De Facto

Krimināllikuma pretspiegu grozījumi slēpj risku žurnālistu darbam

De Facto

Saeima šogad plāno tērēt vairāk naudas komandējumiem

Ķersies klāt subsidētās elektrības ražotājiem

Ekonomikas ministrija ķersies klāt subsidētās elektrības ražotājiem

Ekonomikas ministrija (EM) nobriedusi pārskatīt atbalstu uzņēmējiem par elektrības ražošanu, jo kļūst arvien grūtāk noturēt rāmjos ikmēneša elektrības rēķinus. Katrai elektrostacijai tiks rēķināta atdeve ieguldītajām investīcijām, lai tā nepārsniegtu 9-12%, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

Savienošanās ar citu valstu elektrotīkliem neļauj pilnībā izmantot priekšrocības, ko sniedz lētāka elektrība, jo Latvijā izveidotā pašmāju elektrības ražotāju atbalsta politika paņem arvien lielākus resursus, pauž ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”).

Sistēma uzbūvēta tā, ka no gāzes un atjaunojamās enerģijas stacijām tiek pirkta elektrība par cenu, kas augstāka par elektrības biržas cenu, lai stacijas spētu atpelnīt investīcijas. “De facto” aprēķini rāda, ka par uzstādītajām jaudām un par elektrību virs tirgus cenas pērn stacijām kopā samaksāti 225 miljoni eiro.

Par šo atbalstu maksā ikviens elektrības patērētājs. Maksājums katru gadu pieaug, bet, lai iedzīvotāju un uzņēmēju rēķini nekļūtu lielāki, starpību sedz, piemēram, no “Latvenergo” dividendēm - 77 miljoni eiro pērn.

Tādēļ EM iecerējusi neļaut staciju īpašniekiem nopelnīt par daudz. Eiropas Komisijas ieteikums ir noteikt kapitāla atdevi 9-12% apmērā.   

Elektrības ražotāji izmaiņas gaida kā apdraudējumu viņu investīcijām. Valsts savulaik jau mainīja spēles noteikumus, ieviešot spēkstacijām īpašu nodokli. Nodoklis kopā ar sarukušo gāzes cenu, kas ir viena no komponentēm valsts atbalsta sistēmā, piemēram, kompānijas “Graanul Invest” šķeldas stacijā investīciju atmaksāšanās termiņu pagarināja no septiņiem gadiem līdz 20 gadiem.

Ja noteikumi tiks vēl koriģēti tas nodarīs lielu kaitējumu investīciju klimatam Latvijā, saka Haralds Vīgants no kompānijas “Graanul Invest”, kura šķeldas ražotnēs un elektrostacijās Latvijā ieguldījusi ap 250 miljoniem eiro.

Vīgants stāsta, ka šķeldas stacijas ne vien nodrošina tiešas darbavietas, bet arī ļauj attīstīties citiem uzņēmumiem – tiek iztīrīti meži no zariem un lauki no krūmiem.

Tomēr elektrības ražotāju intereses konfliktē ar lielu elektrības patērētāju interesēm. Lieliem ražotājiem ir krūti konkurēt starptautiski, ja elektrības cenas Latvijā ir augstāks nekā citur.

“Ja runā, kas ir taisnīgi, kas nē, tad jāsaka, ka tā [elektrības subsidēšana] līdz šim tāda liela dāvana ir bijusi,” saka Kaspars Osis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Enerģētikas komitejas vadītājs un “Resursu kontroles grupas” valdes loceklis.  

Noprotams, ka elektrības ražotāji viegli izmaiņas nepieņems un mēģinās aizstāvēt savus ieguldījumus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti