Dienas ziņas

Atstādina “Preiļu saimnieka” vadību

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Īres namu trūkums Talsos neļauj piesaistīt speciālistus

Īres namu trūkums Talsos neļauj piesaistīt speciālistus

Multifunkcionālās halles celtniecības plāni Talsu novadā aktualizējuši īres namu trūkumu. Tikmēr uzņēmēji norāda, ka dzīvokļu trūkums jau šobrīd neļauj viņiem attīstīties un celt darba ražīgumu. Talsenieki izpētījuši veiksmes stāstus Vidzemē, tāpēc uzņēmēji ir pārliecināti, ka tas ir paveicams. Ekonomikas ministrija sola, ka nākamajā gadā tiks atvērta programma īres namu būvniecībai. 

Kokapstrādes uzņēmumā "Ingrid D" darbs norit nepārtraukti, taču, lai celtu darba ražīgumu un konkurētspēju, nepieciešami vēl divi inženieri. Meklējot tos novadā, uzņēmums secinājis, ka kokapstrādes speciālisti savu vietu jau atraduši.

"Un, lai mēs piesaistītu kādu no skolas, kur mēs esam apzinājuši Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā... Kur es viņu likšu dzīvot?

Un, atvainojiet, tādus dzīvokļus, kas ir vakardienas – platībās un ergonomikā –, man būtu kauns pat piedāvāt,"

izteicās "Ingrid D" valdes priekšsēdētājs Jānis Grahoļskis.

Uzņēmuma "Krauzers" līdzīpašnieks Kaspars Eihe pastāstīja, ka ir darbinieki, kuri brauc no blakus novadiem. "Līdz ar to agri vai vēlu viņš varbūt gribēs pārcelties uz Talsiem, ja Talsi viņam varēs piedāvāt kvalitatīvu vietu, kur dzīvot," norādīja Eihe.

Talsu novadā ir gan daudzīvokļu nami, kas nekad tā arī nav tikuši pabeigti, gan nupat restaurētas dažu dzīvokļu mājas. Atverot sludinājumu portālus, pašlaik īrei pieejami vien pieci dzīvokļi visā novadā. Ekonomikas ministrijā (EM) norāda, ka šī problēma ir sāpīga reģionu centriem un visām vietām, kur notiek attīstība un ražošana. Nākamajā gadā plānots atvērt īres namu būvniecības programmu, kurā būs pieejami 43 miljoni eiro.

"Tur daudz īres namu nesanāks – varbūt 700 dzīvokļus tikai ir iespējams uzbūvēt. Jāņem vērā, ka pieļaujamā īres maksa, kāda drīkstēs būt, maksimāli ir 5,5 eiro uz kvadrātmetru," pastāstīja EM Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders.

"Tie varētu būt uzņēmēji, kuri attīsta šo īres namu sektoru.

Ja nav uzņēmēju, kuri to var un vēlas realizēt, tad pašvaldības kapitālsabiedrības būtu kā instruments, caur kuru tiktu realizēta īres namu būvniecība,"

rosināja Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone (Nacionālā apvienība).

Tieši tā īres namu problēmu izdevies atrisināt Vidzemes pusē – Valmierā uzbūvēti vairāki, bet Smiltenē viens īres nams. To paveikušas pašvaldību kapitālsabiedrības. Lai gan pašvaldības pašas nevar būt būvētājas, tām jau šobrīd vajadzētu būt skaidrībai par potenciālajām vietām. 

"Apzinām tās teritorijas, kas ir apkārt Talsiem, kas varētu atbilst šiem daudzdzīvokļu namiem, privātmāju būvniecībai.

Un tad pašvaldības puse varētu pievilkt infrastruktūru, sakārtot, lai tam cilvēkam, nākot uz Talsiem, būtu, kur uzbūvēt māju un dzīvot,"

stāstīja uzņēmuma "Krauzers" līdzīpašnieks Eihe.

Īres namu būvniecības programma būs paredzēta tieši reģioniem, nevis Rīgai un Pierīgai. Un plānots, ka programmu varētu veidot kā mājokļu fondu, kurā pēc noteikta perioda tiktu iemaksāta daļa īres maksas.

"Tā nauda, kas mājokļu fondā ienāks, veidos pamatu, lai arī turpmāk varētu šādus īres namus būvēt," norādīja EM pārstāvis Auders.

Viņš uzsvēra, ka būs arī noteiktas ienākumu kategorijas, ar kādām personas varēs pretendēt uz uzbūvētajiem īres namiem. Sākot no 980 eiro uz mājsaimniecību vienistabas dzīvoklī līdz gandrīz 2500 trīs un vairāk istabu dzīvokļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt