Jūrmalā apkures tarifs no 1.oktobra pieaugs divas reizes; būtisks sadārdzinājums arī citviet Vidzemē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izvērtējusi un 15. septembrī apstiprinājusi jaunus siltumenerģijas apgādes pakalpojuma tarifus septiņiem komersantiem Vidzemē. Līdz ar to Jūrmalā apkures tarifs no 1. oktobra būs vairāk nekā divas reizes lielāks. Būtisks sadārdzinājums gaidāms arī Cēsīs, Valmierā, Ogrē.

SPRK informēja, ka visi apstiprinātie tarifi robežās no 91,66 līdz 225,62 eiro/MWh spēkā stāsies šā gada 1. oktobrī.  Valsts noteiktais atbalsts mājsaimniecībām tiks piemērots no šā gada 1. oktobra.

 • SIA "Jūrmalas siltums" siltumenerģijas tarifs Jūrmalā no š.g. 1. oktobra būs 225,62 eiro/MWh jeb vairāk nekā divas reizes lielāks, salīdzinot ar šobrīd piemēroto. Kopš šā gada 1. augusta komersants piemēro tarifu 92,76 eiro/MWh.

Tarifa izmaiņas ietekmējis kurināmā (šķeldas un dabasgāzes) cenas pieaugums, kā rezultātā kurināmā izmaksas komersantam pieaugušas vairāk nekā trīs reizes, skaidroja SPRK. Apstiprinātajā tarifā no saražotā siltumenerģijas daudzuma, izmantojot šķeldu, plānots saražot 57%, bet izmantojot dabasgāzi – 43%.

 • SIA "Adven Latvia" siltumenerģijas tarifs Cēsīs no šā gada 1. oktobra būs 146,95 eiro/MWh, kas ir par 83% lielāks, salīdzinot ar šobrīd piemēroto.  Kopš šā gada 1. jūlija komersants piemēro tarifu 80,15 eiro/MWh.

Tarifa izmaiņas ietekmējis kurināmā (dabasgāzes un šķeldas) cenas pieaugums, kā rezultātā vidējās kurināmā izmaksas komersantam pieaugušas vairāk nekā 2,5 reizes. No kopējā saražotā siltumenerģijas daudzuma, izmantojot šķeldu, plānots saražot 65%, izmantojot dabasgāzi – 33% un, izmantojot kokskaidu granulas, – 2%.

 • SIA "Valmieras ūdens" siltumenerģijas tarifs Valmierā, Valmieras pagasta Viestura laukumā un Burtnieku pagastā no šā gada 1. oktobra būs 158,54 eiro/MWh jeb par 86% lielāks, salīdzinot ar šobrīd piemēroto. Kopš šā gada 1. jūlija komersants piemēro tarifu 85,08 eiro/MWh.

SPRK skaidroja, ka tarifa izmaiņas ietekmējis iepirktās siltumenerģijas izmaksu teju divkāršs pieaugums. SIA "Valmieras ūdens" siltumenerģiju iepērk no trim komersantiem. Diviem no tiem – AS "Valmieras piens" un AS "Valmieras enerģija" – ir SPRK regulēts tarifs (abiem SPRK izvērtētais un apstiprinātais tarifs stāsies spēkā no š.g. 1. oktobra).

 • SIA "Ogres namsaimnieks" siltumenerģijas tarifs Ogrē no šā gada 1. oktobra būs 108,95 eiro/MWh jeb par 18% lielāks, salīdzinot ar šobrīd piemēroto, savukārt maksa par uzstādīto jaudu ir nemainīga – 21,70 eiro/kW/gadā. Kopš š.g. 1. jūlija komersants piemēro tarifa siltumenerģijas komponenti 92,36 eiro/MWh.

SPRK norādīja, ka tarifa izmaiņas ietekmējis iepirktās siltumenerģijas izmaksu pieaugums. SIA "Ogres namsaimnieks" lielāko daļu (72%) lietotājiem nodotās siltumenerģijas iepērk no trīs ražotājiem –  SIA "MS Siltums", SIA "Elektro bizness" un "Ogres bioenerģija" –, savukārt pārējo (28%) ražo deviņās SIA "Ogres namsaimnieks" katlumājās, kā kurināmo izmantojot dabasgāzi.

 • SIA "Baložu komunālā saimniecība" siltumenerģijas tarifs Baložos no šā gada 1. oktobra būs 116,70 eiro/MWh, kas ir par 61% lielāks, salīdzinot ar šobrīd piemēroto. Kopš šā gada 1. jūnija komersants piemēro tarifu 72,46 eiro/MWh.

SIA "Baložu komunālā saimniecība" visu lietotājiem nodoto siltumenerģiju iepērk no SIA "Baložu siltums", kas to saražo, izmantojot šķeldu (94%) un dabasgāzi (6%). Attiecīgi SIA "Baložu komunālā saimniecība" tarifa pieaugums saistīts ar SIA "Baložu siltums" ražošanas tarifa izmaiņām, kas stāsies spēkā šā gada 1. oktobrī. Proti, SIA "Baložu siltums" ražošanas tarifs pieaugs par 63% līdz 97,15 eiro/MWh (šobrīd spēkā 59,59 eiro/MWh). Līdzīgi kā citur, arī šeit izmaksu izmaiņas nosaka kurināmā (šķelda, dabasgāze) cenu pieaugums.

 • Ogres novada pašvaldības SIA "MS siltums" no šā gada 1. oktobra četros ciemos – Madlienā, Suntažos, Ķeipenē un Lauberē – būs 99,54 eiro/MWh, kas ir par 71% lielāks, salīdzinot ar šobrīd piemēroto. Visās četrās katlu mājās SIA "MS Siltums" kā kurināmo izmanto šķeldu un kokskaidu granulas. Kopš 2021. gada 1. novembra komersants piemēro tarifu 58,1 eiro/MWh.

Tarifa izmaiņas veido kurināmā (šķeldas un kokskaidu granulu) cenu pieaugums, kā rezultātā komersantam kurināmā izmaksas pieaugušas teju 2,8 reizes, norādīja SPRK.

SIA "Kocēnu komunālā saimniecība" no šā gada 1. oktobra siltumenerģijas tarifi pieaugs piecos ciemos robežās no 96,2 līdz 149,05 eiro/MWh:

 • Zilākalnā pašlaik tiek piemērots tarifs 55,18 eiro/MWh. Salīdzinot ar spēkā esošo kopš 2021.gada 1. novembra, jaunais tarifs pieaugs par 66% līdz 91,66 eiro/MWh;
 • Kocēnos pašlaik tiek piemērots tarifs 62,09 eiro/MWh. Salīdzinot ar spēkā esošo kopš šā gada 1. maija, jaunais tarifs pieaugs par 55% līdz 96,20 eiro/MWh;
 • Rubenē pašlaik tiek piemērots tarifs 62,70 eiro/MWh. Salīdzinot ar spēkā esošo kopš 2021. gada 1. novembra, jaunais tarifs pieaugs par 58% līdz 99,22 eiro/MWh;
 • Vaidavā pašlaik piemēro 67,04 eiro/MWh. Salīdzinot ar spēkā esošo kopš 2021. gada 1. novembra, jaunais tarifs pieaugs par 54% līdz 103,21 eiro/MWh;
 • Bērzainē pašlaik piemēro 79,29 eiro/MWh. Salīdzinot ar spēkā esošo kopš š.g. 1. marta, jaunais tarifs pieaugs par 88% līdz 149,05 eiro/MWh.

Tarifu izmaiņas saistītas ar šķeldas cenas palielinājumu (Kocēnos, Rubenē, Vaidavā un Zilākalnā) un kokskaidu granulu cenas palielinājumu (Bērzainē), kā rezultātā komersantam pieaugušas iepirktā kurināmā izmaksas, skaidroja SPRK. Kocēnos siltumenerģijas ražošanai kā kurināmo izmanto šķeldu (91%) un kokskaidu granulas (9%). Rubenē, Vaidavā un Zilākalnā siltumenerģijas ražošanai izmanto tikai šķeldu, bet Bērzainē – tikai kokskaidu granulas.

 

Regulatorā atzīmēja, ka visi septiņi komersanti noteiktos (piedāvātos) siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinus un pamatojumus iesniedza SPRK šā gada 29. un 30. augustā. Savukārt viens komersants noteikto (piedāvāto) saražotās siltumenerģijas tarifu un tā pamatojumu SPRK iesniedza šā gada 1. septembrī. SPRK, izvērtējot komersantu iesniegtos pamatojumus, secināja, ka noteiktie (piedāvātie) tarifi ir pamatoti un atbilstoši metodikai.

SPRK vērsa uzmanību, ka mājsaimniecību lietotājiem rēķinos ar šā gada 1. oktobri automātiski tiks piemērots valsts noteiktais atbalsts. Tas veidosies 50% apmērā no starpības starp konkrētajā brīdī spēkā esošā siltumenerģijas tarifa un iepriekšējā apkures sezonā valstī noteiktā siltumapgādes tarifu sliekšņa 68 eiro/MWh.

27.septembrī Ministru kabineta sēdē plānots skatīt valdības ieceri šo atbalstu palielināt, atzīmēja SPRK.

Nepieciešamības gadījumā finansiālu atbalstu siltumapgādes pakalpojuma izmaksu segšanai maznodrošinātās un trūcīgās personas var saņemt, vēršoties pašvaldības sociālajā dienestā. Iedzīvotāji var vērsties arī pie pakalpojuma sniedzēja (privātmāju un daudzīvokļu namu iedzīvotāji, kuri izmanto tiešos norēķinus) vai apsaimniekotāja (daudzīvokļu namu iedzīvotāji, kuri neizmanto tiešos norēķinus), lūdzot iespēju izmantot izlīdzinātos maksājumus. Piedāvāt izlīdzinātu/speciālu atmaksas grafiku nav komersantu pienākums, taču daļa šādu iespēju saviem lietotājiem piedāvā.

Kopumā SPRK izskatīšanā ir vairāk nekā 30 siltumapgādes tarifu projekti Latvijā – gan tarifu projekti ar pilnu izmaksu izvērtēšanu, gan komersantu pašu noteiktie tarifi, ja mainās tikai kurināmā izmaksas.

 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti