Sadaļas Sadaļas

Eiro fokusā

Covid pandēmija ietekmējusi arī veselības apdrošināšanu

Eiro fokusā

Lidostā "Rīga" sarūk pasažieru skaits, attīstās aviācijas kravu segments

Ko ASV ekonomikai sagaidīt no Baidena?

Ko ASV ekonomikai gaidīt no Baidena?

Jaunievēlētajam Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidentam demokrātam Džo Baidenam priekšā gana daudz izaicinājumu. Steidzami risināma ir Covid-19 krīze, kas ievērojami iedragājusi ASV ekonomiku. Tieši cīņu ar vīrusu Baidens norādījis kā būtiskāko, lai ASV ekonomiku atkal uzceltu uz kājām. Tāpat sagaidāms, ka Baidena ekonomikas politikā svarīga loma tiks atvēlēta arī klimata pārmaiņām.

ĪSUMĀ:

 • Jaunais ASV prezidents cīņai ar pandēmiju nosaka augstāko prioritāti.
 • Pandēmija un ekonomikas atveseļošana ir starp četrām galvenajām prioritātēm.
 • ASV samazinās bezdarbs; IKP gada pieaugums 3. ceturksnī - 33%.
 • IKP izaugsmi veicinājis tēriņu kāpums, pateicoties stimulēšanas programmai.
 • ASV Kongress nespēj vienoties par jaunu ekonomikas stimulu paketi.
 • FRS: jauna stimulu pakete ir "absolūti būtiska" ekonomikas atbalstīšanai.
 • Bijusī ministre: Ekonomikas problēmu risināšana bez cīņas pret Covid-19 nav iespējama.
 • Liberāļi pieprasījuši paaugstināt nodokļus bagātajiem; gaidāma sīva pretestība.
 • Republikāņi arī kā kaitniecību ekonomikai saredz Baidena plānu klimata pārmaiņu ierobežošanai.
 • Baidena prezidentūras laikā būs aktuāls jautājums arī par attiecībām ar Ķīnu.
 • Baidens solījis "agresīvu" rīcību jautājumā ar Ķīnu; tarifu atcelšana maz ticama.

Līdzīgi kā vairākās Eiropas valstīs, arī ASV tiek sasniegti arvien jauni ar Covid-19 inficēto skaita rekordi. Saprotams, ka ekonomika ir smagi ietekmēta. Jaunievēlētais ASV prezidents Baidens pirmdien, 9. novembrī, nosauca to zinātnieku vārdus, kas vadīs viņa administrācijas Covid-19 krīzes komandu. Tādējādi viņš licis noprast, ka plāno cīņai ar pandēmiju noteikt augstāko prioritāti jau ar pirmajām savas prezidentūras dienām, un kopā ar šo ir jārisina arī problēmas ekonomikā.

Pandēmija un ekonomikas atveseļošana ir starp četrām galvenajām Baidena un topošās viceprezidentes Kamalas Harisas prioritātēm.

Darbu ASV zaudējuši vairāki desmiti miljoni amerikāņu. Tomēr pirms dažām dienām publicētie dati par bezdarbu liecina, ka oktobrī tas samazinājies līdz 6,9% salīdzinājumā ar 7,9% septembrī. Līdz ar to reģistrēts teju par procentu straujāks kritums par prognozēto. Iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn palielinājies par 33%. Līdz ar to reģistrēta straujākā izaugsme kopš šo datu apkopošanas sākšanas 1947. gadā. Savukārt otrajā ceturksnī ASV ekonomika gada griezumā saruka par 31%. Ekonomikas izaugsmi pagājušajā ceturksnī galvenokārt veicinājis iedzīvotāju patēriņa un uzņēmumu izdevumu kāpums, pateicoties ASV valdības apjomīgajai ekonomikas stimulēšanas programmai.

Tomēr ASV Kongress joprojām nespēj vienoties par jaunu ekonomikas stimulu paketi. Jau mēnešiem ilgi ekonomisti lūdz Vašingtonu finansēt ekonomikas atveseļošanu, tomēr sarunas nonāk strupceļā, jo republikāņi noraida demokrātu vēlamo izdevumu apjomu.

Kā atzinis Federālās rezervju sistēmas (FRS) vadītājs Džeroms Pauels, jauna stimulu pakete ir “absolūti būtiska” ekonomikas atbalstīšanai.

Tirgus dalībnieki uzskata, ka Baidena uzvara palīdzēs pieņemt lielāku fiskālo stimulu paketi nekā tad, ja būtu pārvēlēts Donalds Tramps. Kā atzinusi miljardiere, bijusī ASV tirdzniecības ministre Penija Prikere, ekonomikas problēmu risināšana bez cīņas pret pandēmiju nav iespējama.

Lai ar pandēmiju cīnītos, Baidens uzsvēris, ka tiks tērēts tik daudz, cik nepieciešams. Nākamajā desmitgadē viņš plāno palielināt federālo deficītu par vairāk nekā 5 triljoniem dolāru, lai gan tas jau sasniedz 3,3 triljonus dolāru jeb 16% no IKP. Savā kampaņā Baidens atbalstījis plānus atlaist studentu ņemtos kredītus vai, piemēram, piešķirt naudu mazajiem uzņēmumiem. Liela nauda tiktu ieguldīta arī tādās jomās kā tīra enerģija, infrastruktūra un sabiedriskais transports.

Kā norādījis bijušais Baidena ekonomikas padomnieks Džareds Bernstīns, ir daudz darāmā, lai ekonomika turpinātu atgūties.

Jautājumi patiesi ir dažādi un ne tikai saistāmi ar pandēmiju. Ienākumu nevienlīdzība ASV palielinās līdz augstākajam līmenim vairāk nekā 50 gadu laikā, tādēļ liberāļi ir pieprasījuši paaugstināt nodokļus bagātajiem, ko saskaņā ar aptauju rezultātiem sabiedrībā plaši atbalsta. Kampaņas laikā Baidens aicināja mainīt daļu no Trampa parakstītajiem nodokļa samazinājumiem. Tiek lēsts, ka dažādas Baidena piedāvātās nodokļu izmaiņas nākamo desmit gadu laikā varētu ienest 3 triljonus ASV dolāru – naudu, kas būtu noderīga laikā, kad pandēmijas dēļ uzbriest valsts parāds. Tomēr, līdzīgi kā ar jauno ekonomikas stimulu paketi, arī šiem Baidena plāniem gaidāma sīva pretestība no republikāņiem un arī uzņēmējdarbības grupām, kas jebkuru nodokļu paaugstināšanu saredz kā ekonomikai kaitējošu.

Kā kaitniecību ekonomikai republikāņi saredz arī Baidena plānus attiecībā uz klimata pārmaiņām. Pavasarī Baidens piedāvāja plašu priekšlikumu, kas esot vērienīgākais, ko jebkad kāds Amerikas prezidenta kandidāts šajā jomā izvirzījis. Tas ietvēra, piemēram, ieguldījumus 400 miljardu ASV dolāru apmērā atjaunojamās enerģijas pētniecībā, pusmiljonu elektrisko transportlīdzekļu uzlādes staciju celtniecību un citus pasākumus. Jautājums – kādus soļus Baidens izvirzīs kā galvenos, lai ar klimata pārmaiņām saistītos plānus panāktu ar pēc iespējas saudzīgāku ietekmi uz ekonomiku?

Baidena prezidentūras laikā nekur nebūs pazudis un joprojām būs aktuāls jautājums arī par attiecībām ar Ķīnu. Ir skaidrs, ka Baidens centīsies mainīt Trampa ekonomikas politiku šajā jomā, tomēr jautājums, cik lielā mērā viņš to spēs un vēlēsies. Baidens solījis "agresīvu" rīcību jautājumā ar Ķīnu, un tikai nedaudzi sagaida, ka viņš drīzumā atcels Trampa uzliktos tarifus. Arī no bijušā viceprezidenta ir dzirdēta tarifu idejas atbalstīšana, tikai citos apstākļos. Un, tāpat kā Tramps, arī viņš ir apsolījis atdzīvināt amerikāņu rūpniecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt