Konkurences uzraugi atļauj «AB City» iegādāties zāļu ražotāju «Olainfarm»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Konkurences padome (KP) atļāvusi AS “Repharm” mātes kompānijai AS “AB City” iegūt vienpersonisku izšķirošu ietekmi pār zāļu ražotāju AS “Olainfarm”, informēja KP. 

Vienlaikus, lai novērstu iespējamos riskus konkurencei un apvienošanās negatīvās sekas farmaceitisko izstrādājumu mazumtirdzniecības tirgū, apvienošanās atļauta ar saistošajiem noteikumiem, kas paredz SIA “Latvijas aptieka” kapitāldaļu atsavināšanu ar AS “AB City” un ar to saistītajām personām nesaistītai trešajai personai. 

“AB City” ir AS “Repharm” mātes kompānija, un tās uzņēmumu grupas darbība saistīta ar farmaceitisko izstrādājumu un medikamentu ražošanu un tirdzniecību, kosmētikas preču ražošanu un tirdzniecību, uztura bagātinātāju ražošanu un tirdzniecību, aptieku darbību, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, laboratorisko izmeklējumu pakalpojumu sniegšanu, medicīnas preču un piederumu tirdzniecību. 

Savukārt AS “Olainfarm” darbība ir saistīta ar farmaceitisko izstrādājumu un medikamentu ražošanu un tirdzniecību, kosmētikas preču ražošanu un tirdzniecību, uztura bagātinātāju ražošanu un tirdzniecību, aptieku darbību, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, medicīnas preču un piederumu tirdzniecību. 

Latvijas teritorijā darbojas vairāki AS “Olainfarm” saistītie uzņēmumi, no kuriem nozīmīgākie ir SIA “Latvijas aptieka”, SIA “Klīnika DiaMed”, SIA “Silvanols”, SIA “OlainMed” un citi.

KP pārbaudīja apvienošanās ietekmi farmaceitisko izstrādājumu vairumtirdzniecības tirgū, laboratorisko izmeklējumu pakalpojumu tirgū, veselības aprūpes jeb ārstēšanas pakalpojumu tirgū, uztura bagātinātāju ražošanas un vairumtirdzniecības, mazumtirdzniecības tirgū un kosmētikas līdzekļu ražošanas un vairumtirdzniecības, mazumtirdzniecības tirgū.

KP konstatēja, ka minētajos tirgos Latvijā sagaidāms AS “AB City” tirgus daļu pieaugums no 1% līdz 5 %, kas nav pietiekami nozīmīgs, lai ļautu tirgus dalībniekam nostiprināt dominējošo stāvokli. Tādējādi KP secināja, ka apvienošanās rezultātā būtiski nesamazināsies konkurence, neizveidojot vai nenostiprinot apvienotā tirgus dalībnieka dominējošo stāvokli nevienā no minētajiem ietekmētajiem tirgiem.

Savukārt attiecībā uz medikamentu ražošanas tirgu Latvijā KP konstatēja, ka veidojas augsta tirgus koncentrācija starp Latvijas zāļu ražotājiem – apvienošanās dalībniekiem un AS “Grindeks” un tā meitas kompāniju AS “Kalceks”. Vienlaikus, ņemot vērā, ka lielākais Latvijas zāļu ražotājs pēc apgrozījuma ir AS “Grindeks” un tā meitas kompānija AS “Kalceks”, kā arī ārzemju zāļu ražotāju izplatīto medikamentu pieejamību Latvijā, kuru apgrozījums Latvijas tirgū ir 95% no visiem pieejamajiem medikamentiem Latvijā, KP secināja – apvienošanās neradīs būtiskus riskus konkurencei šajā tirgū. 

Turklāt KP arī secināja, ka apvienošanās dalībnieku medikamentu ražošanas uzņēmumi nav tieši savstarpējie konkurenti, jo tie neražo zāles, kas ietilpst vienā anatomiski terapeitiski ķīmisko (ATĶ) medikamentu sistēmas grupas trešajā līmenī, kā arī to, ka normatīvie akti ierobežo apvienošanās dalībnieka iespējas norobežot konkurentus. Tā rezultātā netiks būtiski ietekmēta konkurences struktūra vai ierobežota konkurence vertikāli ietekmētajos medikamentu ražošanas, vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības tirgos, secināja KP.

“Latvijas aptiekas” kapitāldaļu atsavināšana

Vienlaikus KP konstatēja iespējamo problemātiku farmaceitisko izstrādājumu mazumtirdzniecības jeb aptieku tirgū. 

KP secināja, ka potenciālā konkurence piedāvājuma pusē šajā tirgū atsevišķās administratīvās teritorijās, piemēram, lielākajās pilsētās, Rīgā, Daugavpilī, Ogrē, Tukumā, Liepājā, Daugavpilī un citviet, ir būtiski ierobežota vai tādas nav. 

Jau šobrīd Latvijā ir izveidojusies situācija, ka viena uzņēmuma vairākas aptiekas mēdz koncentrēties konkrētos apdzīvotu vietu punktos, un atsevišķās apdzīvotās vietās būtisks skaits vai pat 100% aptieku pieder vienam tirgus dalībniekam. Minētais tai skaitā attiecas arī uz AS “AB City” grupas uzņēmumu kontrolēto aptieku tīklu – AS “Sentor Farm Aptiekas”, kas sabiedrībā plašāk zināms kā “Mēness aptiekas”. 

Konsultāciju laikā KP un apvienošanās dalībnieki šo situāciju pārrunāja, kā rezultātā KP 14. februārī saņēma informāciju, ka AS “Olainfarm” apņemas atsavināt visas tai piederošās SIA “Latvijas aptieka” kapitāla daļas personai vai personām, kurās AS “AB City” pati vai ar to saistītas personas un saistītās sabiedrības neīsteno izšķirošu ietekmi. 

Izvērtējot apvienošanās dalībnieku sniegto informāciju, KP konstatēja, ka apvienošanās dalībnieku apņemšanās skaidri izslēdz šaubas par apvienošanās negatīvo ietekmi uz konkurenci aptiekās mazumtirdzniecības tirgos, ja apvienošanās dalībnieki atsavina visas “Latvijas aptiekas” kapitāldaļas kopā ar visiem “Latvijas aptiekas” aktīviem. 

Saistošie noteikumi paredz, ka līdz brīdim, kad būs atsavinātas visas SIA “Latvijas aptieka” kapitāldaļas kopā ar visiem “Latvijas aptiekas” aktīviem, tirgus dalībniekiem jānodrošina, ka “AB City” un ar sabiedrību saistītās personas neietekmē “Latvijas aptiekas” saimniecisko darbību, kā arī starp “AB City” vai starp tās saistītajām personām un “Latvijas aptieka” nenotiek informācijas apmaiņa par cenām, saimnieciskās darbības plāniem un citu komerciāli sensitīvu informāciju, izņemot, ja tas nepieciešams, lai izpildītu normatīvo aktu prasības.

Ar saistošajos noteikumos noteikto “Latvijas aptiekas” nodošanu ar “AB City” un ar to saistīto personu nesaistītas trešās personas kontrolē faktiski tiks novērsta apvienošanās ietekme uz farmaceitisko izstrādājumu mazumtirdzniecības tirgu, norādīja KP.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti