Ārpus Rīgas

Daugavpilī top pirmā municipālā māja

Ārpus Rīgas

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens par palikšanu amatā un jaunumiem ''Vienotībā''

Grobiņā plāno par 6 miljoniem eiro ieviest bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi

Grobiņā plāno par 6 miljoniem eiro ieviest bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums „Liepājas RAS” varētu būt viena no vietām Latvijā, kur ieviesīs bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi. Tas ievērojami paātrinās atkritumu sadalīšanos un samazinās tos apjomus, kas jāapglabā. Eiropas Savienības prasības paredz samazināt apglabājamo atkritumu apjomu līdz minimumam.

Šobrīd notiek gatavošanās projekta iesniegšanai, lai varētu saņemt atbalstu no Eiropas Savienības. Jau tagad esot skaidrība, ka visiem naudas Latvijā nepietiks, taču cerība saņemt atbalstu joprojām pastāv.

13 gadu laikā Grobiņas novada atkritumu poligonā „Ķīvītes” izveidojušies izmēros iespaidīgi kalni, kur noglabāti sadzīves atkritumi. Uzņēmuma „Liepājas RAS” projektu vadītāja Ritma Dubrovska skaidro, kādas ir atšķirības no tās sistēmas, kas darbojas pašlaik, un tās, ko plāno ieviest, nodrošinot bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi jeb fermentāciju:

„Pašlaik tā ir viena liela šūna ar cauruļvadu sistēmu, ar kuras palīdzību tiek savākta biogāze. Atšķirība ir tāda, ka fermentācija notiek kontrolētā vidē, tādās kā garāžās, kur atkritumi tiek mitrināti, tiek apgādāti ar siltumu, tā paātrinot pūšanas procesu.”

Pēc tam atlikušo masu var izmantot tālākai apstrādei un lietot kompostā. Kaimiņvalstī Lietuvā šāda sistēma jau darbojas, un Ritma Dubrovska uzskata,

''Lietuvas pieredzi var pārņemt, jo mums ir līdzīgs klimats un atkritumu sastāvs. Rezultāti ir vērā ņemami, tos mēs varam sasniegt arī Latvijā un Liepājas reģionā.”

Projekta ieviešana ir ļoti būtiska, jo šādā veidā iespējams pildīt arī Eiropas Savienības prasības, norāda uzņēmuma „Liepājas RAS” valdes loceklis Normunds Niedols:

„Tehnoloģijas, ko izmantojam līdz šim, tās neatbilst stingrākām Eiropas prasībām. Ja atkritumi tiek novietoti ilgāk par trīs gadiem, tā skaitās jau apglabāšana, kas nav pareizi. Tāpēc mēs gatavojam pieteikumu pārstrādes ieviešanai. Ir paredzēts atbalsts 85% apmērā. Kopējās projekta izmaksas varētu būt 6 miljoni eiro.”

Projekta pieteikums jāiesniedz līdz decembra vidum, taču situācija pašreiz nav viennozīmīga, uzsver Normunds Niedols:

„Trīs mēnešu laikā vērtēs projektus. Latvijā šobrīd problēmas, jo visiem reģioniem naudas nepietiks. Getliņi - tā ir puse no Latvijas, domāju, ka viņi paņems visu paredzēto. Mēs ceram, ka nākošgad finansējums tiks rasts no kādas citas programmas, kas netiks realizēta. Mēs ceram, ka finansējums tiks rasts.”

Ja finansējums Grobiņas poligonam būs pieejams, tad bioloģisko noārdāmo atkritumu pārstrāde varētu sākt darboties 2020. vai 2021. gadā.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti