Konstatēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām; likvidēs 5000 cūkas

Konstatēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām. Slimība skārusi lielu cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku lielu ganāmpulku, lsm.lv pavēstīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere.

PVD saimniecībā veic Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus, tostarp cūku likvidēšanu, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Kā telefonintervijā Latvijas Radio apstiprināja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, novietnē "Rukas" būs jālikvidē visas cūkas, tas ir ap 2000 pieaugušo dzīvnieku un 3000 sivēnu.

Noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

Kā norāda Māris Balodis, infekcijas slimību gadījumā ir paredzētas kompensācijas gan par dzīvniekiem, gan par aprīkojumu un barību.

Tāpat PVD ģenerāldirektors atzīst, ka visas Āfrikas cūku mēra "epopejas" laikā "Rukas" ir lielākā slimības skartā ferma.

Tas ir šokējošs notikums, atzīst Latvijas Cūku audzētāju asociācijas direktore Dzintra Lejniece.

Dzintra Lejniece par Āfrikas cūku mēri Krimuldā
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

Pagaidām gan asociācija, gan fermas saimnieki ir neizpratnē, kā varēja notikt inficēšanās, jo drošībai šajā saimniecībā esot pievērsa liela uzmanība.

"Tā ir liela ferma. Viņi ir šķirnes saimniecība, un saimniecība, kas ļoti nopietni strādāja, tajā skaitā domāja par biodrošību. Bija arī investētas naudas, lai sakārtotu šo biodrošību. Tādēļ, protams, tas mums ir liels šoks," saka Lejniece.

"Šobrīd gan saimnieks, gan mēs esam nesaprašanā, kā tas varēja notikt, un gaidām ziņojumus no Pārtikas un veterinārā dienesta par iemesliem, jo tiešām, pārrunājot arī ar saimniekiem, roku uz sirds liekot, ir izdarīts viss, lai maksimāli pasargātu ganāmpulku. Tādēļ vēl jo vairāk ir šoks. Bet tirgu tas īpaši neietekmēs, vismaz īstermiņā noteikti, ka nē," uzskata asociācijas direktore.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Iepriekšējais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri mājas cūkām tika konstatēts pagājušā gada 22. septembrī Gulbenes novada Rankas pagastā, kad slimības dēļ nācās likvidēt 119 mājas cūkas. Kopumā pagājušajā gadā Āfrikas cūku mēris konstatēts trijās Latvijas saimniecībās. Slimības dēļ tika likvidētas 311 mājas cūkas.

Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties meža cūku populācijā. Šogad Āfrikas cūku mēris konstatēts jau 43 meža cūkām, bet pagājušajā gadā slimība skāra 1146 meža cūkas.

PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

  • Cūkas nedrīkst turēt āra aplokos, jānovērš to kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
  • Nedrīkst pieļaut putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās;
  • Nedrīkst lietot pakaišus, ja ir aizdomas, ka tiem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību, termiski neapstrādātus kartupeļus, sevišķi, ja cūku novietne atrodas tuvu mežam;
  • Nedrīkst cūkām izbarot pārtikas atkritumus;
  • Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
  • Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi;
  • Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Bioloģiskā drošība ir pasākumu komplekss, kuru ievērojot, var pasargāt dzīvniekus no saslimšanas ar infekcijas slimībām un maksimāli samazināt infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā. Par biodrošības pasākumu ieviešanu un izpildi novietnēs, kurās tur un audzē cūku sugas dzīvniekus, tajā skaitā dezinfekcijas līdzekļu iegādi, atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt