Ekonomikas ministrija prognozē pozitīvu migrācijas saldo no 2023. gada

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ekonomikas ministrija (EM) prognozē pozitīvu migrācijas saldo no 2023.gada, teikts EM sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par darba tirgus vidēja un ilgtermiņa prognozēm.

Ziņojumā sacīts, ka būtisku ietekmi uz pašreizējo demogrāfisko situāciju Latvijā ir atstājusi iedzīvotāju starptautiskā migrācija. Pēdējo 20 gadu laikā negatīvā migrācijas saldo dēļ iedzīvotāju skaits Latvijā ir samazinājies par 282 600, kas ir aptuveni 57% no kopējā iedzīvotāju skaita samazinājuma atbilstošā periodā.

Tomēr EM atzīmē, ka līdz ar ekonomiskās situācijas uzlabošanos kopš 2016.gada vērojami jūtami uzlabojumi arī migrācijas tendencēs - migrācijas saldo samazinājies sešas reizes - no apmēram 12 200 2016.gadā līdz aptuveni 2000 pērn.

"Būtisks priekšnosacījums migrācijas plūsmu maiņai ir stabila ekonomikas izaugsme un vairāk kvalitatīvu un labi apmaksātu darbavietu darba tirgū. Lai atturētu iedzīvotāju aizceļošanu labāku nodarbinātības iespēju meklējumos citur, kā arī radītu pamatu pārdomām par atgriešanos tiem, kas to izdarījuši agrāk, vidējai darba algai Latvijā būtu jābūt vismaz minimālā algas līmenī galvenajās Latvijas migrantu mērķa valstīs," norāda EM.

Ministrijā prognozē, ka nākamajos gados Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju turpinās pakāpeniski pietuvoties Eiropas Savienības (ES) vidējam līmenim, tādējādi kopumā mazinot ienākumu plaisu ar ekonomiski attīstītākām ES dalībvalstīm.

No EM prognozēm izriet, ka līdz ar ekonomisko migrācijas stimulu mazināšanos jau tuvākajos gados starpība starp emigrējušo un imigrējušo iedzīvotājus skaitu varētu būtiski sarukt un pozitīvs migrācijas saldo sagaidāms no 2023.gada.

Vienlaikus ministrijas migrācijas scenārijs paredz, ka Covid-19 pandēmijas ietekmē iedzīvotāju starptautiskās migrācijas aktivitāte nākamajos trijos gados saglabāsies būtiski zemākā līmenī nekā tas bija pirms pandēmijas noteiktajiem ierobežojumiem. Tāpat tas paredz, ka kopumā pandēmijas izplatība Latvijā saglabāsies ierobežotākā apmērā nekā Latvijas emigrantu galvenajās mērķvalstīs, līdz ar to mazinot iedzīvotāju emigrācijas stimulus. 

"Latvijas veiksmīgā pieeja pandēmijas ierobežošanai varētu tai ļaut salīdzinoši ātrāk atgriezties pie ekonomikas izaugsmes, kā arī kopumā uzlabot Latvijas tēlu potenciālo imigrantu acīs, kas radītu bāzi imigrācijas plūsmu pieaugumam, tostarp veicinot arī no valsts agrāk emigrējušo valstspiederīgo atgriešanos," uzsver EM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti