Rīta Panorāma

Skype intervija ar Jāni Krievānu, Emīliju Annu Klišāni un Adrianu Gailīti

Rīta Panorāma

Intervija ar Daci Slavinsku

Intervija ar Jāni Reiru

FM nākamgad piedāvās jaunu veselības nodokli, neceļot kopējo slogu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai nodrošinātu algu celšanu mediķiem un skolotājiem, ir jāpārskata nodokļu sistēma, piemēram, jāveido veselības nodoklis, nepalielinot kopējo nodokļu nastu, otrdien, 16. jūnijā, LTV raidījumā “Rīta panorāma” sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs  (“Jaunā Vienotība”).

Reirs atklāja, ka Finanšu ministrija nāks klajā ar šādu piedāvājumu, jo, lai celtu algas mediķiem un skolotājiem, jāpiedāvā nodokļu izmaiņas, vai arī būs nepieciešama krasa budžeta konsolidācija.

Reirs arī atzina, ka viņš neredz iespējas, “kā mēs varētu nodot valsts budžetu Saeimā bez [papildu līdzekļiem] pedagogu algām un mediķu algām. Mums viennozīmīgi ir jāatrod nauda.”

FM piedāvās noteikt minimālās sociālās garantijas, jo pašlaik Latvija ir viena no retajām valstīm, kur ir iespējams nodarbināt cilvēkus bez sociālajām garantijām, norādīja Reirs.

Minimālās sociālās garantijas ir viens finansējuma avots, un jāveido arī veselības nodoklis, konsolidējot sociālās iemaksas daļu un iedzīvotāju ienākuma nodokli, nepalielinot kopējo nodokļu nastu iedzīvotājiem, skaidroja Reirs.

KONTEKSTS:

Sociālā nodokļa maksātājiem jau no 2018. gada sociālais nodoklis palielināts par vienu procentpunktu, un šīs iemaksas novirzītas veselības aprūpes finansēšanai. Ceļot šo nodokli,  valsts solīja pilnu apmaksātu veselības pakalpojuma grozu, pārējiem valsts apmaksātu tikai pamatpakalpojumus. Taču divu pakalpojumu grozu modeli vēlāk atcēla, turpinot iekasēt palielināto sociālo nodokli.  

Saskaņā ar 2018. gadā Saeimā pieņemto lēmumu mediķu algas 2020. gadā būtu jāpalielina par 20%, taču budžetā tam neatrada pietiekamu finansējumu, mediķu algām izdevies rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas. Arī  skolotājiem darba algas paaugstināšanas grafiks paredz, ka no 2020. gada 1. janvāra pedagogu mēneša zemākā darba algas likmei jāpieaug no 710 līdz 750 eiro, bet 2020. gada septembrī paredzēts pieaugums no 750 līdz 790 eiro, un naudu algu pielikumam no septembra valdība atrada vien jūnija sākumā.  

Tikmēr mediķu un skolotāju organizāciju pārstāvji atklātajā vēstulē augstākajām amatpersonām aprīlī pieprasīja atbilstošu finansējumu un prasīja atsākt sarunas par iepriekš pielemtā finansējuma piešķiršanu pedagogu un mediķu atalgojuma palielināšanai jau šogad un nākamajos gados.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti