Grasās būtiski ierobežot darījumus ar skaidru naudu

Valdība otrdien, 26. februārī, akceptēja likuma "Par nodokļiem un nodevām" grozījumus, kas paredz būtiski ierobežot darījumus ar skaidru naudu.

Par nodokļiem atbildīgā Finanšu ministrija (FM) likumprojekta anotācijā norāda, ka pašlaik nodokļu maksātājiem, tostarp fiziskajām personām, kas neveic saimniecisko darbību, ir aizliegums veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 7200 eiro. Turklāt, šāds nosacījums ir neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās.

Tomēr, neskatoties uz minēto,

Valsts ieņēmumu dienests nereti konstatē, ka nodokļu maksātāji meklē risinājumus, kā samazināt darījuma patieso apmēru, lai tādējādi varētu norēķināties skaidrā naudā, norāda ministrijā.

Tāpēc FM piedāvā minēto slieksni ar likuma grozījumiem samazināt līdz 3000 eiro. Tiesa, tas neattiektos uz nekustamo īpašumu atsavināšanas darījumiem – tajos skaidras naudas izmantošanu plānots aizliegt, bet transportlīdzekļu atsavināšanas darījumos skaidras naudas summa nedrīkstēs pārsniegt 1500 eiro, liecina likumprojekta anotācija.

FM norāda, ka skaidras naudas aprite ir ēnu ekonomikas galveno komponenšu pamatā, tostarp radot paaugstinātu risku fiktīvu un krāpniecisku darījumu veikšanai un iespējai legalizēt nelikumīgi iegūtos naudas līdzekļus.

Ar skaidras naudas lietošanas ierobežojumiem iecerēts mazināt ēnu ekonomiku un gūt papildu ieņēmumus budžetā – šogad 675 000 eiro, bet turpmāk ik gadu – 900 000 eiro apmērā.

Paredzēts, ka likuma grozījumi pēc to pieņemšanas Saeimā stāsies spēkā šā gada 1. maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti