Eiro fokusā

Eksperti: Mājokļu pārdošanas un pirkšanas tirgus pašlaik ir pauzē

Eiro fokusā

Negodīgiem kredītņēmējiem komerctbankas iepriekšējās krīzes parādus nedzēsīs

Krīzi izjūt arī piena ražošanas un pārstrādes nozarēs

Krīzi izjūt arī piena ražošanas un pārstrādes nozarēs

Piena iepirkuma cena samazinājusies, eksporta apjoms krasi krītas – šādas nepatīkamas pārmaiņas izjūt arī piena ražošanas un pārstrādes nozarēs. Kādas būs turpmākās prognozes,  šobrīd pāragri spriest, tomēr nozares pārstāvji nākotnē raugās ar satraukumu.

Viktors Kalāns Daugavpils novada Līksnas pagastā darbojas piena lopkopības jomā. Ir izveidota moderna saimniecība ar 1000 lopiem, no kuriem ap 430 ir slaucamas piena govis. Piena cena ir kritusies, un tas ir jūtams finansiāls zaudējums, uzsver uzņēmējs.

"Vidēji par diviem eiro centiem, tas ir ļoti daudz, manai saimniecībai tie ir desmit tūkstoši mēnesī. Ja tā tālāk nekritīs, var dzīvot, protams, mums ir paņemti kredīti, visiem ir saistības," klāstīja Kalāns.

Šā brīža situācija rada arī papildu izdevumus.

"Mēs strādājam kopējā Eiropas tirgū un daudz vedam rezerves daļas no Lietuvas un Polijas, un tagad ir liegta iespēja. Un Latvijā barības cenas paceļas, lopu barošanai gandrīz par 30% pieaugušas cenas," stāstīja Kalāns.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Viļāni", kas apvieno mazos un vidējos piena ražotājus, gan pārdod pienu, gan nelielos apjomos – vidēji tonnu dienā – pārstrādā. Arī kooperatīvā atzina, ka situācija ir mainījusies.

"Zemniekiem ir neziņa, kas būs tālāk. Piena pircēji, kam mēs tālāk pienu pārdodam, ir samazinājuši par trīs centiem, ceram, ka vairāk nekritīs piena cena. Zemnieki ir diezgan saprotoši.

Es savējos mierinu ar to, ka tomēr arī dīzeļdegvielai cena ir kritusies ļoti jūtami, varbūt šis dīzeļdegvielas kritums neliks tik ļoti just piena cenas kritumu,"

 norādīja kooperatīva “Viļāni” valdes priekšsēdētāja Aija Kiserovska.

Piena pārstrādes uzņēmuma AS "Preiļu siers" valdes priekšsēdētājs Jāzeps Šņepsts ir piesardzīgs, domājot par turpmākajiem mēnešiem. Šobrīd mainās cilvēku paradumi un iespējas doties uz sabiedriskajām ēdināšanas vietām, kā restorāniem, kafejnīcām, tāpēc arī piena pārdošanas apjomi ir samazinājušies un samazinājusies iepirkuma cena.

"Viena milzīga daļa mūsu saražotā siera gāja uz "McDonald's", Eiropā tas tirgus ir ļoti pasīvs. No Eiropas uz Āziju pirmās pazīmes, ka tas tirgus apstājās, mēs jau jutām janvārī, februārī, jo trūka konteineru un nevarēja nosūtīt visas kravas, līdz ar to tā situācija tikai pasliktinās pašlaik, jo, ja mēs skatāmies tādā Baltijas reģionā, ir sākusies starpvalstu iekšējā cīņa par tirgiem," sacīja Šņepsts.

Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks norāda, ka piena cenas samazinājums ir pasaules tendence, to nebūt nenosaka Latvijas piena pārstrādātāji. Šobrīd piena cena  ir pazeminājusies no pusotra līdz trīs eiro centiem par vienu piena kilogramu.

"Būtiski ir samazinājies eksports, īpaši industriālo piena produktu eksports. Ja mēs pašlaik nevaram skaļi kliegt par gatavo piena produktu eksportu, tas vairāk vai mazāk šobrīd notiek, tad

dramatiska situācija veidojas industriālo piena produktu eksportā, kur tas ir būtiski samazinājies. Protams, nekas nav atcelts, ir pārceltas piegādes, bet tas ir šobrīd.

Tāpēc uzņēmumiem veidojas vērā ņemami uzkrājumi, un uzkrājumi prasa arī ievērojamus papildu finanšu resursus. Mēs strādājam gan pie iespējas izmantot atbalsta instrumentus, ko piedāvā Eiropa, tas ir atsevišķu piena produktu iepirkums intervencē, šeit mēs runājam par sauso vājpienu un sviestu. Savukārt ir jāskatās arī uz citiem atbalsta instrumentiem, kā vienu mēs ceram tieši lielākajiem eksportētājiem, kas varētu tikt izmantots, - tas ir tad, ja ir vismaz 25% apgrozījuma kritums vai tikpat daudz procentuālā izteiksmē krājumu palielinājums, salīdzinot ar attiecīgo iepriekšējo gada periodu, tad arī viņi varēs pretendēt uz zināmu atbalstu," norādīja Šolks.

Piena iepirkuma cena  ir samazinājusies un turpinās krist, prognozēja "Preiļu siera" valdes priekšsēdētājs Šņepsts.

"2009. gadā tas zemākais līmenis, kad mēs nobraucām uz 14 eiro centiem par kilogramu, tad es domāju, ka šogad uz Jāņiem mēs varētu būt starp 22-24," lēsa Šņepsts.

Pārtikas ražotājiem gan šobrīd ir tomēr nedaudz vieglāk nekā citiem uzņēmējiem, jo pārtika ir pirmās nepieciešamības prece. Tomēr, kā uzsver piena ražotāji un pārstrādātāji, šobrīd ir būtiski saglabāt darbību esošajā līmenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt