KP pārrunu ceļā novērsusi četras iespējamās publisku personu konkurences neitralitātes neatbilstības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Konkurences padome (KP) šī gada pirmajā pusgadā pārrunu ceļā novērsusi četras iespējamās publisku personu konkurences neitralitātes neatbilstības, kad publiska persona ar savu rīcību ir diskriminējusi privātos tirgus spēlētājus vai radījusi priekšrocības savām kapitālsabiedrībām, informēja KP.

Priekšrocības paša izdotam žurnālam

KP saistībā ar iespējamu konkurences neitralitātes neatbilstību vērtēja sūdzību par "Latvijas Vēstneša" rīcību. Izdevums izvietoja sava žurnāla "Jurista Vārds" komerciāla rakstura reklāmu savās uzturētajās tīmekļu vietnēs "likumi.lv" un "lvportals.lv", savukārt citiem reklāmas tirgus dalībniekiem reklāmas izvietošana šajās tīmekļa vietnēs nebija pieejama. Tādējādi tika radītas priekšrocības "Latvijas Vēstneša" izdotajam žurnālam "Jurista Vārds".

Pārrunu rezultātā tika panākta vienošanās, ka "Latvijas Vēstnesis" tās uzturētajās tīmekļa vietnēs turpmāk neizvietos žurnāla "Jurista Vārds" komerciāla rakstura reklāmas paziņojumus. Tā rezultātā neatbilstība tika novērsta un nebija nepieciešams turpināt lietas izpēti, lai lemtu par pārkāpuma konstatēšanu, tiesiskā pienākuma un naudas soda uzlikšanu.

Apgrūtināta atteikšanās no pašvaldības sniegtajiem namu apsaimniekošanas pakalpojumiem

KP šogad saņēma sūdzību arī par "Liepājas namu apsaimniekotāja" rīcību, kad pašvaldības kapitālsabiedrība dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgumā, kas atrunā lēmuma pieņemšanu par dzīvojamās mājas pārvaldnieka maiņu, paredzēja stingrākas prasības, nekā to paredz Dzīvokļa īpašuma likums.

KP konstatēja, ka līgumā iekļautie noteikumi apgrūtina citu tirgus dalībnieku, kas sniedz dzīvojamo māju pārvaldības pakalpojumus Liepājā, darbību tirgū, jo ir nepamatoti kavētas patērētāju tiesības atteikties no "Liepājas namu apsaimniekotāja" sniegtajiem pakalpojumiem par labu citiem pakalpojuma sniedzējiem. Papildus arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrā pauda viedokli, ka līgumā iekļautie noteikumi bija uzskatāmi par netaisnīgiem. Līdz ar to KP secināja, ka "Liepājas namu apsaimniekotāja" rīcība neatbilst Konkurences likumam, kas citstarp aizliedz publiskām personām veikt darbības, kas apgrūtina citu tirgus dalībnieku dalību tirgū.

Pirms lietas ierosināšanas jau sākotnējā informācijas ieguves stadijā "Liepājas namu apsaimniekotājs" informēja KP, ka apņemas netaisnīgos noteikumus nepiemērot ne esošajos līgumos, kad tiks lemts par dzīvojamo māju pārvaldnieku maiņu, ne arī iekļaut šīs normas no jauna slēgtajos pārvaldīšanas līgumos, tādējādi konkurences neitralitātes neatbilstība tika novērsta pārrunu ceļā.

Atšķirīgi interpretējamas prasības nolikumā pretendentu atlasei

KP vērtēja arī Ventspils pašvaldības iestādes "Ventspils komunālā pārvalde" izstrādāto Bērnu pilsētiņas kafejnīcas "Pepija" telpu nomas izsoles nolikumu.

KP norādīja uz iespējamiem pārpratumiem izsoles nolikumā paredzētajās prasībās pretendentu pieredzei, ko pretendenti var atšķirīgi interpretēt.

Tādējādi "Ventspils komunālā pārvalde" pieņēma lēmumu organizēt jaunu Bērnu pilsētiņas kafejnīcas "Pepija" telpu izsoli, precizējot izsoles nolikumu un tā prasības pretendentiem.

Ierobežojums ēdināšanas pakalpojumu sniegšanai Jūrmalā

KP vērtēja arī Jūrmalas pašvaldības saistošos noteikumus "Par ielu tirdzniecības, ielu tirdzniecības organizēšanas un sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas atļaujas saņemšanas kārtību Jūrmalas valstspilsētas administratīvajā teritorijā", kas paredzēja ierobežojumus sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanai no pārvietojamā tirdzniecības treilera, atļaujot tos tikai ārpus centra rajona un ne tuvāk par 400 metriem no jebkura cita sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma.

KP ieskatā, pašvaldības iecere liegt tirgus dalībniekiem tiesības veikt uzņēmējdarbību, izmantojot tirdzniecības treilerus tuvāk nekā 400 metru attālumā no jebkura cita sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma, bija saskatāma neatbilstība Konkurences likumā ietvertajam konkurences neitralitātes principam.

Jūrmalas valstspilsētas administrācija, ņemot vērā KP pārrunu ietvaros izteiktos priekšlikumus, ir izstrādājusi jaunu Jūrmalas domes saistošo noteikumu, kas paredz novērst KP norādītās neatbilstības. Tuvākajā laikā tos paredzēts apstiprināt domes sēdē.

KP veic pārrunas

KP šī gada pirmajā pusgadā saņēma vairāk nekā 40 sūdzību par publisku personu – valsts, pašvaldību un to kapitālsabiedrību – rīcību. Iestādē norādīja, ka valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī to piederošām kapitālsabiedrībām ir aizliegts kavēt, ierobežot vai deformēt konkurenci. Aizliegums stājas spēkā no 2020. gada 1. janvāra un ir noteikts Konkurences likumā.

Lai nodrošinātu konkurences neitralitātes ievērošanu, KP veic pārrunas ar publisko personu vai tai piederošo kapitālsabiedrību. Ja pārrunu laikā netiek panākta likuma prasību ievērošana, nodrošinot konkurencei labvēlīgu rezultātu, KP attiecībā uz publiskām personām piederošām kapitālsabiedrībām var turpināt pārkāpuma lietas izmeklēšanu, pieņemot lēmumu par pārkāpuma konstatēšanu, tiesiskā pienākuma un naudas soda uzlikšanu.

Publiskai personai piederošai kapitālsabiedrībai var tikt piemērots naudas sods līdz 3% no pēdējā finanšu gada neto apgrozījuma, bet ne mazāk kā 250 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti