Rīta Panorāma

Igaunijā turpinās izmantot «AstraZeneca» vakcīnu pret Covid-19

Rīta Panorāma

Lielbritānijā plāno paplašināt policijas pilnvaras

Analizē Latvijas un Lietuvas uzņēmējdarbības atbalsta sistēmu

Ko varam mācīties no Lietuvas uzņēmējdarbības veicināšanai

Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Ekonomikas institūtā tapis apjomīgs pētījums par uzņēmējdarbības atbalsta sistēmas konkurētspējas paaugstināšanas iespējām Latvijas–Lietuvas pierobežas reģionos. Pētījumā salīdzināts, kāda palīdzība tiek sniegta uzņēmējiem Latvijā un Lietuvā, un apkopoti ieteikumi, ko Latvija varētu mācīties no saviem kaimiņiem, lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi. 

Pētījuma rezultāti un ieteikumi apkopoti 300 lappušu biezā grāmatā. "Mūsu grāmatā mēs apkopojām ilgstoša pētījuma rezultātus. Analizējām uzņēmējdarbības atbalsta vidi Latvijā un Lietuvā, īpaši pierobežu reģionos. Pielietojām sistemātisku pieeju, lai novērtētu uzņēmējdarbības atbalsta organizāciju (valsts un pašvaldību organizācijas, nevalstiskais sektors, privātais sektors) darbības efektivitāti," pastāstīja LZA Ekonomikas institūta direktore Ņina Linde.

Pētījums iezīmē atšķirības starp abām kaimiņvalstīm. Lietuvā atbalsts uzņēmējdarbībai strādā efektīvāk. Iespējams, tas ir iemesls, kāpēc lietuvieši daudz aktīvāk izvērš savu uzņēmējdarbību Latvijā nekā mēs Lietuvā. Lai gan Latvijā iedzīvotāju skaits ir mazāks, dažādu uzņēmējdarbību atbalstošu organizāciju, tajā skaitā valsts un pašvaldību paspārnē esošo, pie mums ir vairāk nekā Lietuvā un to veicamais darbs nereti pārklājas. 

"Uzņēmējdarbības atbalsta organizāciju skaits ir daudz lielāks un atbalsta sniegšana ir sadrumstalotāka. Mēs novērojam zemu efektivitāti šim atbalstam un nepieciešamību šo fragmentārismu mazināt," norādīja Linde.

Lietuvas likumdošanā vairāk tiek domāts par to, kā uzņēmējiem palīdzēt. Ir pat īpašs likums par mazo un vidējo uzņēmumu attīstību. Latvijā uzņēmējdarbības vide ir sarežģītāka.

"Saskatījām, ka uzņēmējdarbību kontrolējošu, uzraugošu normatīvo aktu īpatsvars ir daudz lielāks nekā likumu, kas veicina uzņēmējdarbības attīstību," sacīja Linde.

Tikmēr lietuvieši no Latvijas var pamācīties, kā veidot dažādus biznesa inkubatorus. Grāmatā  apkopoti arī uzņēmēju viedokļi, kā atbalsta organizāciju darbu varētu uzlabot, lai tas būtu efektīvāks, un izstrādāti ieteikumi izmaiņām likumdošanā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt