Rīta Panorāma

"Mēs arī esam Latvija!"

Rīta Panorāma

"Raksti dzintarā" – sieviešu kora "Dzintars" 70.jubilejas koncerts

Intervija ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu

Finanšu ministre neizslēdz ASV vēršanos pret citām Latvijas komercbankām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas komercbankām ir "ļoti maz laika", lai mazinātu riskanto klientu īpatsvaru, to intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība). Pēc viņas teiktā: ja atsevišķas komercbankas nerīkosies, tad, iespējams, ar tām var notikt tas pats, kas ar "ABLV Bank".

Finanšu ministre atzina, ka Latvijā ir kopumā desmit komercbankas, kur ir liels nerezidentu klientu īpatsvars, līdz ar to lielāks riskanto klientu skaits, tostarp tā sauktās čaulas firmas. Uz slidenas takas var būt jebkura no šīm komercbankām, turklāt – jo lielāks riskanto klientu īpatsvars, jo šī "taka ir slidenāka", paziņoja ministre.

Viņa norādīja, ka bankām ir ļoti maz laika, lai pārorientētos un mazinātu riskanto klientu īpatsvaru. Latvijas Komercbanku asociācijas jaunā vadība to saprotot.

Pēc ministres teiktā: ja Latvija samērā īsā laikā nespēs demonstrēt, ka tā spēj ne tikai konstatēt, bet arī novērst finanšu noziegumus, tad ASV var vērsties gan pret konkrētām komercbankām, gan pret valsti. Tāpēc uzlabojumi nepieciešami arī Latvijas finanšu tirgus uzraudzībā. "Mums ir sistēmiski trūkumi," paziņoja Reizniece-Ozola, norādot, ka šajā gadījumā nav runa tikai par regulatoru – Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK), bet arī Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu un citiem.

Ministre teica, ka FKTK darbs agrāk bijis "bezzobains", bet pēc komisijas vadības nomaiņas pēdējos divos gados FKTK darbā vērojama "pozitīva dinamika". Labāk būtu jāstrādā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam, lai tas mazāk strādātu kā "statistikas apkopotājs", bet vairāk cīnītos ar finanšu noziegumiem. Tāpēc arī šajā dienestā plānota jauna vadība, teica Reizniece-Ozola.

Ministre norādīja, ka Latvijai jāpierāda "visas sistēmas spēja" strādāt un vērsties pret finanšu noziegumiem.

"Ir būtiski jāmainās. Negribu, lai mūs uzskata par pelēku zonu Eiropas Savienības nomalē, kas atmazgā naudu," piebilda ministre.

KONTEKSTS:

Februāra vidū ASV Finanšu ministrijas noziegumu apkarošanas institūcija “FinCEN” paziņoja par plāniem noteikt sankcijas “ABLV Bank” par tās iesaisti naudas atmazgāšanas shēmās. “FinCEN” norādīja, ka banka līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties  mazināt draudus savām darbībām.

Pēc tam, kad ASV paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās, bankai radās grūtības. Naktī uz 24.februāri FKTK pieņēma lēmumu, ka “ABLV Bank” ir iestājusies noguldījumu nepieejamība. Eiropas Centrālā banka (ECB) paziņoja, ka "ABLV Bank" tiks likvidēta, un tās glābšana nav sabiedrības interesēs. "ABLV Bank" ārkārtas akcionāru pilnsapulce 26. februārī pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju. "ABLV Bank" pēc aktīvu apjoma pērn beigās bija trešā lielākā banka Latvijā.

Latvijā darba vizītē ieradies ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks pretterorisma jautājumos Maršals Bilingslijs, lai pārrunātu situāciju Latvijas finanšu sektorā un vienotos par tālāko sadarbību. Bilingslijs Latvijas žurnālistiem aizvadītās tikšanās komentēt nevēlējās. Reizniece-Ozola sacīja, ka ASV finanšu tirgus uzraugs sagaida no Latvijas aktīvāku rīcību, vēršoties pret augsta riska darījumu apkalpošanu Latvijas komercbankās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti