Energocenas kāpušas 2,6 reizes; parādnieku skaits pagaidām palielinājies nedaudz

Vidējā elektroenerģijas cena pērn bija 2,6 reizes augstāka nekā 2020. gadā, lielāko pieaugumu sasniedzot pagājušā gada decembrī. Tik liels elektroenerģijas cenu kāpums vēl nav pieredzēts – tā situāciju tirgū raksturo elektroenerģijas tirgotāji. Viņi vērtēja, ka šobrīd parādnieku skaits ir nedaudz palielinājies, bet situācija nav kritiska.

Energocenas kāpušas 2,6 reizes; parādnieku skaits pagaidām – palielinājies nedaudz
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Joprojām lielākais elektroenerģijas ražotājs un tirgotājs Latvijā ir "Latvenergo", kas elektrību tirgo ar zīmolu "Elektrum" – viņi apkalpo 80% mājsaimniecību un 80% uzņēmumu. "Latvenergo" pārdošanas direktors Uldis Mucenieks Latvijas Radio stāstīja, ka decembrī lielākais cenu pieaugums bija tiem klientiem, kas elektrību pirka par biržas cenu.

Viņš norādīja: "Decembris tiešām bija viens no vēsturiski augstākajiem mēnešiem, vidējā biržas cena Latvijā par megavatstundu pārsniedza 200 eiro, pagājušā gada septembrī pārsniedza 100 eiro, tā kā tas pieaugums ir bijis diezgan straujš un, protams, ir daļa klientu, kas saprot, ka tik lielas cenu svārstības viņi uzņemties negrib un tomēr jāizvēlas produkts ar noteiktu cenu. Ko mēs piedāvājam, ja ir izveidojies parāds – sadalīt tā apmaksu garākā laika periodā. Mēs saskārāmies arī ar zināmām nomaksas grūtībām kovida noteikto ierobežojumu kontekstā, un arī tad ar visiem klientiem, kas vērsās pie mums, mēs spējām šo problēmu savlaicīgi risināt."

Elektrību tirgo arī uzņēmums "Baltcom", kas saviem klientiem to pārdod vienlaikus ar internetu un televīziju. Uzņēmuma pārdošanas direktors Konstantīns Borovikovs pastāstīja, ka uzņēmums elektrību tirgo gandrīz 5000 mājsaimniecībām un cenas palielinātas jau divas reizes.

"Rēķina pieaugums elektrības cenas pieauguma dēļ ir aptuveni palielinājies par 30–40%. Tas ietekmēja aptuveni 5% no visiem elektroenerģijas klientiem.

Mēs pagarināsim apmaksas termiņus, ja klients mūs laicīgi par to brīdinās,

un tas ir vienīgais, ko mēs varam piedāvāt, jo energoresursi dotajā brīdī maksā tik, cik maksā, un par to vajadzēs norēķināties."

Arī valdība iecerējusi piešķirt 250 miljonus eiro energoresursu cenu kāpuma kompensācijai, līdz aprīļa beigām samazinot daļu no papildus maksām par elektrību.

"Baltcom" pārstāvis Borovikovs vērtēja, ka šis lēmums rēķinus samazinās, bet cenu pieaugumu nekompensēs.

"Mūsu elektroenerģijas daļa kopējā tarifā ir aptuveni 30%. Proti, ja cilvēks maksā rēķinu – 100 eiro, tas, ko mēs varam ietekmēt kā elektroenerģijas tirgotājs, ir 30 eiro. Pārējie 70 ir nodokļi, OIK, sadales tīkla tarifi, proti, tas, kas paliek citu uzņēmumu vai valsts pārziņā. Pirmais atbalsts no valdības puses bija jau piešķirts decembrī – samazinājās sadales tīkla pakalpojumi. Par kilovatstundu viņi ņēma četrus centus bez PVN, tagad tarifs samazināts uz pusi – divi centi. Arī maksājums par pieslēguma nodrošināšanu maksā 1,50, arī bija samazināts uz pusi – 75 centi. No 1. janvāra samazinās OIK, kas atkarībā no klienta rēķina samazinās vēl par eiro. Mēs skatāmies ar bažām – kas būs pēc 1. maija, kad atvieglojumus nepagarinās," viņš skaidroja.

"Enefit" valdes loceklis Mārtiņš Vancāns stāstīja, ka uzņēmums apkalpo 45 000 mājsaimniecību un 2,5 tūkstošus uzņēmumu Latvijā, un

šobrīd ar rēķinu maksāšanu lielu problēmu nav.

Tā kā uzņēmums pieder lielam igauņu uzņēmumam "Eesti Energia", kas tirgo elektrību sešās valstīs un kura apgrozījums ir vairāk nekā miljards eiro, pieņemts lēmums tiem klientiem, kam līgumi noslēgti uz diviem gadiem par fiksētu cenu, un tādi ir 80%, līdz termiņa beigām elektrības cenu nepalielināt.

"20% biržai piesaistītie klienti ir sajutuši cenu pieaugumu. Pirmkārt, mēs ļoti centāmies, īpaši biznesa klientu segmentā, jau laicīgi vasarā pārslēgt šos elektrības līgumus no biržas cenas uz fiksēto cenu. Otrkārt, mēs kopš Covid-19 sākuma nepiestādām kavējuma naudas par kavētiem maksājumiem rēķinā jau gandrīz divus gadus. Savukārt, ja klientam iestājas nopietnas problēmas, tad izskatām katru gadījumu individuāli. Protams, mēs sagaidām, ka pavasaris ienesīs nelielas korekcijas cenā," norādīja Vancāns.

Viņš pastāstīja, ka šobrīd vērojama liela klientu interese par saules baterijām.

"Gan neskaidros apstākļos, gan augstas cenas apstākļos atmaksāšanās periods saules paneļiem ir ievērojami krities. Interese ir ārkārtīgi liela. Ja pirms pusgada vēl domāja, tad lielākā daļa no klientiem vēlas uzstādīt saules paneļus," viņš norādīja.

Lai gan elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām tika atvērts 2015. gadā, patērētājiem ar lielu enerģijas patēriņu – jau 2007. gadā, būtiskas izmaiņas tirgū nav notikušas. Tieši uzņēmumu pieņemtie lēmumi krīzes brīžos patērētājiem ļauj izšķirties par labu vienam vai otram elektroenerģijas tirgotājam.

KONTEKSTS:

Valdību veidojošie politiskie spēki – “Jaunā Vienotība” , Nacionālā apvienība, “Attīstībai/Par!” un Jaunā konservatīvā partija  – ir konceptuāli vienojušies par 250 miljonu eiro atbalsta paketi iedzīvotājiem un uzņēmumiem saistībā ar strauji pieaugošajām energoresursu cenām.

Valdību veidojošie partneri ir vienojušies, ka atbalsts tiks sniegts uz četriem mēnešiem, līdz šā gada maijam, bet atsevišķi atbalsta veidi, piemēram, palielinātais mājokļa pabalsts, tiks sniegts līdz šī gada beigām.

Galīgo lēmumu par atbalsta paketi plānots pieņemt valdības sēdē otrdien, 25. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt