Šī gada septembrī un oktobrī ierosināti 11 kriminālprocesi pret uzņēmumu un organizāciju vadītājiem, kuru vadītie uzņēmumi lieto prettiesiski iegūtas datorprogrammas.
Turpinot šī gada pirmajā pusē uzsākto aktīvo pretdarbību nelegālo datorprogrammu izmantošanai, arī gada otrajā pusē "Business Software Alliance" (BSA) sadarbībā ar Valsts policiju un Latvijas autortiesību aizsardzības biedrību “Datorprogrammu autortiesību apvienība” ik nedēļu izlases kārtībā veikusi 10–15 datorprogrammu legalitātes pārbaužu uzņēmumu birojos gan Rīgā, gan reģionos.
Datorprogrammu ražotāji no šiem uzņēmumiem pieprasījuši kompensācijas par nodarītajiem zaudējumiem vairāk nekā septiņdesmit tūkstošus latu apmērā. Septembrī un oktobrī ir izbeigti pieci kriminālprocesi, noslēdzot izlīgumus un vainīgajiem piekrītot samaksāt kompensācijās cietušajiem aptuveni četrus tūkstošus latu. Piemēram, projektēšanas, būvniecības un aprīkošanas būvuzņēmums SIA “Ekoteh būve” kā izlīgumu samaksāja atlīdzību vairāk nekā 900 latu apmērā, bet vairumtirdzniecības SIA “PS Komerc Ltd” — 1600 latu.
“Par nelegālo datorprogrammu izmantošanu neatkarīgi no to vērtības un pārkāpumu izdarīšanas motīviem likumā ir paredzēta atbildība. Ja kopējā nelegāli iegūto datorprogrammu cena ir mazāka nekā 1000 latu, tiek sastādīts Administratīvā pārkāpuma protokols un piemērota soda nauda. Savukārt, ja summā pārsniedz 1000 latu, tad tiek ierosināts kriminālprocess. Papildus sodam abos gadījumos programmu ražotāji var pieprasīt (un parasti to arī dara) kompensāciju datorprogrammu licences cenas apmērā. Prettiesiskā darbība ir dubultneizdevīga, jo datorprogrammu autortiesību īpašniekiem nākas gan maksāt kompensāciju par nelikumīgi iegūto programmu izmantošanu, gan legalizēt šīs programmas turpmākajam periodam,” uzsver BSA pilnvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša.