Jauns likums paredz atbalstu Latvijas uzņēmumiem kara Ukrainā seku mazināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai sniegtu valsts atbalstu uzņēmumiem, kuri cietuši no Krievijas militārās agresijas Ukrainā sekām, Saeima 2. jūnijā pieņēma likumu, kas paredz virkni atbalsta pasākumu Krievijas īstenotā kara skartajiem Latvijas uzņēmējiem.

"Pret Ukrainu vērstās Krievijas militārās agresijas dēļ piemēroto sankciju un pretpasākumu izraisīto ekonomisko seku pārvarēšanas atbalsta likums" pieņemts to uzņēmēju atbalstam, kurus skārušas minētās sekas.

Atbalsts uzņēmējiem plānots finanšu instrumentu veidā, kas ļaus nodrošināt tūlītēju atbalstu apgrozāmo līdzekļu nodrošināšanai un likviditātes stabilizēšanai, norādīja Ekonomikas ministrijā.

Uz atbalstu varēs pretendēt saimnieciskās darbības veicēji, kurus ietekmējušas militārās agresijas Ukrainā sekas, kas izpaužas kā pieprasījuma samazināšanās, esošo līgumu darbības pārtraukšana, apgrozījuma samazināšanās, traucējumi piegādes ķēdēs, cenu pieaugums un ierobežojums turpmākām investīcijām. 

Savukārt atbalsts netiks piešķirts saimnieciskās darbības veicējiem, kuriem piemēro starptautiskās vai nacionālās pieņemtās sankcijas.

Ekonomikas ministrija informēja, ka atbalsts uzņēmumiem vairāku miljonu eiro apmērā tiks sniegts finanšu instrumentu veidā:

  • izdevumiem apgrozāmajiem līdzekļiem un investīcijām paredzēts kopējais atbalsts 39 miljonu eiro apmērā, 
  • garantijām paredzēts kopējais atbalsts 22,5 miljonu eiro apmērā,
  • eksporta kredīta garantijām paredzēts kopējais atbalsts 1,3 miljonu eiro apmērā,
  • pašu kapitāla fonda vēl neizlietotais finansējums no valsts budžeta līdzekļiem 32,1 miljonu eiro apmērā tiks novirzīts investīcijām uzņēmumos to biznesa modeļa pielāgošanai, eksporta spējas uzlabošanai, jaunu tirgu iekarošanai, jaunām tehnoloģijām un procesu optimizācijai, kā arī produktu izstrādei Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu krīzes apstākļos, piesaistot privātos finansētājus, tādējādi veicinot finansējuma pieejamību tirgū.

Plānots, ka aizdevumu, garantiju un eksporta garantiju jaunās atbalsta programmas tiks iesniegtas izskatīšanai valdībā tuvākajā laikā,

savukārt pašu kapitāla fonda programma – līdz 2022. gada augustam. 

Atbalsta programmas uzņēmējiem būs pieejamas pēc programmu saskaņošanas ar Eiropas Komisiju. 

Jauno atbalsta programmu īstenošanai paredzēts valsts budžeta finansējums, kas finanšu attīstības institūcijai “Altum” iepriekš piešķirts saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu, Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanai krīzes aizdevumu programmas ietvaros atmaksātais finansējums, kā arī īstermiņa eksporta kredīta garantiju programmas ietvaros atmaksātais finansējums.

Īstenojot atbalsta pasākumus, būs jāievēro komercdarbības atbalsta kontroles regulējuma prasības.

Atbalsta pasākumi nepieciešami, lai, veicinot tirgus pārorientāciju un nodrošinot produktivitāti, sekmētu ekonomiskās situācijas uzlabošanos un kopējo valsts tautsaimniecības stabilitāti, minēts likuma pamatojumā.

Likuma anotācijā norādīts, ka Krievijas militārā agresija ir būtiski ietekmējusi uzņēmējus metālapstrādē, mašīnbūvē, aizsardzības industrijā, būvniecībā, informācijas un komunikācijas tehnoloģijās, kas importē metāla izstrādājumus no Krievijas un Baltkrievijas. Tāpat ir ietekmēta pārtikas pārstrādes nozare, skarot tādu produktu kā graudaugu, augu eļļas, šokolādes, pārstrādātu augļu un dārzeņu, saldumu, maisījumu zīdaiņiem, dzīvnieku barības piegāžu ķēdes Baltkrievijā un Ukrainā. Krievijas militārā agresija būtiski skārusi arī energoapgādes drošību un energoresursu izmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti