Rīta Panorāma

Starptautisks profesionālo teātru festivāls bērniem un jauniešiem «Eju meklēt!»

Rīta Panorāma

Intervija ar Nauri Puntuli, Miervaldi Jenču un Guntaru Ruņģi

Intervija ar Ēriku Kalnmeieru ģenerālprokuroru

Kalnmeiers par ASV kritiku finanšu sektoram: Tā ir sarkanā kartīte visai valstij

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers uzskata, ka ASV aizrādījumi par problēmām Latvijas finanšu sektorā cīnīties ar naudas atmazgāšanu nav pārmetums vienai bankai vai institūcijai, bet visai valstij kopumā.

Kalnmeiers LTV “Rīta panorāmā” norādīja, ka ASV pārmetumi ir “sarkanā kartīte valstij kopumā”, un nevajag nodalīt kādu atsevišķu iestādi – Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, valdību vai Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu.

“Tā ir valsts atbildība kopumā. Vēsturiski Latvijas vīzija un virzība bija, ka mēs tuvāk nekā Rietumi esam banku zeme. Vai atbilstoši finanšu sektora lielumam bija izveidoti kontroles mehānismi? Es teiktu, ka nē,” sacīja Kalnmeiers.  

Viņš arī norādīja, ka Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests līdz šim darbojās atbilstoši tam pieejamiem resursiem un adekvāts atbalsts tam ir tikai pēdējās valdības laikā.

Ģenerālprokurors sacīja, ka, piemēram, pērn dienests saņēma teju 18 000 ziņojumu, kuri bija jāizvērtē, bet dienestā strādā vien 35 cilvēki, un analītiķu algas ir no 800 līdz 1300 eiro uz papīra.

KONTEKSTS:

Februāra vidū ASV Finanšu ministrijas noziegumu apkarošanas institūcija “FinCEN” paziņoja par plāniem noteikt sankcijas "ABLV Bank" par iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās. “FinCEN” norādīja, ka banka līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties  mazināt draudus savām darbībām. Tas radīja bankai grūtības, un rezultātā ārkārtas akcionāru pilnsapulce 26. februārī pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju. "ABLV Bank" pēc aktīvu apjoma pērn beigās bija trešā lielākā banka Latvijā.

Marta sākumā Latvijā darba vizītē ieradies ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks pretterorisma jautājumos Maršals Bilingslijs, lai pārrunātu situāciju Latvijas finanšu sektorā un vienotos par tālāko sadarbību. ASV finanšu tirgus uzraugs sagaida no Latvijas aktīvāku rīcību, vēršoties pret augsta riska darījumu apkalpošanu Latvijas komercbankās.

Tikmēr valdība uzdevusi Finanšu ministrijai kopā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK) izstrādāt jaunu nodevu bankām par čaulas kompāniju. Valdības mērķis ir šādu uzņēmumu daļu Latvijas bankās samazināt uz pusi.

5 komentāri
Anonīms lietotājs 18792
Apnicis. Kādai "visai valstij kopumā"? MAN, kā valsts sastāvdaļai, NAV!!! Es daru savu darbu godīgi un, ja daru to ļoti labi, mans atalgojums ar gadiem pieaug. Kalnmeier, nevajag uzraugošo nespēju vai negribēšanu izsmērēt pa visu tautu, - zemniekiem, skolotājiem, bērniem, penšiem, u.c., kas NAV LĪDZATBILDĪGI !!! Tā ir tieši Jūsu atbildība un sarkanā kartīte ir tieši un tikai tiem, kuru pienākums bija kontrolēt un nepieļaut ne naudas atmazgāšanu, ne valsts nozagšanu, ne politisko korupciju, ne Eiropas fondu izdāļāšanu, ne OIK krāpnieku balstīšanu, utt. Pretīgi klausīties kā nespējnieki savu nekompetenci pārvērš par kolektīvo bezatbildības farsu! Un analītiķu algas te nav vainīgas, - kā strādā, tā maksā, bet darbs vispirms! Nu, palielinās rumpīšiem algu 2x, kas, viņi pēkšņi gudrāki un čaklāki kļūs? NĒ. Tas jau ir 100x pierādīts, pēdējais - e-veselība, - maksāja labi, bet projekta vadība NVD kā bija, tā palika nekompetenta.
Gunars Pušīlovs
Un kuri tad ir tie kam tie kukuļi tika doti, VAI TAD TIE NAV JĀSODA???????????
Anonīms lietotājs 17952
TĀ PIRMĀM KĀRTĀM IR SARKANĀ KARTĪTE pašam prokuroram, kas tikai aizņem savu vietu un strādā tukšgaitā!!!
Anonīms lietotājs 18792
Tā ir sarkanā kartīte VISAI TIESĪBSARGĀJOŠAJAI UN UZRAUGOŠAJAI SISTĒMAI LV. Sāc ar sevi, Kalnmeier, atkāpies kā nespējīgs veikt savus pienākumus! Un paņem līdzi visus draugus, kas aizņem vietu, bet darbu nedara!
Kremilek Rukis
Nav jau tik svarīgi, ko te tagad kād prokurors vai politiķis (lūkojot pasargāt savu ādu) saka. Svarīgi ir tas, ka krievi nu redz: ASV gluži labi zina, kas te notiek - un krieviem tāpēc ir laba motivācija pārcelt šo "biznesu" kaut kur citur. Tāpēc neatkarīgi no visādiem fuktukiem, Latvijas banku sistēma attīrīsies. Žēl tikai, ka "biznesa" veidotāji tepat vien paliks un un paliks arī viņu uz Kremli vedošās raustāmās saitītes.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti