ES aizliedz importēt lielos Indijas mango

Eiropas Savienība (ES) aizliegusi daudzviet Eiropā iecienīto „karalisko” mango un vēl vairāku citu augļu un dārzeņu importu no Indijas bažās par kravās atrasto kaitēkļu, tostarp Eiropai neraksturīgu augļu mušiņu izplatīšanos. Šis aizliegums izraisījis sašutumu Indijā, kam Eiropas Savienība ir liels augļu un dārzeņu noieta tirgus. Indijas valdība un tirgotāji veltījuši krietnu kritikas devu Eiropas Savienības birokrātijai, kas nespējot laikus reaģēt uz izmaiņām un varētu pat apdraudēt sarunas par brīvās tirdzniecības līgumu. Latvijas tirgu gan šis aizliegums skars minimāli, jo mūsu tirgū šie produkti praktiski nenonāk.

ES amatpersonas skaidro, ka pusotra gada aizliegums seko vairākkārtējiem brīdinājumiem Indijai par nopietniem trūkumiem fitosanitārās sertifikācijas sistēmā, kas nepieļautu inficētu produktu eksportu. Indijai, kas ir pasaulē lielākā mango eksportētāja, aizliegums varētu nest miljoniem eiro lielus zaudējumus.

Indijas valdība to nosaukusi par vienpusēju lēmumu, kas pieņemts bez oficiālām konsultācijām, turklāt laikā, kad Indijas varasiestādes jau panākušas ievērojamus uzlabojumus fitosanitārās sertifikācijas sistēmā. Valsts arī draudējusi vērsties Pasaules Tirdzniecības organizācijā, lai apstrīdētu ES lēmumu.

Importa aizliegums sācies līdz ar mango 10 nedēļu sezonu, kā rezultātā „mango karaļa” cena Indijas tirgū, kas līdz šim miljoniem indiešu nebija pa kabatai, tagad kritusies teju uz pusi.

Briselē bāzētās Eiropas-Indijas tirdzniecības kameras ģenerālsekretārs Sunils Prasāds brīdinājis, ka Eiropas Savienības lēmums var apdraudēt jau tā grūtās sarunas par brīvās tirdzniecības līgumu. Viņaprāt, aizliedzot Indijas mango un vairākus dārzeņus, kas uz Eiropu ceļojuši gadsimtiem ilgi, „Eiropas Savienība kārtējo reizi apliecinājusi savu brieduma trūkumu un muļķību lēmumu pieņemšanā”, jo aizliegumam neesot zinātniska pamatojuma.

Alfonso šķirnes mango ir īpaši populāri Apvienotajā Karalistē, kur ziņa par aizliegumu jau likusi taisnoties britu premjeram Deividam Kameronam. Viņš solījis pārrunāt „mango jautājumu” ar Indijas kolēģi un pielikt pūles, lai aizliegumu atceltu agrāk nekā pēc noteiktā pusotra gada.  

Latviju piecu Indijas augļu un dārzeņu šķirņu importa aizliegums skars minimāli, jo no šiem produktiem Latvijas tirgū pavisam nelielā daudzumā nonāk tikai Alfonso šķirnes mango, skaidro Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktore Rigonda Krieviņa:

„Latvijas tirgū ir gan mango, gan baklažāni, bet tieši no Indijas Latvija mango importē salīdzinoši ļoti, ļoti mazos apjomos - apmēram 1000 eiro vērtībā. Vairāk mēs ievedam no Filipīnām un reeksportā no Nīderlandes un Spānijas. No Indijas mēs importējam cita veida produktus - ļoti daudz vedam kaltētus sīpolus, Indijas riekstus un rozīnes.”

Jāpiebilst, ka no kopējā Eiropas Savienībā importēto Indijas augļu un dārzeņu apjoma aizliegtie mango, baklažāni, ķirbji un taro lapas veido nepilnus 5%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti