Konkurences uzraugi liedz «Maxima» izmantot veikala telpas Tērbatas ielā

Konkurences padome (KP) pieņēmusi lēmumu aizliegt SIA “Maxima Latvija” izmantot tirdzniecības telpas Rīgā, Tērbatas ielā 33/35. KP konstatēja, ka plānotais darījums būtiski samazinātu konkurenci konkrētajā tirgū, ierobežotu patērētāju iespējas ikdienas patēriņa preces iegādāties plašāka skaita uzņēmumu veikalos un nostiprinātu esošo mazumtirgotāju tirgus varu.

Pašlaik tirdzniecības telpas Tērbatas ielā 33/35 izmanto SIA “ESSA”, kas ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecības tirgū darbojas ar zīmolu “top!”. Tika plānots, ka konkrēto telpu nomas tiesības turpmāk iegūs “Maxima”. Tā kā abi uzņēmumi veic līdzīga rakstura saimniecisko darbību un darījuma rezultātā viens tirgus dalībnieks pārņemtu otra aktīvus – mazumtirdzniecības telpas –, Konkurences likuma izpratnē tā ir uzņēmumu apvienošanās, kas ir paziņojama KP.

Lai objektīvāk novērtētu darījumā ietekmēto tirgu, KP veica “top!” klientu aptauju konkrētajās telpās. Tajā atklājās, ka vairums veikala apmeklētāju ir tūristi, tuvākajā apkārtnē strādājošie un centra iedzīvotāji, kas tirdzniecības vietu apmeklē ar kājām. Uzrunātie pircēji veic salīdzinoši nelielus un viegli pārvietojamus pirkumus – 83% respondentu pirkuma summa nepārsniedza desmit eiro.

75% aptaujas dalībnieku norādīja, ka līdzīgu pirkumu veikšanai izvēlētos četrus tuvumā esošus veikalus – trīs SIA “Rimi Latvia” un vienu “Maxima”. Ņemot vērā aptaujas rezultātus, KP konstatēja attālumu un noteica laika intervālu, ko patērētāji būtu gatavi mērot citu tuvākajā apkārtnē esošo tirdzniecības vietu apmeklēšanai. Tādējādi KP konstatēja, ka darījuma rezultātā ietekmētais tirgus ir ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecības tirgus aptuveni četru minūšu gājiena attālumā ap konkrētajām tirdzniecības telpām.

Pašlaik šajā teritorijā kopumā darbojas piecas tirdzniecības vietas, kurās pakalpojumus sniedz “Rimi”, “Maxima” un SIA “Essa”, un šāda tirgus struktūras saglabāšana ir nozīmīga efektīvai konkurencei.

Pēc darījuma īstenošanas konkrētajā tirgū savu darbību turpinātu tikai divi lielākie mazumtirgotāji,

tiem palielinot savu tirgus daļu, kā arī pieaugot “Maxima” veikalu skaitam. KP ieskatā, tas mainītu tirgus struktūru un būtiski samazinātu konkurenci.

Līdzšinējās attīstības tendences abiem lielākajiem mazumtirgotājiem, atverot arvien vairāk arī neliela formāta veikalus, citiem tirgotājiem rada būtiskas barjeras uzsākt vai veikt darbību Rīgas centrā, tajā skaitā apgrūtinot iespēju atrast piemērotas telpas mazumtirdzniecībai. Ņemot vērā “Maxima” un “Rimi” tirgus varu un konkurences priekšrocības, KP savā praksē jau iepriekš konstatējusi, ka citiem mazumtirgotājiem ir ierobežotas iespējas radīt efektīvu konkurences spiedienu.

Tā kā darījuma īstenošanas gadījumā ietekmētajā tirgū būtiski samazinātos konkurence, nostiprinātos lielāko ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecības uzņēmumu pozīcijas, kā arī tiktu ierobežotas patērētāju iespējas iegādāties daudzveidīgas preces plašāka skaita uzņēmumu veikalos, KP lēma aizliegt "Maxima" iegūt nomas tiesības uz tirdzniecības telpām Rīgā, Tērbatas ielā 33/35.

Savukārt “Maxima Latvija” informēja, ka pārsūdzēs minēto KP lēmumu.

"Maxima" ieskatā KP sniegtais pamatojums ir nepilnīgs un tajā saskatāmas būtiskas pretrunas, izvērtējot konkurences apstākļus esošajā apkārtnē.

Uzņēmums kritizē, ka ģeogrāfiskais tirgus ticis definēts, pamatojoties tikai uz vienu KP patērētāju aptauju, konkrēto ģeogrāfisko tirgu nosakot 4 minūšu gājiena attālumā, kam neesot objektīva pamatojuma. Citās Eiropas Savienības dalībvalstīs ikdienas preču mazumtirdzniecības tirgus tiekot definēts ne šaurāk kā 10 minūšu kājām gājiena rādiusā.

Tāpat KP lēmumā nesot ņemti vērā atsevišķus šī tirgus dalībniekus, kas mainot tirgus situāciju, un no izvērtējuma izslēgti kioski, specializētie veikali un tirgus, kā arī tuvējie veikali, kas atbilst KP plašākas produkcijas aprakstam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt