Jaunie speciālisti steidz izmantot garantiju programmu hipotekārā kredīta pirmajai iemaksai

Nepilnas divas nedēļas – kopš 1. marta jaunajiem speciālistiem, proti, cilvēkiem vecumā līdz 35 gadiem, ir pieejams valsts atbalsts mājokļu garantiju programmas ietvaros. Jaunajiem speciālistiem atvelētajam atbalstam valsts budžeta finansējums nav pieejams, par garantiju ik gadu ir jāmaksā komisijas maksa 4,8% apmērā, taču interese par tās izmantošanu ir liela.

„Uz šo brīdi esam izsnieguši vairākas garantijas. Precīzāk būtu teikt - četras.

Jaunie speciālisti steidz izmantot garantiju programmu hipotekārā kredīta pirmajai iemaksaiMadara Fridrihsone
  Bet pirmais klients uz šo programmu bija jau pirmajā dienā. Viņš pats atzina, ka ir gaidījis šo programmu vairākus mēnešus, jo tieši šīs pirmās uzkrāšanas problēma bija galvenā, kāpēc viņš bija atlicis mājokļa iegādi,” stāsta Attīstības finanšu institūcijas „Altum” valdes locekle Inese Zīle.

  Programma, par kuras nepieciešamību tika runāts vairāk nekā gadu, sāka darboties 1. martā. Tieši sarežģījumus ar naudas sakrāšanu pirmajai iemaksai kreditētāji, tas ir, komercbankas jau ilgāku laiku min kā vienu no galvenajiem iemesliem, kādēļ daudzi vēl arvien spiesti mitināties īrētos dzīvokļos. „Viens no būtiskiem iemesliem ir nepietiekamais pirmās iemaksas apmērs,” jau iepriekš uzsvēra Latvijas Komercbanku asociācijas kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētājs Ainars Balcers.

  Jaunajiem speciālistiem paredzētā mājokļu garantiju programma gan atšķiras no jau pazīstamās un ļoti pieprasītās atbalsta programmas ģimenēm ar bērniem.

  Pati galvenā atšķirība – par „Altum” garantiju, kas paredzēta pirmās iemaksas segšanai, ņemot kredītu, ir jāmaksā komisijas maksa. Programmas izpratnē par jaunajiem speciālistiem uzskatāmi augstāko vai profesionālo izglītību ieguvuši cilvēki vecumā līdz 35 gadiem.

  Pēc Zīles teiktā, šī ir tā iedzīvotāju daļa, kam hipotekārie kredīti līdz šim bijuši liegti tieši tādēļ, ka nav naudas pirmās iemaksas segšanai. „Tā risina to galveno problēmu, kas ir pirmās iemaksas uzkrāšanas problēma. Mēs redzam, ka jaunajiem speciālistiem bieži vien ir labi ienākumi, stabilas algas, viņi ir gatavi iegādāties pirmo mājokli, bet trūkst uzkrājuma pirmajam maksājumam. Tādēļ programma ir tā, ar kuru mēs risinām šo uzkrājuma problēmu,” teica Zīle.

  Saskaņā ar banku datiem, programmas kritērijiem atbilstoši kredītņēmēji hipotekāro kredītu parasti ņem dzīvokļa iegādei – priekšroka tiek dota divu un trīs istabu dzīvokļiem. Savukārt vidējā kredīta summa nepārsniedz 60 000 eiro. Pērkot šādu dzīvokli, maksimāli pieejamais garantijas apmērs programmas ietvaros varētu būt 12 000 eiro. „Nav ierobežota pirkuma summa, bet ir ierobežota pirmās iemaksas summa – tā ir 20% vai 50 tūkstoši eiro, atkarībā no tā, kurš no šiem kritērijiem pirmais iestājas,” norādīja Zīle.

  Ģimenēm pieejamās mājokļu atbalsta programmas ietvaros dažu gadu laikā garantijas sniegtas vairāk nekā 7000 ģimeņu. Tiek lēsts, ka jaunajiem speciālistiem paredzēto programmu trīs gadu laikā varētu izmantot aptuveni 3000 kredītņēmēju.

  1 komentārs
  Ilze Lasite
  Izcili, ka jaunajām ģimenēm rādās tāda kolosāla iespēja! Jo atsevišķa dzīvokļa pirkums ir daudziem nereāls sapnis - uzkrāt pat pirmajai iemaksai jauniešu ģimenei dažreiz ir pārāk grūti, ne visiem arī vecāki var palīdzēt. Priecē, ka ir varianti, kad valsts var stimulēt jauniešus palikt tēvzemē, nevis zemenes Anglijā vākt. Mums tādas alternatīvas nebija savulaik, bet ņemam hipotēku pie Hipocredit ( https://www.hipocredit.lv/lv ) tieši tad, kad atgriežamies Latvijā no Nīderlandes darbiem – tur ir labi, toties mājās vienmēr ir un būs labāk, tagad šo ALTUM programmu varēšu savam brālim ieteikt, jo viņš vēl iekļaujas vecuma robežās ? Kāda ir jūsu pieredze ar šo programmu? Vai pastāv kādi zemūdens akmeņi? Ko varat ieteikt no reālas dzīves?
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Ekonomika
  Ziņas
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti