Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Drošības risinājumi un internets

ES jauna tirdzniecības stratēģija

ES sola uzstājīgāk aizstāvēt bloka tirdzniecības intereses

Eiropas Savienība (ES) sola uzstājīgāk starptautiskā līmenī aizstāvēt bloka uzņēmumu intereses. Šāds mērķis tiek pausts jaunajā starptautiskās tirdzniecības pārskatā. Jau iepriekš bieži ir runāts par to, ka citu reģionu investori ļaunprātīgi izmanto Eiropas tirgus atvērtību. Tomēr vienlaikus mūsu kontinentam ir svarīgi arī saglabāt pievilcību biznesam.

ĪSUMĀ:

  • ES sola uzstājīgāk starptautiskā līmenī aizstāvēt bloka uzņēmumu intereses.
  • Šāds mērķis tiek pausts jaunajā starptautiskās tirdzniecības pārskatā.
  • ES meklē līdzsvaru starp atvērtību investīcijām un savu uzņēmumu aizstāvību.
  • Valdis Dombrovskis cer uz ciešāku sadarbību ar jauno ASV vadību.
  • Nesabalansētību tirdzniecībā ar Ķīnu sola risināt ar pērn noslēgto līgumu.
  • Ķīna šajā līgumā apņemas izdarīt krietni vairāk nekā mūsu bloks.
  • Eiropas uzņēmēju organizācija kopumā atbalsta jauno pieeju tirdzniecībai.

ES sola uzstājīgāk aizstāvēt bloka tirdzniecības interesesArtjoms Konohovs

Eiropa mēģina atrast sarežģītu līdzsvaru starp investīcijām atvērtu ekonomiku un savu uzņēmumu interešu aizstāvību pasaules konkurencē. Turklāt daudzviet Eiropā ir vērojama sabiedrības pretestība pret jauniem tirdzniecības līgumiem. Tādēļ joprojām nav ratificēta pat brīvās tirdzniecības vienošanās ar Kanādu.

Lai mazinātu spiedzi, Eiropas Komisija turpmāk vēlas izmantot starptautisko tirdzniecību ne tikai labklājības vairošanai, bet arī cīņai ar klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis cer uz ciešāku sadarbību ar jauno ASV vadību.

“Svarīgi ir atrisināt esošos tirdzniecības disputus, kā piemēram „Airbus”/”Boeing” disputu, kā arī disputu attiecībā un tērauda un alumīnija tarifiem. Protams, mēs ceram uz ciešāku sadarbību ar ASV daudzpusēji, piemēram, pie Pasaules Tirdzniecības organizācijas reformas. Tā kā ar ASV mēs plānojam strādāt ļoti cieši. Faktiski pirmie signāli, ko mēs saņemam no [ASV prezidenta Džo] Baidena administrācijas, kopumā ir pozitīvi.

Līdz ar to sadarbību ar ASV mēs attīstīsim, bet nav plānu virzīties uz visaptverošu līgumu,” sacīja Dombrovskis.

Pastāv arī uzskats, ka Eiropa līdz šim ir bijusi pārāk naiva attiecībās ar Ķīnu un pārāk vieglprātīgi ļāva tās investoriem iegādāties stratēģiski svarīgus uzņēmumus, kā arī tādus infrastruktūras objektus kā ostas.

Turpretī Eiropas kompānijām nemaz nav tik viegli sākt biznesu Ķīnā.

Atbildot Dombrovskis piesauc gan nesen izveidoto investīciju kontroles mehānismu, kas ļauj apturēt nozīmīgu kompāniju pārdošanu šaubīgu investoru rokās, gan nesen noslēgto investīciju vienošanos ar Ķīnu.

“Mūsu ekonomiskās attiecības ar Ķīnu līdz šim nav bijušas sabalansētas tādā ziņā, ka Eiropas Savienības tirgus ir daudz atvērtās Ķīnas kompānijām un investīcijām nekā Ķīnas tirgus Eiropas Savienības kompānijām. Un faktiski tāds arī bija galvenais investīciju līguma mērķis, pie kā mēs pabeidzām darbu pagājušā gada nogalē, – šo nesabalansētību koriģēt,” sacīja Dombrovskis.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietnieks piebilst, ka Ķīna šajā līgumā apņemas izdarīt krietni vairāk nekā mūsu bloks.

Eiropas uzņēmējus pārstāvošā organizācija „Eurochambres” paziņojumā presei kopumā atbalsta jauno pieeju tirdzniecībai.

Organizācijai patīk, ka uzsvars tiek likts uz mazo un vidējo uzņēmumu spēju pārdot savas preces un pakalpojumus ārzemēs. Tomēr biznesa interešu pārstāvji vēlētos redzēt lielāku atbalstu piegādes ķēžu dažādošanai.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt