Ko par gāzes un elektrības cenām domā iedzīvotāji? Ielu intervijas Grobiņā

Par gāzes un elektrības cenu kāpumu lielu izbrīnu vairums Latvijas Radio uzrunāto iedzīvotāju vairs neizrāda, gluži kā samierinoties ar neizbēgamo likteni un izdevumu palielināšanos. Daudzās mājsaimniecībās vēl neesot skaidrības, kāda būs situācija ar gāzes izmaksām no jaunā gada.

Ko par gāzes un elektrības cenām domā iedzīvotāji? Ielu intervijas Grobiņā
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

„Neko labu, es nevēlos tādos vārdos izteikties, kā es gribētu pateikt; nav ko teikt. Varētu algas tā celt, kā ceļ cenas visam,” sacīja vīrietis Grobiņā.

Grobiņā Latvijas Radio satika vairākus iedzīvotājus, kuri par elektrības un gāzes cenu kāpumu raustīja plecus, kāds pauda savu neapmierinātību, vēl kāds centās pieņemt notiekošā neizbēgamību. Citi tikmēr aicināja valsts mērogā sākt atbalstīt saules paneļu izvietošanu mājsaimniecībās.

Latvijas Radio uzrunāja divas bērnu mammas, no kurām viena ar ģimeni jau pārcēlusies no ārzemēm uz dzīvi Latvijā, bet otra vēl grasās to darīt.

„Citi cilvēki pat gaida trīs reizes lielāku cenu gāzei. Mēs paši vēl neko nezinām, bet šobrīd gāzi lietojam taupīgi, cik vien varam. Jāgaida janvāris un februāris, tad redzēsim,” sacīja sieviete.

“Tagad, kad mājās ir mazs bērns, ir jābūt siltākām telpām, tāpēc patēriņš pieaug. Mēs prognozējam, ka par elektrību mēnesī būs jāmaksā aptuveni 500 eiro. Apkurei izmantojam  siltumsūkni,” atklāja jaunā māmiņa.

Kurzemes pusē ir atkusnis, un gluži kā pilošas ūdens lāses no koku zariem sāk kust nauda no cilvēku maciņiem, kas paredzēta mājsaimniecību uzturēšanai.

Grobiņas mājražotāja un maizes cepēja Ausma Konovaļčika, kura cepšanai izmanto profesionālu elektrības krāsni, novērojusi, ka cenu kāpums ir ne tikai elektrībai un gāzei. Viņa par divreiz augstāku cenu šogad sākusi iepirkt ķirbju sēklas un miltus. Ausma apsver pat iespēju mainīt mājražotāja statusu uz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju, cerot, ka tā varbūt būs izdevīgāk saimniekot.

„Cik man būs tā cena, es nezinu. Protams, tas viss biedē, kā tas var nebiedēt. Es jau pacēlu cenu, kad sēklas kļuva dārgākas. Brīžiem negribas par to domāt. Ja kādreiz es ņēmu miltus divām nedēļām par 99 eiro, tad tagad es par to pašu daudzumu maksāju 163 eiro. „Dobeles dzirnavnieks” skaidro, ka sadārdzinājušās loģistiskas izmaksas, ir sīki graudi, mazāks iekūlums, graudu cena kāpusi, elektrības un degvielas cenas… Nu viss,” pauda mājražotāja.

Grobiņas pilsētā ne viena vien mājsaimniecība izmanto gāzes apkuri. Parasti tie ir izlīdzinātie maksājumi visa gada garumā.

Pensionāre Gunta jau rēķina, kā mainīsies izmaksas viņas mājsaimniecībā. Guntas kundzes acīs intervijas beigās sariesās asaras. Viņa pauda, ka divatā pensionāri vēl varot iztikt, bet, ja tādi maksājumi jāsedz vienam, jau esot jāsāk domāt, kā māju nodot bērnu rokās.

KONTEKSTS:

Lai kompensētu straujo elektroenerģijas cenu kāpumu ziemas sezonā, plāno elektroenerģijai uz pusi samazinās sadales pakalpojuma tarifu. Iecerēts paplašināt arī mājokļa pabalsta saņēmēju loku, bet iepriekš apspriestā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšana netika atbalstīta.

Iepriekš Ekonomikas ministrija rosināja PVN likmi no pašreizējā 21% līdz 5% samazināt arī dabasgāzei. AS "Latvijas gāze" ir paziņojusi, ka dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām no 2022. gada 1. janvāra atkarībā no patēriņa apmēra pieaugs robežās no 54,2% līdz 93%. 

No šā gada 1. novembra visām aizsargātā lietotāja grupām jau par 10 eiro tika palielināts atbalsts norēķiniem par elektroenerģiju, tādējādi kompensējot straujo elektroenerģijas cenu kāpumu. To paredz valdībā atbalstītie grozījumi aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma noteikumos. Savukārt seniori, kas ir vecāki par 60 gadiem un kas vakcinējušies pret Covid-19, piecus mēnešus var saņemt 20 eiro ikmēneša pabalstu energoresursu cenu sadārdzinājuma kompensēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt