EP spraigas debates pirms izšķirošajām sarunām par ES daudzgadu budžetu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.

Eiropas Parlamentā (EP) šodien notika spraigas debates saistībā ar rīt un parīt gaidāmajām Eiropadomes sarunām par Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetu, aģentūru LETA informēja EP Informācijas centrā. Debatēs eiroparlamentārieši uzstājušies gan aizstāvot pašreizējo budžeta apmēru, gan arī kritizējot to, aicinot izdevumus samazināt.

Šodien deputātus uzrunāja arī Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu, kurš norādīja, ka sarunas par ES daudzgadu budžetu ir "pārbaudījums ES leģitimitātei". "Daži vienkārši gūst lielu piekrišanu, pasakot - budžets jāsamazina. It kā tas neko lielu nenozīmētu. Tomēr pat nelielas izmaiņas ES budžetā nozīmē lielas izmaiņas cilvēkiem, kas atkarīgi no ES programmu finansējuma," eiroparlamentāriešiem atgādinājis Barrozu.

Pašreiz prezidējošās valsts Kipras ES lietu ministra vietnieks Andreass Mavrojanis uzsvēris, ka EK ierosinātais budžeta apjoms ir jāsamazina, un viņš ir pārliecināts, ka Eiropadomes priekšsēdētāja Hermana Van Rompeja pēdējā priekšlikumā ir visi priekšlikumi, lai šādu vienošanos spētu panākt.

Savukārt EPP grupas vadītājs Žozefs Dauls brīdinājis, ka ar tādu budžetu, kas ir mazāks par 1% no ES kopienākuma, ES vairs "nespēs turpināt līdzšinējās programmas". Tikmēr Sociālistu un demokrātu grupas vadītājs Hanness Svoboda kritizējis dažu ES dalībvalstu attieksmi "katrs par sevi". Viņaprāt, tā ir apkaunojoša un regresīva attieksme, paziņojot, ka ES budžets ir jāsamazina par 80, 100 vai pat 200 miljardiem eiro.

Liberāļu grupas vadītājs Gojs Verhovstads sacījis, ka saruna par budžeta apmēru ir smieklīga, un salīdzināja to ar ES dalībvalstu budžetiem. "Mēs runājam tikai par 1% no ES kopienākuma, kas ir daudz mazāks nekā Beļģijas vai Austrijas gada budžets. Mums jābūt gataviem bloķēt jebkuru ierosinājumu par budžeta apjomu, kas ir mazāks nekā EK ierosinātais budžets," sacījis EP deputāts.

Zaļo grupas pārstāve Helga Tripele debatēs kritizēja Vācijas kancleri Angelu Merkeli, nodēvējot viņu par vadoni "lielo maksātāju bandai", kuras mērķis ir samazināt pētniecības un izstrādes līdzekļus par 12%. Eiroskeptiķu grupas "Brīvības un demokrātijas Eiropa" pārstāvis pat pieminējis cietumu. Viņš atgādināja, ka ES jau 18 gadus pēc kārtas nav spējusi noslēgt savus budžeta rēķinus ar nodokļu maksātājiem. "Ja ES būtu uzņēmums, tā direktors, šajā gadījumā EK, jau sen būtu cietumā," teicis politiķis.

Jau ziņots, ka rīt Briselē sāksies izšķirošās sarunas par ES daudzgadu budžetu un tajās piedalīsies arī premjerministrs Valdis Dombrovskis (V). Daļa dalībvalstu uzskata, ka ES daudzgadu budžets jāsamazina līdzīgi kā finanšu krīzes ietekmē valstis samazina savus nacionālos budžetus. Taču Bulgārija, Čehija, Grieķija, Igaunija, Īrija, Kipra, Latvija, Lietuva, Malta, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Ungārija un Horvātija ir vienisprātis, ka ES budžets un it īpaši kohēzijas politika ir būtisks instruments, lai atgrieztos pie izaugsmes visā Eiropas Savienības teritorijā un atgūtu konkurētspēju.

LETA

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti