KP atļauj lietuviešu «Akropolis Group» iegādāties tirdzniecības centru «Alfa» Rīgā

Konkurences padome (KP) pieņēmusi lēmumu atļaut Lietuvas uzņēmumam "Akropolis Group" iegūt izšķirošu ietekmi pār uzņēmumu "Delta Property", kura pārvaldībā ir tirdzniecības centrs "Alfa" Rīgā, informēja KP.

KP norādīja, ka nekonstatēja būtisku kaitējumu konkurencei, tāpēc lēma par darījuma atļaušanu. 

"Akropolis Group" izpilddirektors Manfreds Dargužis paziņojumā medijiem informēja, ka, saņemot beznosacījumu apvienošanās atļauju, plāno pabeigt darījumu tuvākajā laikā.

Puses ir vienojušās, ka  tirdzniecības centra "Alfa" iegādes darījuma vērtība netiks izpausta.

"Akropolis Group" pašreizējie un plānotie darbības veidi ir holdingkompāniju darbība, meitas sabiedrībām piederošu tirdzniecības centru pārvaldīšana. Uzņēmums ir multifunkcionālo tirdzniecības centru operators, kam pieder četri centri un divas biroja ēkas Lietuvā un Latvijā. Viens no centriem atrodas Rīgā – multifunkcionālais tirdzniecības centrs "Akropole".

Savukārt "Delta Property" nodarbojas ar sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšanu un pārvaldīšanu, iznomājot tirdzniecības telpas dažādiem mazumtirdzniecības un pakalpojumu sniedzēju uzņēmumiem. Uzņēmums ir multifunkcionālā tirdzniecības centra "Alfa" īpašnieks, apsaimniekotājs un attīstītājs. Tādējādi apvienošanās rezultātā ietekmētais tirgus ir tirdzniecības telpu iznomāšanas multifunkcionālo tirdzniecības centru tirgus Rīgā un tās tuvākajā apkārtnē.

Izskatot lietu, KP aptaujāja konkurējošus multifunkcionālos tirdzniecības centrus un nomniekus, lai noskaidrotu to viedokli saistībā ar konkrētā tirgus definīciju, kā arī to, cik tuvi aizvietotāji ir apvienošanās dalībnieki. Multifunkcionālo tirdzniecības centru telpu nomas klientu klāsts ir plašs. Svarīgs ir fakts, ka veikalu īpašnieki nav ierobežoti nomāt telpas tikai no viena pakalpojumu sniedzēja, kā rezultātā veikalu īpašnieks var nodrošināt savus pakalpojumus vairākos centros.

Vairākums aptaujāto nomnieku un centru norādīja, ka pēdējos četros gados tirgū ir pieaugusi konkurence, kā arī pakalpojumu kvalitāte.

Tas varētu būt skaidrojams ar esošo multifunkcionālo tirdzniecības centru paplašināšanos, piemēram, "Alfa" un "Origo" rekonstrukciju un jaunu centru ienākšanu tirgū – "Akropole" un "Sāga".

KP konstatēja, ka multifunkcionālā tirdzniecības centra "Akropole" ienākšana tirgū 2019. gadā neatstāja būtisku ietekmi uz multifunkcionālā tirdzniecības centra "Alfa" darbību. Aptaujātie tirdzniecības centri un nomnieki norādīja, ka centri "Akropole" un "Alfa" nav tuvākie konkurenti, un to telpas ir aizvietojamas ar telpām citu konkurentu tirdzniecības centros.

KP vērtējumā apvienošanās rezultātā apvienotajam tirgus dalībniekam konkrētajā tirgū būtiski nepalielināsies iespēja izstumt no tirgus konkurentus.

KP nekonstatēja, ka "Akropolis Group" būtu iespēja izmantot savu tirgus varu pret esošajiem tirgus dalībniekiem, ierobežojot vai kavējot potenciālo tirgus dalībnieku ienākšanu tirgū vai to paplašināšanos.

Izvērtējot uzņēmumu sniegto un KP rīcībā esošo informāciju, KP secināja, ka apvienošanās rezultātā būtiski nemainīsies tirgus struktūra, nemazināsies konkurence un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis ietekmētajā tirgū Latvijā, kurā darbojas apvienošanās dalībnieki. Tāpēc apvienošanās darījums ir atļaujams.

KONTEKSTS:

Jau ziņots, ka "Akropolis Group", kam pieder iepirkšanās un izklaides centri "Akropolis" Viļņā, Klaipēdā, Šauļos un "Akropole" Rīgā, iegādājusies vienu no lielākajiem tirdzniecības centriem Rīgā – "Alfa". Nozares pārstāvji nesaskata, ka darījumam būs milzīga ietekme uz mazumtirdzniecības tirgu Latvijā.

Tirdzniecības centrs "Alfa", kuru apmeklē aptuveni septiņi miljoni apmeklētāju gadā, 2019. gadā tika modernizēts un paplašināts, ieguldot aptuveni 55 miljonus eiro.

KP pēdējos gados vērtējusi vairākas izmaiņas tirdzniecības tīklu darbībā un nav atļāvusi "Dominā" un "Rīga Plaza" "Prizma" vietā darboties "Rimi", savukārt Tērbatas ielā nav ļāvusi "Top" vietā darboties veikalam "Maxima".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt