Krīzes apgrozāmo līdzekļu aizdevumos - 41 miljons eiro; 77% klientu – mikro un mazie uzņēmumi

Nepilna mēneša laikā, kopš attīstības finanšu institūcija “Altum” uzņēmējiem nodrošina finanšu instrumentus uzņēmumiem Covid-19 krīzes pārvarēšanai, apgrozāmo līdzekļu aizdevumus kopumā saņēmuši 173 uzņēmumi par kopējo finansējuma summu 41 miljons eiro. Lielākā daļa – 135 uzņēmumi jeb 77% saņēmēju – ir mazie un mikro uzņēmumi, paziņojumā medijiem informēja “Altum”.

Garantijas banku kredītu brīvdienām, kas ir otrs “Altum” īstenotais Covid-19 ietekmes pārvarēšanas instruments, izsniegtas banku finansējumam par vairāk nekā 30 miljoniem eiro.

Kopā ar pārējiem ikdienas “Altum” instrumentiem, kurus uzņēmēji aktīvi izmanto arī vīrusa krīzes laikā, to kopējā ietekme uz tautsaimniecību pārsniedz 125 miljonus eiro pēdējā mēneša laikā.

“Altum” vadītājs Reinis Bērziņš norādīja, ka krīze slaikā “Altum” strādā arī sestdienās un svētdienās, lai nodrošinātu maksimāli ātru lēmumu pieņemšanu. “Ja uzņēmējs nāk ar sakārtotām finansēm gan pēc būtības, gan dokumentāli, aizdevumu lēmumus pieņemam vidēji trīs dienu laikā, par garantijām – divās dienās.”

Piešķirto aizdevumu apjomu ziņā līdz šim dominē finansējums līdz 49 000 eiro vienam aizņēmējam – šāda apjoma aizdevumus saņēmuši 36% programmas klientu.

22% uzņēmēju darbības nodrošināšanai krīzes laikā aizņēmās finansējumu 50 līdz 99 tūkstošiem eiro apmērā, savukārt 23% – no 100 000 līdz 499 000.

Aizdevumus diapazonā no 500 000 līdz 1 miljonam, kas ir maksimālā pieejamā summa, saņēmuši 19% programmas klientu. Šobrīd vidējais aizdevuma apjoms ir 240 000 eiro, savukārt līdz šim  mazākais aizdevums – 1840 eiro bijis nepieciešams tirdzniecības nozarē strādājošam uzņēmumam Rīgā.

Apgrozāmo līdzekļu aizdevumi pieejami gan maziem un vidējiem, gan lieliem uzņēmumiem. Nozaru griezumā aktīvākie ir pakalpojumu nozarē strādājošie uzņēmumi (34%), tirdzniecības (26%) un apstrādes rūpniecības (22%) un transporta nozares (9%) komersanti. No visiem piešķirtajiem aizdevumiem tos līdzvērtīgā skaitā saņēmuši mikro un mazie uzņēmumi, attiecīgi 70 un 65, savukārt 32 aizdevumus saņēmuši vidējie uzņēmumi un 6 – lielie uzņēmumi. Uzņēmumos, kas līdz šim saņēmuši apgrozāmo līdzekļu aizdevumus darbības nodrošināšanai krīzes laikā, strādā kopumā 7961 darbinieks.

Aizdevumus darbības nodrošināšanai vīrusa izraisītās krīzes laikā izmanto uzņēmumi visā Latvijā, proporcionāli lielākai daļai finansēto uzņēmumu atrodoties Rīgā un Pierīgā – attiecīgi 46% un 18%. Rīgai un Pierīgai seko Latgale – 12%, Kurzeme – 10%, Vidzeme – 8% un Zemgale – 6%.

Kopumā pieteikumus aizdevumiem līdz šim iesnieguši 348 uzņēmumi, no kuriem uz šo brīdi 44% ir atteikts.

Viens no atteikuma iemesliem ir  periodā vēl pirms Covid-19 krīzes uzkrātās finanšu problēmas. Eiropas līmeņa regulējums nosaka, ka uz krīzes aizdevumu var pretendēt tikai tie uzņēmumi, kuriem uz 2019. gada 31. decembri nav grūtībās nonākuša uzņēmuma pazīmes, tai skaitā uzkrāto zaudējumu apmērs nav lielāks par pusi no uzņēmuma paša kapitāla.

Starp citiem atteikuma iemesliem ir arī neatbilstība programmas mērķiem, piemēram, finansējums nepieciešams darbības paplašināšanai vai cita aizdevuma pārfinansēšanai, tāpat arī neatbilstība noziedzīgi iegūtu līdzekļu  legalizācijas novēršanas likuma prasībām, kā arī nodokļu parādi un saistību nemaksāšanas vēsture.

Pieteikumus valsts atbalsta programmu finansējuma saņemšanai un nepieciešamos dokumentus klienti var iesniegt elektroniski portālā mans.altum.lv. Konsultācijas pieejamas pa tālruni 26655309, zvanot darba dienās no plkst. 9.00 līdz 18.00.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt