Ārpus Rīgas

Vasarai iesilstot, palielinājies lidotgribētāju skaits reisā Rīga-Liepāja

Ārpus Rīgas

''Ziemeļlatvijas'' galvenā redaktore Ingūna Johansone par pieturas celšanu Smiltenē

Kartupeļu ražas vākšana šogad kavējas

Kartupeļu ražas vākšana šogad kavējas

Agro kartupeļu šķirnes no laukiem jau tiek vāktas. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu raža nav tik laba, un arī pie novākšanas varēja ķerties vēlāk nekā pērn. Šī tendence, kā prognozē kartupeļu audzētāji, saglabāsies arī attiecībā uz vēlāko kartupeļu šķirņu novākšanu, kas šogad, visticamāk, sāksies tikai septembra vidū. Precīzāk gaidāmo ražas apmēru ir pāragri prognozēt. Daudz ko ietekmēs laika apstākļi.

Agro kartupeļu vākšana šogad, ja salīdzina ar iepriekšējiem gadiem, ir aizkavējusies, vācot jauno ražu, stāsta Daugavpils novada Višķu pagasta zemnieku saimniecības ''Lieldzirnas'' saimnieks un kartupeļu audzētājs Sergejs Gerasimovs. Arī pirmā raža nav tik laba kā pērn, to iespaidoja laika apstākļi:

“Šogad raža ne tik liela kā pagājušo gadu, agrajiem kartupeļiem ražas nav, jo maijs bija ļoti auksts un sauss, un ražu saņēmām gandrīz mēnesi vēlāk nekā pērn. Tomēr tas mitrums, kas bija jūlija sākumā, deva ražu. Var dzīvot.”

Agrie kartupeļi nonāk vietējos tirgos. Pēteris savu jauno kartupeļu ražu uz apkaimē lielāko - Daugavpils tirgu ved no Saukas pagasta Viesītes novada, saimnieks stāsta, ka raža šogad vidēja:

“Gandrīz 100 kilometrus vedu kartupeļus uz šejieni, katru gadu mēs stādījām kartupeļus aprīļa vidū, šogad aprīļa beigās, audzējam zem plēvēm. Mums smilšaina zeme, tāpēc vēl izauga. Taču noiets nav liels - vidēji pieci maisi pa dienu.”

Vietējiem zemniekiem tirgū ar agrajiem kartupeļiem nākas konkurēt ar ievestajiem kartupeļiem no citām valstīm, to tirgū daudz un ne katrs pircējs spēj to atklāt,

stāsta kartupeļu audzētājs, lai gan atzīst - cena kartupeļiem nav slikta, noiets gan varētu būt labāks.

Precīzāk gaidāmo ražas apmēru ir pāragri prognozēt, situācija katrā no laukiem ir dažāda, tā raksturojot kartupeļu ražu šogad, atzīst Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle":

“Par rudens ražām vēl ir par agru spriest, tur kartupeļi vēl aug un laika gana augt; bumbuļu skaits, kas ir aizmeties ir ļoti dažāds. To kopējo ražu, kas būs, varēs pateikt rudenī. Tiem, ko rok pašlaik, bumbuļi ir smuki un rezultāts ir smuks, bet par vēlajiem vēl agri spriest.''

Masveida kartupeļu ražas novākšana parasti ir septembra sākumā, bet šogad, visdrīzāk, tā varētu būt prognozējama septembra vidū, vismaz par nedēļu vēlāk, nekā ierasts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti