prasības. Pirmkārt, pienākumu valstij ātri atpirkt akcijas, ja ERAB vēlēsies tās pārdot. Otrkārt, valstij jāgarantē, ka ERAB savu naudu nezaudēs plus saņems procentus. Tāpēc Valda Dombrovska (“Vienotība”) valdība ar toreizējā finanšu ministra Einara Repšes parakstu sniedza ERAB galvojumu 126 miljonu eiro apmērā.

“Parex” sadalīja “labajā” un “sliktajā” bankā – attiecīgi izveidoja “Citadeli” un “Revertu”. Abās ERAB palika kā valsts partneris. Ņemot vērā, ka “Revertas” kapitāls ir negatīvs, valsts ir ERAB parādā un, lai noslēgtu „Citadeles” pārdošanas darījumu, nauda jāatmaksā. Tam izmantos „Citadeles” pārdošanā iegūto sumu. Finanšu ministrija šādu mehānismu ir saskaņojusi, un maksājums varētu tikt veikts nākamā gada pirmajos mēnešos, ja banku uzraugi dos pozitīvu atzinumu par “Citadeles” darījumu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti