Itālija draud bloķēt ES budžetu

Eiropas Komisijas (EK) neapmierinātība ar Itālijas budžetu nākamajam gadam, saniknojusi premjeru Mateo Renci. Emocionālā runā valsts televīzijā viņš draudēja bloķēt Eiropas Savienības (ES) budžetu nākamajam gadam un uzsvēra, ka liela daļa Itālijas budžeta līdzekļu tiek tērēta tieši imigrantiem, kurus citas bloka dalībvalstis nevēlas uzņemt.

Itālijas premjers vērsa uzmanību, ka atļautos budžeta deficīta griestus pārkāpj daudzas ES dalībvalstis, bet Itālijai vislielāko robu rada tieši nelegālā imigrācija, kuru Brisele nespēj apkarot. Pēc Renci teiktā, Itālija maksā Eiropai 20 miljardus, bet pretī saņem tikai 12 miljardus. Turklāt Ungārija un Slovākija maksājumus no Briseles pieņem, bet imigrantus uzņemt atsakās. Renci draudēja uzlikt veto visam bloka budžetam, ja šī problēma netiks atrisināta.

„Ja Eiropa atvērtu durvis imigrantiem, Itālijas izdevumi tūdaļ samazinātos.

Tā vietā, lai vērtu vaļā muti, viņiem vajadzētu vērt vaļā makus un dot savu artavu imigrantu izmitināšanā,” savā uzrunā sacīja Renci.

Zīmīgi, ka tieši šajās dienās Ungārija ķērusies pie jaunas, pamatīgākas sienas izbūves uz robežas ar Serbiju, lai pasargātu valsti no jauna nelegālo imigrantu pieplūduma pa Balkānu koridoru. Tikmēr ES robežkontroles aģentūra "Frontex" secināja, ka par galveno nelegālās imigrācijas maršrutu atkal kļuvusi Vidusjūra, kas nozīmēs vēl lielāku slogu Itālijai.

 „Šogad reģistrēti 145 tūkstoši cilvēku, kas ieradušies Itālijā no Ziemeļāfrikas. Tādēļ “Frontex” operācijas Itālijā ir jāpastiprina. Vairāk nekā 60% no šiem ieceļotājiem ir ekonomiskie imigranti, kuri nesaņems patvērumu,” atzina “Frontex” direktors Fabriče Ledžeri.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vērtējot Renci rīcību, Latvijas Universitātes asociētais profesors Ojārs Skudra Latvijas Radio raidījumā „Pēcpusdiena” norādīja, ka EK rīkotos saprātīgi, ja ņemtu vērā problēmu loku, ar ko Itālija pēdējā laikā saskaras. Tā, pirmkārt, ir bēgļu krīze, kā arī postošā zemestrīce augustā, kas atņēma dzīvību 290 cilvēkiem. Viņaprāt, Renci šādi rīkojies, jo gaidāmajā referendumā par valsts konstitucionālo reformu, kas notiks 4.decembrī, viņam ir ļoti svarīgi uzvarēt un šādiem paziņojumiem viņš mēģina celt savu popularitāti.

Taču Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere Latvijas Radio apliecināja, ja Itālija uzliks veto ES budžetam, tad tas nevarētu radīt lielas problēmas Latvijai. Tāpat viņa uzsvēra, ka ES ir vainojama pie tā, ka šāda situācija ir izveidojusies, jo Itālija jau vairākus gadus lūgusi palīdzību bēgļu jautājumā, bet Eiropa to nav uzklausījusi.

Jau ziņots, ka septiņām eirozonas dalībvalstīm jāsniedz paskaidrojumi par nacionālajiem budžeta projektiem nākamajam gadam. Šādu pieprasījumu EK nosūtīja Itālijai, Spānijai, Kiprai, Beļģijai, kā arī Somijai un Lietuvai.

Beļģijas un Portugāles budžeta projekti atbilst ES noteikumiem, taču komisijai radušās šaubas par valstu spēju tos īstenot. Lietuvai un Spānijai finanšu dokumenti jāatjaunina, jo tur tiek veidotas jaunas valdības. Tikmēr Itālija, kuras ekonomika ir trešā lielākā eirozonā, nākamajam gadam prognozē 2,3% budžeta deficītu, kas ievērojami pārsniedz Briseles gaidīto.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti