Gada inflācija maijā - 2,8%

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā (2017. gada maijā, salīdzinot ar 2016. gada maiju), palielinājās par 2,8 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 2,6 % un pakalpojumiem – par 3,6 %.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2017. gada maijā, salīdzinot ar 2016. gada maiju, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, sakaru grupai, kā arī cenu kritumam apģērbiem un apaviem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis palielinājās par 5,1 %. Cenas pieauga piena produktiem, sieram un biezpienam, svaigiem dārzeņiem, pienam, sviestam, kafijai, konditorejas izstrādājumiem, svaigām vai atdzesētām zivīm, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, cūkgaļai, maizei, jogurtam, olām un cukuram.

Apaviem cenas gada laikā samazinājās par 11,1 %, apģērbiem – par 1%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 2,9%. Dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, siltumenerģija un atkritumu savākšana, savukārt lētāka bija dabasgāze.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 3,9%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai (+8,7%), kā arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt cenas samazinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem un pasažieru aviopārvadājumiem.

Vidējais cenu līmenis sakaru grupā palielinājās par 4,5%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija tabakas izstrādājumiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, farmaceitiskajiem produktiem, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā saglabājās nemainīgs

2017. gada maijā, salīdzinot ar 2017. gada aprīli, vidējais patēriņa cenu līmenis saglabājās nemainīgs. Precēm cenas samazinājās par 0,1 %, bet pakalpojumiem palielinājās par 0,4%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām maijā bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, veselības aprūpei, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,5%. Lielākā ietekme uz cenu kāpumu pārtikas grupā bija svaigiem augļiem, kafijai, konditorejas izstrādājumiem, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai un kartupeļiem. Savukārt cenu samazinājums bija svaigiem dārzeņiem, mājputnu gaļai, šokolādei un cukuram.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu grupā vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,3%. Akciju ietekmē cenas samazinājās stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam un alum. Savukārt tabakas izstrādājumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,1%.

Sākoties akciju piedāvājumiem apaviem cenas samazinājās par 6,2%, apģērbiem – par 0,1%.

Veselības aprūpei vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskiem produktiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt cenas samazinājās personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, degvielai.

Jau ziņots, ka, salīdzinot šī gada aprīli ar pagājušā gada aprīli, vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā ir sasniedzis 3,4%,  Savukārt pērn vidējā gada inflācija bija 0,1%

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti